نقشه سایت

ساخت نقشه سایت xml برای Google sitemap

منبع: نقشه سایت نوشته دکتر آرش حبیبی

موتورهای جستجوگر از جمله گوگل از نرم افزاری به نام روبوت(robot) یا عنکبوت (spider) برای جمع آوری اطلاعات موجود در وب استفاده می کنند. آنها به محض اینکه سایتی را پیدا کردند، متن صفحات را می خوانند و لینکها را دنبال می کنند. همه مدیران سایتها تلاش می کنند تا میزان مراجعه عنکبوت به سایت و زمان حضور آن در سایت خود را افزایش دهند. هر چه به سایت بیشتر مراجعه کنند بهتر است زیرا همواره از آخرین تغییرات اعمال شده در محتوای سایت با خبر می شوند.

نقشه سایت XML Sitemap فایلی است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا ساختار و بخش‌های سایت‌ها را در کمترین زمان ممکن شناسایی کنند. نقشه‌ی سایت علاوه بر اینکه شامل فهرست صفحات سایت اینترنتی است، داده‌های تکمیلی از این صفحات را نیز به موتور جستجو اعلام می‌کند. از اطلاعات جانبی که در این فایل قابل درج است، آخرین زمان تغییر مطالب و همچنین زمانی که موتور جستجو باید دوباره این صفحه را بررسی کند را می‌توان نام برد. نقشه سایت فایلی است که ساختار داخلی آن با فرمت XML ایجاد می‌شود و معمولا ایجاد آن با استفاده از ابزارهای آنلاین یا افزونه‌های موجود روی سیستم‌های مدیریت محتوا به انجام می‌رسد.

با به کارگیری تکنیکی که در زیر معرفی شده است شما می توانید با عنکبوت گوگل مهربان تر باشید تا شانس حضور موثرتر سایتتان در نتایج جستجوی گوگل افزایش یابد. برای این کار شما فایلی با نام sitemap.xml می سازید و در روت سایت خود قرار می دهید.

ایجاد فایل xml

جهت ایجاد فایل xml اگر خودتان وارد هستید اقدام کنید در غیر اینصورت از سایت های آنلاین طراحی Site Map استفاده کنید.

آدرس سایت خود را در قسمت نوار آدرس این سایت وارد کنید.

نکته :این آدرس را حتما با http و یا اگر سایتتان با https شروع می شود با این آدرس شروع کنید.

در صورتی که می خواهید فایل ساخته شده را دریافت کنید کافی است بر روی دکمه submit کلیک نمائید در زیر این دکمه دو دکمه چک با نام های download و edit وجود دارد که به ترتیب توسط اولی می توانید فایل مورد نظر را دانلود کنید و توسط دومی می توانید فایل ساخته شده را به صورت آنلاین در خود سایت ویرایش کنید گزینه Advanced هم مربوط به تنظیمات پیشرفته فایل می شود.

بعد از دریافت فایل xml ساخته شده در این سایت, فایل را با نام دلخواه خود مثلا:sitemaps.xml ذخیره کنید و داخل روت سرور خودتان قرار دهید.

در صورتی که میخواهید کلیه صفحات و تمام پوشه ها در هاست شما توسط عنکبوت گوگل ایندکس شود باید فایل xml را به مسیر روت به طور پیش فرض پوشه public_html انتقال دهید.

در صورتی که به پوشه های درونی سرور ریشه خود مثلا:اگر در پوشه public_html یک فولدر به نام xyz داشته باشید و فایل xml را به داخل این پوشه انتقال دهید عنکبوت فقط محتویات این پوشه را ایندکس می کند نه کل پوشه ها را.

نحوه ثبت google sitemap

برای اینکه گوگل را از نقشه سایت خود با خبر سازید نیاز است تا فایل xml ساخته شده را در سایت گوگل به ثبت برسانید برای این کار ابتدا با اکانت خود در گوگل لوگین کنید و به به لینک Google Webmasters وارد شوید.

آدرس سایت خودتان را داده و در صفحه جدید آدرس فایل xml را وارد کنید.