مديريت استراتژيک پورتر

مديريت استراتژيک مايکل پورتر

آشنائي با مايکل پورتر
مايکل پورتر متولد 1947 در آمريکا مدرک کارشناسي مهندسي مکانيک را از دانشگاه پرينستون و کارشناسي ارشد مديريت و دکتراي اقتصاد کسب و کار را از دانشگاه هاروارد اخذ کرد. درسال ۱۹۸۱ در ۳۴ سالگي به درجه استادي در دانشگاه هاروارد نائل شد. او يکي از چهار استاد دانشگاه با اين عنوان در سابقه ۱۰۰ ساله هاروارد بود. پورتر رهبر موسسه راهبرد و رقابت است که با همکاري دانشگاه هاروارد و مدرسه بازرگاني هاروارد تاسيس شده است. او تاکنون ۱۶ کتاب و بيش از ۱۰۰ مقاله منتشر کرده است. اولين کتاب او «راهبرد رقابتي»، درسال ۱۹۸۰ چاپ شد که تاکنون بيش از ۶۰ بار اين کتاب به چاپ رسيده و به ۲۰ زبان دنيا ترجمه شده است. کتاب هاي «مزيت رقابتي» و «مزيت رقابتي ملل» او نيز جزو پرفروش ترين کتاب هاي مديريتي بوده است. (مهران همت پور، راهکار مديريت)


استراتژيهاي عمومي مايکل پورتر؛ Generic Strategies
از ديدگاه پورتر استراتژي ها اين امکان را به سازمان مي دهند که از سه مبناي متفاوت از مزيت هاي رقابتي بهره گيرد. آن ها عبارتند از : رهبري هزينه، استراتژي تمايز و استراتژي تمرکز. اين سه مبنا استراتژي‌هاي ژنريک يا عمومي نام دارند. در استراتژي رهبري هزينه شرکت اقدام به توليد و عرضه محصولات استاندارد مي کند که بهاي تمام شده هر واحد براي مشتري (کسي که نسبت به قيمت حساسيت دارد) کاهش مي يابد. منظور از استراتژي تمايز اين است که محصولات يا خدماتي ارائه شوند که در صنعت مورد نظر به عنوان محصول يا خدمتي منحصر بفرد تلقي گردند و به مشترياني عرضه شوند که به قيمت حساسيت چنداني نشان نمي‌دهند. مراد از استراتژي تمرکز توجه بر محصولات و خدمات خاص اين است که نيازهاي گروه هاي کوچکي از مصرف کنندگان تأمين شود.


پنج نيروي رقابتي پورتر؛ Competitive forces
به جز استراتژهاي عمومي پورتر، مدل پنج نيروي رقابتي که توسط وي مرح شده يکي از مباحث بنيادين و کاربردي مديريت استراتژيک است. نيروهاي رقابتي پورتر به پنج نيروي رقابتي يا Competitive forces شناخته مي‌شوند. با استفاده از اين پنج نيروي رقابتي مي توان به تحليل وضعيت صنعت پرداخت و ميزان جذابيت يک صنعت را تحليل نمود. اين پنج نيرو عبارتند از:
وضعيت رقابت بين رقباي فعلي، خطر ورود رقباي بالقوه (تهديد تازه واردان)، قدرت چانه زني عرضه کنندگان، قدرت چانه زني خريداران و تهديد ورود محصولات جايگزين


دانلود مجموعه مقاله کاربردي مديريت استراتژيک پورتر

- بررسي تأثير استراتژي تمايز پورتر برعملكرد سازماني از طريق بسته‌بندي كالاها ‌در شركت‌هاي مواد غذايي آستان قدس، فريبرز رحيم نيا، نشريه مديريت بازرگاني

- شاخص‌هاي مديريت راهبردي، راهبرد رقابتي و كارآفريني شركتي، مجتبي اميري و محمد جواد نائيجي، نشريه توسعه كارآفريني

- بررسي تاثير پنج عامل رقابتي مايکل پورتر بر فعاليت شرکت هاي خدمات گردشگري استان خوزستان، امير کاوياني

- مقاله رقابت‌پذيري از ديدگاه مدل الماس پورتر، مرتضي مرادي و رسول شفايي، ماهنامه تدبير

- طراحي استراتژي سازمان بر اساس عوامل رقابتي، مايکل پورتر، ترجمه و تلخيص: امير توكلي كاشي، شركت مهندسي هوافضاي رهـا

دانلود رايگان مجموعه مقاله مديريت استراتژيک پورتر

رمز مقالات مديريت استراتژيک پورتر: parsmodir.com


مطالب مرتبط

تجزیه و تحلیل ماتریس سوات یا SWOT

ماتریس برنامه ریزی استراتژیک کمی یا QSPM

مدیریت استراتژیک با رویکرد ترکیبی AHP و TOPSIS

کتاب مدیریت استراتژیک دیوید + کتاب مدیریت استراتژیک پورتر

مقاله ترجمه شده مدیریت استراتژیک


Balanced Scorecard Measures

برنامه ریزی استراژیک برای شركت ها
شركت پارس مدیر با كادری مجرب متشكل از اساتید دانشگاه و افراد خبره با مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد و دكتر آمادگی انجام تحلیل آماری و داده پردازی شركت ها و سازمان ها با رویكرد استراتژیک را دارد.
تحلیل و برنامه ریزی استراتژیک برای دانشجویان
دانشجویان با استفاده از رویكرد SWOT و QSPM می توانند اقدام به تهیه یک پروژه تحقیق منسجم نمایند. تحلیل سوات بسادگی قابل بكارگیری با سایر تكنیك های تصمیم گیری چندمعیاره مانند AHP و ANP و TOPSIS است.
پل ارتباطی
برای تحلیل آماری با پارس‌مدیر به آدرس Parsmodir@gmail.com مکاتبه کنید یا به قسمت ارتباط با ما رجوع کنید.

Copyright © Arash Habibi - ParsModir.com