آزمون تافل کاغذی

آزمون تافل کاغذی (PBT) یک روش ارزیابی چهار مهارت زبان انگلیسی مبتنی روش سنتی و کتبی است. روش PBT یا Paper-Based TOEFL در جاهاییکه امکان استفاده از آزمون تافل اینترنتی وجود ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش نیز مانند سایر انواع آزمون تافل دارای ۴ بخش و امتیاز آزمون بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ می‌باشد. در بیشتر دانشگاه‌های دنیا حداقل نمره ۵۵۰ مورد نیاز است.

بخش‌های مختلف تافل کاغذی و نحوه امتیاز دهی

  • بخش شنیداری (Listening) شامل ۵۰ پرسش ۳۵ دقیقه ۳۱ – ۶۸ نمره
  • بخش ساختاری (Structure) شامل ۴۰ پرسش ۲۵ دقیقه ۳۱ – ۶۸ نمره
  • بخش درک مطلب (Reading) شامل ۵۰ پرسش ۵۵ دقیقه ۳۱ – ۶۸ نمره
  • بخش نگارش (Writting)

بخش شنیداری

بخش شنیداری تافل کتبی توانایی درک مکالمه‌ انگلیسی آمریکایی را میسنجد. بخش شنیداری سه قسمت است:

  • بخش اول (Part A): مکالمه‌های کوتاه که بین دو نفر صورت می‌گیرد. در پایان هر مکالمه پرسشی مطرح می‌شود.
  • بخش دوم (Part B): مکالمه‌های گسترده‌تر بین دو یا چند نفر.
  • بخش سوم (Part C): مکالمات و سخنرانی‌هایی که بیشتر در رابطه با موضوعات دانشگاهی و آکادمیک است.
  • در چند آزمون اخیر سوالات بخش شنیداری به ۷۰ پرسش افزایش یافته است.

بخش ساختار

بخش ساختاری شامل دو دسته پرسش در زمینه گرامر و ساختار صحیح متن است.

پرسش‌های ساختار یا Structure : داوطلب باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهد. این پرسشها به صورت جای خالی مطرح می‌شود.

پرسش‌های نگارش یا Written Expression: یک جمله ارائه می‌شود که زیر چهار مورد از کلمات آنها خط کشیده شده است و باید کلمه یا عبارت نادرست شناسایی گردد.

درک مطلب

درک مطلب معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش پیرامون آن متن مطرح می‌شود.

بخش نگارش

نمره این بخش نگارش از ۰ تا ۶ می‌باشد ولی این نمره در نمره‌ی کل امتحان محاسبه نمی‌شود. بیشتر دانشگاه‌ها برای این بخش سقفی تعیین نمی‌کنند. ولی برخی ۴، ۴/۵ و گاهی نیز ۵ را به عنوان نمره حداقلِ تعیین می‌کنند.

تفاوت آزمون تافل کاغذی و اینترنتی

این دو نوع از آزمون تافل، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارد. اگرچه نوع ibt این آزمون در سال ۲۰۰۵ میلادی اجرا شد، اما هنوز در ارتباط با فرمت و ساختار این دو آزمون، تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. در اینجا به برخی از بزرگترین تفاوت هایی که نیاز است از آن‌ها مطلع باشید اشاره می‌کنیم.

در زمینه نمره دهی در این دو آزمون باید گفت که طیف امتیازات تافل کاغذی از ۳۶۰ الی ۶۷۷ می‌باشد، در حالیکه تافل ibt از ۰ الی ۱۲۰ نمره می‌باشد. مهارت هایی که تست می‌شوند نیز حتی با یکدیگر فرق دارند که به طور کلی نشان دهنده تغییری در انتظارات مراکز آموزش عالی می‌باشد.

هر دو این آزمون دارای چهار بخش پایه است که شامل ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ می‌باشد.

اما در حالیکه در آزمون تافل PBT بخشی به نام “structure” (گرامر) وجود دارد، آزمون تافل ibt جایگزین آن بخش را اسپیکینگ قرار داده است. در آزمون تافل اینترنتی، گرامر هرگز به صورت مستقیم تست نمی شود و به صورت غیر مستقیم در بخش‌های رایتینگ و اسپیکینگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تفاوت میان این دو آزمون به اندازه‌ای زیاد هستند که آمادگی برای شرکت در آزمون تافل ibt متفاوت از آمادگی برای آزمون تافل PBT می‌باشد.

ثبت نام آزمون تافل کتبی

خلاصه و جمع‌بندی

آزمون تافل ۲ نوع می‌باشد که یکی از آن‌ها از طریق اینترنت انجام می‌شود که به آن نوع (iBT) می‌گویند. دیگری به صورت کاغذی می‌باشد که به آن (PBT) گفته می‌شود. حدود ۹۸ درصد از آزمون دهندگان تافل، نوع اینترنتی این آزمون را امتحان می‌دهند که به صورتی اینترنتی می‌باشد.

بسیاری از دانشگاه‌ها این آزمون برای پذیرش قبول می‌کنند. زیرا به صورت دقیق سطح ۴ مهارت اصلی زبان متقاضیان، یعنی مکالمه، نوشتار، شنیدار و درک مطلب (Speaking، Writing، Listening و Reading) را می‌سنجد. اما برای افرادی که دسترسی به آزمون اینترنتی (iBT) نداشته باشند، آزمون جدید بازنگری شده کاغذی (Revised Paper-based) هنوز برگزار می‌شود. برای کسب نمره مورد نظر خود در این آزمون می‌توانید در دوره‌های تدریس خصوصی تافل شرکت کنید.

این نوع آزمون تنها در مناطقی که امکان برگزاری نوع اینترنتی (iBT) وجود نداشته باشد، برگزار می‌گردد. در نوع تافل کاغذی جدید، سعی شده است که همخوانی آن با آزمون اینترنتی تافل بیشتر شود. یعنی از نوع کاغذی قدیمی این آزمون که در سال ۲۰۱۷ متوقف شد، فاصله بگیرد.

در این آزمون مهارت‌ها به همدیگر وابسته اند. برای مثال نیاز است که آزمون دهندگان به سخنرانی گوش دهند و بعد مطلبی را بخوانند و سپس پاسخ خود را بنویسند. دلیل این کار این است که ارتباط دهی میان مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبین، باعث می‌شود تا توانایی مکاتبه کردن آن‌ها به زبان انگلیسی دقیق تر مشخص گردد. در این نوع آزمون تست مکالمه (Speaking) وجود ندارد، زیرا نیازمند وسایل صوتی و امکانات می‌باشد.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله