نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

نماد اعتماد الکترونیک سندی است که برای قانونمندی کسب و کار الکترونیک توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید. مسئولیت صحت فعالیت کسب و کار اینترنتی و کلیه محتوای منتشر شده در وب سایت بر عهده صاحب کسب و کار اینترنتی می باشد. دارنده نماد اعتماد الکترونیکی، تحت نظارت دستگاه های مسئول، ملزم به رعایت قوانین و مقررات مندرج درتعهدنامه نماد می باشد.

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک ابتدا باید به سامانه نماد اعتماد الکترونیکی رجوع کنید.

می‌توانید به صورت شخص حقیقی یا شخص حقوقی اقدام کنید.

افرادی که به عنوان اشخص حقوقی رجوع می‌کنند باید مستندات مربوط به شرکت و کسب‌وکار خود را ارائه نمایند. معمولا اخذ نماد اعتماد برای این دسته از افراد بسیار ساده‌تر است. اوراق قانونی شرکت و یا جواز کسب و همچنین محل فعالیت برای اشخاص حقوقی روشن است اما برای افرادی که به صورت حقیقی ثبت نام می‌کنند کمی دشوارهایی وجود دارد. احراز صلاحیت برای کسب و کار و فروش الکترونیک برای افراد کمی دشوار است اما نشدنی نیست.

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک اخذ نشان ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال الزامی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعطای لوگو به رسانه‌های برخط هویت صاحب آن و صلاحیت وی را برای فعالیت‌ احراز می‌نماید. لیکن مسئولیت محتوای منتشر شده بر عهده صاحب رسانه برخط است. دارنده رسانه برخط ملزم به رعایت قوانین و مقررات و مفاد مندرج در تعهدنامه امضا شده توسط خودش است. برای دریافت نشان ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال باید در ستاد ساماندهی ثبت نام کنید.

logo-samandehi

اگر به عنوان یک شخص به ستاد ساماندهی رجوع کنید از شما خواهد خواست تا از سامانه سرآمد گواهی احراز صلاحیت را دریافت کنید. در اینجا نیز بوروکراسی‌های ادرای و از نوع الکترونیک وجود دارد. باید فرم‌هایی را پر کنید و بعلاوه گواهی عدم سوپیشینه نیز الزامی است. مدارک را بارگذاری می‌کنید و پس از یک برهه زمانی چند ماهه گواهی احراز صلاحیت صادر خواهد شد.

دریافت نماد اعتماد دوستاره

دریافت نماد اعتماد دوستاره بسیار ساده است. اگر به کسب‌وکار شما نماد اعتماد تعلق گرفت کافی است تا گواهینامه SSL را روی وب‌سایت خود نصب کنید. SSL یک پروتکل امنیتی استاندارد و رایج امنیتی برپایه رمزگذاری است که در آن داده‌های رد و بدل شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خاصی خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌شود. برای دریافت پروتکل SSL نیاز به هیچ روند سخت و نفس گیر اداری نیست. خیلی راحت از میزبان وب سایت خود بخواهید تا با دریافت هزینه‌ای بسیار اندک این گواهینامه را بر روی وب‌سایت شما نصب کند.