ایگور انسف

بیوگرافی ایگور انسف

ایگور آنسوف Igor Ansoff در سال ۱۹۱۸ در روسیه متولد شد و خانواده اش در سال ۱۹۳۶ به ایالات متحده مهاجرت کردند. در ابتدا تحصیلات آکادمیک او بر ریاضیات متمرکز بود و او توانست دکترای ریاضی کاربردی خود را از دانشگاه براون اخذ کند. آنسوف در سال ۱۹۵۰ به شرکت راند پیوست و سپس به شرکت هواپیمایی لاکهید رفت. او در آنجا به سمت نایب رییس بخش طرح و برنامه و نایب رییس و همچنین مدیر بخش فناوریهای صنعتی منصوب شد.

در سال ۱۹۵۳، آنسوف به عنوان استاد رشتۀ مدیریت صنعتی انستیتو فناوری کمبریج در پیتسبورگ منصوب شد. او، هم در ایالات متحده و هم در اروپا، سمتهای دانشگاهی مختلفی را تجربه کرد. آنسوف، اگرچه هنوز هم به عنوان مشاور فعال است اما در سال ۲۰۰۰ و با اخذ مدرک معتبر استاد ممتاز از دانشگاه بین المللی ایالات متحدۀ آمریکا بازنشسته شد.

ایگور آنسف از اولین نخبگانی است که نیاز پیدایش مفهوم مدیریت استراتژیک را به خوبی تشخیص داد. وی استاد مدیریت صنعتی در دانشگاه کارنگی ملون و استاد مدیریت در دانشگاه واندر بیلت در تنسی می باشد. وی کتابهای بی شماری نوشته، مقالات فراوانی درباره ی مدیریت استراتژیک منتشرکرده و نیز به عنوان مشاور با شرکت هایی همچون فیلیپس، جنرال الکتریک و آی بی ام همکاری کرده است و همه دانشجویان رشته بازاریابی با ماتریس وی آشنا هستند. وی به عنوان پدر مدیریت استراتژیک شناخته شده است. ایشان در ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۰۲ دار فانی را وداع گفت. او نخبه ی اصلی و برجسته ی استراتژی است، و به دلیل وضع واژه مدیریت استراتژیک مشهور شده است. نخستین کتاب آنسف به نام استراتژی سازمان در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.

آثار ایگور انسف

استراتژی‏ تجارت (۱۹۶۹)، مدیریت ‏استراتژیک (۱۹۸۴)، شرکت: مواجهه‏ با چالشی همیشگی (۱۹۸۶)، استراتژی جدید سازمان (۱۹۸۹) می باشد. او بیش از ۱۵۰ مقاله منتشر کرده است. استراتژی ایگور انسف در سایت پارس مدیر تشریح شده است.

آنسف تأثیر بسزایی در زمینه ی مدیریت و تفکر استراتژیک داشته است. در مقوله بازاریابی به دلیل ارائه ماتریس آنسف که یک ابزار بازاریابی مشهور است در بین عموم به خوبی شناخته شده است. اطلاعات مربوط به ماتریس آنسف و ابزار معروف بازاریابیش برای نخستین بار در مجله ی تجارت هاروارد در سال ۱۹۵۷ منتشر شد.