کتاب ثروت ملل

عنوان: کتاب ثروت ملل

عنوان اصلی: The Wealth of nations

نویسنده: آدام اسمیت

زبان متن: ترجمه فارسی

نوع فایل: PDF

تعداد صفحات: کتاب ترجمه کامل و تمام متن

پسورد: www.noandishaan.com

دانلود ترجمه کامل کتاب ثروت ملل

معرفی کتاب ثروت ملل آدام اسمیت

کتاب ثروت ملل، آدام اسمیت که در سال ۱۷۷۶ منتشر شد با شکستن سنت‌های زمان خود که اقتصاد را تنها به نقد عملکردهای اقتصادی محدود می‌کرد و با جمع آوری و انسجام اندیشه‌های فلاسفه دوران خود مانند دیوید هیوم، توماس مان، ژان باتیست کلبر، فرانسوا کنه، رابرت تورگونام، ویلیام پتی، نورث، ماندویل و توماس آکویناس؛ طبق نظرسنجی فایننشال تایمز بعد از دو قرن، همچنان بهترین کتاب اقتصادی جهان شناخته می‌شود که الگوی بر گرفته از آن، اساس و بنیان نظم نوین جهانی را بر پایه تجارت آزاد جهانی فراهم کرده است.

دستان نامریی آدام اسمیت، اساس و بنیان اندیشه‌های اقتصادی او را که در کتاب بی نظیرش ثروت ملل تجلی یافته، شکل می‌دهد. اندیشه هایی که برای اولین بار با نگرش تحلیلی، منسجم و نظام‌مند به مباحث اقتصاد، آنرا بصورت یک علم تدوین کرد و با بنیان گذاری آنچه امروز، اقتصاد کلاسیک نامیده می‌شود، لقب پدر علم اقتصاد را برای صاحب این اندیشه‌ها به ارمغان آورد. این کتاب تحت تأثیر انقلاب صنعتی و متعاقباً تغییرات زیاد اقتصاد کشورهای مختلف شکل گرفته است. نگارش آن توسط اسمیت ۱۰ سال به طول انجامید.

ایدi اصلی کتاب، خودکار بودن اقتصاد است. بدین معنی که اگر اقتصاد، آزاد گذاشته شود، خود را متعادل و تنظیم می‌کند. خودخواهی هر شخص در نهایت منجر به پیشرفت کل جامعه می‌شود. این مفهوم معمولاً با نام «دست نامرئی» شناخته می‌شود. البته آزاد بودن اقتصاد می‌تواند تحت تأثیر عوامل بیرونی متعددی قرار گرفته و محدود شود. تاجران ممکن است با یکدیگر تبانی نمایند و قیمت‌ها را بالاتر از حد معمول نگه دارند. اسمیت معتقد است که جامعه باید همواره نسبت به این خطرات آگاه باشد.

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله