جستجو

پايگاه آموزش کامپيوتر پارس مدير

كنترل  پانل

كنترل  پنل

كنترل پانل قسمتي از کنسول کنترل کامپيوتر است که يك رابط گرافيكي جهت انجام تنظيمات مختلف در كامپيوتر را در اختيار كاربر قرار مي دهد. پانل هاي كنترلي در فايل هائي با پسوند cpl ذخيره شده اند. هر فايلي كه با پسوند cpl در پوشه system32 يا ويندوز ذخيره شود به صورت خودكار در كنترل پانل به نمايش در مي آيد.

پانل ها از طريق تابع control_RunDLL که در كتابخانه shell32.dll ذخيره شده است اجرا مي شوند. همانطور که توضيح داده شد توابع درون کتابخانه ها و در مجموع کتابخانه هاي DLL جهت اجرا به برنامه rundll32.exe نياز دارند. دستور اجراي يك پانل به صورت زير است:

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL sample.cpl

براي مثال در Run عبارت زير را تايپ كنيد تا پنل Accessibility option مشاهده شود:

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL access.cpl

به عنوان يک نمونه مي توان به پنل main.cpl اشاره کرد که تنظيمات چندين پنل مختلف در آن ذخيره شده است. به عنوان نمونه پنل اشاره به برخي پوشه هاي خاص مانند Folder Option و Font در اين پنل ذخيره شده اند. همچنين پنل تنظيمات ماوس و کيبورد نيز در همين فايل ذخيره شده اند و در رابط گرافيكي کنترل پنل به نمايش در مي آيند. يکي از علل تنوع فايل هاي ويندوز ويستا نسبت به ويندوز XP در همين پنل ها نهفته است.


برنامه نويسي کنترل پنل

به عنوان يك برنامه نويس VB براي اجراي پنل ها توسط برنامه خود بايد شي shell32 را معرفي کنيد. براي فراخواندن کتابخانه shell32 فرمان Project/reference را اجرا کنيد.

از کادر ظاهر شده گزينه microsoft shell control and automation را انتخاب کنيد که معرف همان فايل مشهور shell32.dll است. سپس متغيري مانند sh را از نوع شيء shell معرفي کنيد. اين متغير توابع موجود در shell32 را به صورت ويژگيهاي متعدد در اختيار کاربر قرار مي دهد. از ويژگي controlpanel اين شي براي اجراي پنل ها استفاده کنيد. يک برنامه نمونه از کار با کنترل پنل را از اينجا دانلود کنيد.

Dim sh as new shell
Sh.controlpanel ''Sample.cpl ''
SH.ControlPanelItem "access.cpl"


کلاس شناسائي کنترل پنل

يک پوشه درست کنيد و درانتهاي نام پوشه با يک نقطه کد {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} را اضافه کنيد. اين کد کلاس شناسائي کنترل پنل است. به اين ترتيب پوشه تبديل به کنترل پنل مي شود.


مسير پنل ها در ريجستري

HLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Control Panel

در كليد cpl مي توان فايل هاي برنامه خود را براي نمايش آدرس دهي كرد. در كليد Extended Properties پنل هاي پيش فرض سيستم قرار دارند.


Copyright © Arash Habibi - Parsmodir.com