آموزش ICDL و گواهینامه ICDL

آموزش ICDL شامل پکیج کامل فراگیری مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر به صورت تخصصی و کاملاً رایگان توسط پارس‌مدیر ارائه شده است. کاربران با استفاده از این پکیج آموزشی می‌توانند به تمامی مهارت‌های مورد نیاز برای آزمون آی سی دی ال مسلط شوند. پس از مطالعه محتوای این آموزش می‌توانید با آسودگی و اطمینان نسبت به دریافت گواهینامه ICDL اقدام کنید.

آموزش ICDL یک نیاز دانشجویان مدیریت است. استاندارد بین‌المللی کار با رایانه یا International Computer Driving Licence که با عنوان ICDL شناخته شده است شامل هفت مهارت برای کار با کامپیوتر است: آشنائی با سخت افزار، محیط سیستم عامل ویندوز، واژه پرداز، صفحه گسترده، پایگاه داده، نمایشگر و اینترنت. مهارتهای سطح دوم را قبلاً به صورت یک کتاب منتشر نموده ام. اما بعدها هفت مهارت کامپیوتر را تحت عنوان کتابی با نام هفتگانه کامپیوتر آماده نمودم که به چاپ نرسید.

در اینجا مطالب این کتاب را به صورت EBook و رایگان در اختیار کاربران قرار دادم. در نگارش کتابهای الکترونیک بالا از مجموعه فونتهای فارسی مانند Zar, Tirt و BMitra استفاده شده است. برای بروزرسانی سیستم خود پک فونتهای فارسی را با حجم ۵۰۰KB دانلود کنید.

درباره آزمون ICDL

نام این دوره از حروف اول چهار کلمه International Computer Driving Licence به معنای مجوز کاربری رایانه بین‌المللی اخذ شده است. در واقع داشتن مدرک ICDL بیانگر تسلط کافی یک فرد در امور دیجیتال و کار با رایانه است، البته به شرط آن که مدرک خود را از یک مرکز معتبر دریافت کرده باشد. در ایران، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مرکز اصلی ارائه این مدرک است.

دقت کنید موسسات مختلفی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش ICDL می‌کنند اما هیچ مرکزی مجوز صدور این مدرک را ندارد. موسسات آموزشی کوشش زیادی می‌کنند تا آموزش مناسبی ارائه نمایند اما حضور در این کلاس‌ها تضمین قبولی نیست. همچنین به هیچ عنوان به موسساتی که به صورت غیرحضوری ادعای صدور مدرک دارند اعتماد نکنید. من منکر فعالیت‌ها و تلاش‌های بسیاری از موسسات معتبر نیستم اما باید هشدار بدهم فقط مرکز فنی و حرفه‌ای کشور این مدرک را صادر می‌کند.

مهارت‌های هفتگانه ICDL

مهارت‌های هفتگانه ICDL

دوره آموزش ICDL جامع یا به عبارتی دوره مهارت‌های هفتگانه‌ای سی دی ال یکی از بهترین دوره‌های آموزشی برای افرادی است که به دنبال اخذ مدرک معتبر کامپیوتری هستند. شما با گذراندن این دوره می‌توانید علاوه بر یادگیری مهارت‌های هفتگانه، مدرک ICDL فنی و حرفه‌ای بگیرید. لازم به ذکر است افردای که در دوره آموزش ICDL جامع شرکت می‌کنند دو مدرک دریافت می‌کنند. مدرک ICDL درجه ۱ و مدرک ICDL درجه ۲ صادر می‌شود. همچنین علاوه بر مدرک فنی و حرفه‌ای می‌توانید مدرک داخلی و مدرک بین‌المللی ICDL نیز دریافت نمایید.

مهارت‌های هفتگانه آموزش ICDL

آموزش ICDL شامل ۷ مهارت تئوری و عملی می‌باشد که برای اخذ مدرک نهایی وزارت علوم نیاز به موفقیت در تمام دوره‌ها می‌باشد :

۱- مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات

در این مهارت باید کلیاتی در مورد فناوری اطلاعات، نرم‌افزارها، نام سخت‌افزارها، کاربرد آنها و همینطور کلیاتی از شبکه‌های کامپیوتری را بدانید.

۲- آشنایی با سیستم عامل ویندوز Windows و مدیریت فایل ها

در این مهارت باید امکان استفاده از رایانه و سیستم عامل را فرا گرفته و بتوانید تنظیمات اصلی دلخواه خود را در ویندوز انجام دهند. همچنین لازم است کار و مدیریت فایل‌های رایانه‌ای از جمله کپی، حذف و …. را بتوانند به راحتی انجام دهند.

۳- آشنایی با مفهوم واژه پردازی (Word)

داوطلبان باید مفهوم برنامه‌های پردازش متن از جمله (Word) را بدانند و همچنین کاربرد روزانه آن را (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی، کار با تصاویر و….) فرا گیرند.

۴- آشنایی با مفهوم صفحه گسترده‌ها ( EXCEL)

در این قسمت دانشجویان باید مفهوم برنامه‌های صفحه گسترده یعنی Excel را بدانند. شیوه نوشتن فرمول‌ها و درج مطلب و تنظیمات صفحه بسیار مهم است.

۵- آشنایی با مفهوم پایگاه داده (Access)

دانشجویان در این مهارت داوطلبان باید مفهوم پایگاه داده در رایانه را متوجه شوند. همچنین بتوانند در حالت مقدماتی جداول پایگاه داده‌ای با پرس و جوهای مقدماتی را ایجاد و ویرایش کنند.

۶- ارائه مطالب (Power Point)

داوطلبان باید بتوانند از ابزارهای ارائه مطلب یعنی نرم‌افزار Power Point به خوبی استفاده نمایند. به این صورت که امکان ایجاد اسلایدها و ویرایش و قالب بندی متون و تصاویر درون آن را داشته باشند.

۷- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتی شبکه – اینترنت و پست الکترونیک)

در این بخش کاربران باید با مفهوم کلی اینترنت و برخی شاخص‌های امنیتی آشنا شوند. آشنایی با پست الکترونیک، انواع مرورگرها و شیوه حستجو بسیار مهم است.

دانلود کتاب الکترونیک آموزش ICDL همراه با نمونه سوالات

پکیج رایگان آموزش ICDL برای داوطلبان این مدرک تهیه شده است. پرسش‌های خود را زیر همین آموزش با ما مطرح کنید:

 • مهارت اول: آشنائی با سخت افزار
 • مهارت دوم: آشنائی با سیستم عامل ویندوز
 • مهارت سوم: واژه پرداز – کار با نرم‌افزار Word
 • مهارت چهارم: صفحه گسترده – کار با نرم‌افزار Excel
 • مهارت پنجم: پایگاه داده – کار با نرم‌افزار Access
 • مهارت ششم: نمایشگر – کار با نرم‌افزار PowerPoint
 • مهارت هفتم: اینترنت
 • نمونه سوالات آزمون ICDL همراه با پاسخنامه

دانلود کتاب ICDL همراه نمونه سوالات

استعلام مدرک ICDL

گواهینامه‌های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به صورت الکترونیکی صادر و به مهارت آموختگان اعطا می‌گردد. متقاضیان جهت دریافت این گواهینامه باید ابتدا هزینه‌ای را پرداخت و سپس گواهی خود را از طریق قسمت استعلام گواهینامه‌های سایت سازمان فنی و حرفه‌ای دانلود و پرینت نمایند.

گواهینامه‌های فنی و حرفه‌ای که به آن‌ها کارت مهارت نیز گفته می‌شود دارای انواع مختلفی بوده که در موقعیت‌های مختلف مانند پیدا کردن شغلی متناسب با مهارت فرد و یا برگزاری کلاس‌ها و سمینار‌های کوتاه‌مدت می‌تواند به مهارت آموخته کمک نماید .

تمامی فعالیت‌های مربوط به سازمان فنی و حرفه‌ای مانند ثبت نام کلاس‌های آموزشی، شرکت در آزمون‌ها، دریافت کارت ورود به جلسه و … به صورت اینترنتی و از طریق سایت portaltvto.com انجام می‌شود. بنابراین متقاضیان دریافت گواهینامه مهارت نیز ابتدا باید به سامانه آموزش فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و سپس اقدامات زیر را انجام دهند .

 • مراجعه به سایت سازمان فنی و حرفه‌ای
 • انتخاب گزینه استعلام گواهینامه فنی و حرفه‌ای
 • انتخاب گزینه استعلام گواهینامه جدید
 • پرداخت هزینه دریافت گواهینامه و دریافت کد شناسایی
 • تکمیل فرم مربوطه و دانلود گواهینامه

در صورتی که قبلا مهارت آموزان هزینه دریافت گواهینامه را پرداخت کرده و دارای کد شناسایی فنی و حرفه‌ای هستند، می‌بایست به جای انتخاب گزینه استعلام گواهینامه جدید بر روی گزینه استعلام گواهی کلیک کنند. در این بخش احتیاجی به وارد کردن کد شناسایی نیست، بلکه با ثبت کد ملی و شماره شناسنامه می‌توان فایل گواهینامه فنی و حرفه‌ای را دانلود و پرینت نمود .

خلاصه و جمع‌بندی

آموزش ICDL به عنوان پایه‌ای ترین و مهمترین دوره آموزشی در کلیه کشورهای دنیا به حساب می‌آید که کاربر ضمن یادگیری این دوره‌ها، به مدرک ICDL نیز نیاز دارد. مدرک ICDL در رزومه کاری و روند استخدام کمک به سزایی به کاربر می‌کند. ما به شما دانلود کتاب ICDL را پیشنهاد می‌کنیم. پایگاه پارس مدیر از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را در زمینه آموزش‌های مجازی و به همت اعضای محترم هیات علمی دانشگاه، اساتید و پژوهشگران مدیریت آغاز به کار کرده است. ارائه پکیج آموزشی برای اخذ گواهینامه ملی و بین‌المللی از خدمات مجموعه پارس مدیر می‌باشد.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله