پرسشنامه گردشگری درمانی

دانلود فایل ورد پرسشنامه گردشگری درمانی دارای روایی و پایایی و منبع استاندارد

پرسشنامه شماره یک: بررسی عوامل محیطی تأثیر گذار بر زنجیره تامین گردشگری درمانی

ابعاد : شرایط سیاسی، شرایط قانونی، شرایط عمومی جذب توریست، شرایط اقتصادی، شرایط بیمارستان و شرایط پزشک

تعداد سوالات : ۲۴ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

پرسشنامه شماره دو: عوامل موثر بر انتخاب مقصد گردشگری درمانی

ابعاد: حمل و نقل، بیمه، امکانات اقامتی، بیمارستانی، عوامل دارویی

تعداد سوالات: ۲۵ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

تعریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه گردشگری درمانی

گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی (Medical Tourism ) شاخه‌ای از گردشگری سلامت یا Health Tourism است. در این روش شخص از کشوری پیشرفته به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود. در اغلب موارد، هدف از توریسم پزشکی بهره‌مندی از قیمت پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریع‌تر خدمات در سایر نقاط دنیاست.

توریسم پزشکی با سفرهای معمولی پزشکی متفاوت است. در سفرهای معمول، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می‌رود و دلیل آن نبود خدمات مشابه در کشورش است. در حالی که در توریسم پزشکی خدمات مشابه ارائه می‌شود ولی توریست کشور دیگر را ترجیح می‌دهد.

سفر بیماران از کشورهای توسعه یافته به سایر نقاط دنیا برای مسائل پزشکی و درمانی، اغلب برای یافتن درمان با هزینه پایین، توریسم بهداشتی/ درمانی نامیده می‌شود. در کشورهای کمتر توسعه یافته، خیلی از بیماران به دلیل کمبود یا در دسترس نبودن امکانات پزشکی در کشور خودشان، مجبور به سفر به کشورهای توسعه یافته می‌شوند. اما همانطور که در تعریف اشاره شد، توریسم درمانی با این گونه سفرها متفاوت است.

نظام‌های سلامت در بسیاری از کشورها دچار نقاط ضعف بزرگ از جمله بالا بودن هزینه‌ها برای دولت‌ها و شهروندان هستند. به علل مختلف تلاش‌ها برای رفع نقاط ضعف خیلی موفق نبوده است. این در حالی است که بهبود شرایط می‌تواند به درآمدزایی منجر شده و سرمایه گذاران را به این بخش جذب کند. یکی از موضوعات مطرح و جالب توجه در حوزه سلامت، گردشگری درمان است.

ایران در بین کشورهای گوناگون، یکی از مقاصد اصلی گردشگری سلامت به حساب می‌آید. بیماران می‌­توانند در آن، مراحل درمانی و ریکاوری خود را پشت سر گذارده و در کنار انجام خدمات درمانی با هزینه‌های بسیار مناسب، از جاذبه ­های توریستی و طبیعی ایران نیز لذت ببرند.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله