ایگور آنسوف

ایگور آنسوف (Igor Ansoff) در سال ۱۹۱۸ در روسیه متولد شد و خانواده اش در سال ۱۹۳۶ به ایالات متحده مهاجرت کردند. در ابتدا تحصیلات آکادمیک او بر ریاضیات متمرکز بود و او توانست دکترای ریاضی کاربردی خود را از دانشگاه براون اخذ کند. آنسوف در سال ۱۹۵۰ به شرکت راند پیوست و سپس به شرکت هواپیمایی لاکهید رفت. او در آنجا به سمت نایب رییس بخش طرح و برنامه و نایب رییس و همچنین مدیر بخش فناوریهای صنعتی منصوب شد.

در سال ۱۹۵۳، آنسوف به عنوان استاد رشتۀ مدیریت صنعتی انستیتو فناوری کمبریج در پیتسبورگ منصوب شد. او، هم در ایالات متحده و هم در اروپا، سمتهای دانشگاهی مختلفی را تجربه کرد. آنسوف، اگرچه هنوز هم به عنوان مشاور فعال است اما در سال ۲۰۰۰ و با اخذ مدرک معتبر استاد ممتاز از دانشگاه بین‌المللی ایالات متحدۀ آمریکا بازنشسته شد.

ایگور آنسف از اولین نخبگانی است که نیاز پیدایش مفهوم مدیریت استراتژیک را به خوبی تشخیص داد. وی استاد مدیریت صنعتی در دانشگاه کارنگی ملون و استاد مدیریت در دانشگاه واندر بیلت در تنسی می‌باشد. آنسوف کتاب‌های زیادی نوشته و مقالات فراوانی درباره مدیریت استراتژیک منتشرکرده است. او بع عنوان مشاور با شرکت هایی همچون فیلیپس، جنرال الکتریک و آی بی ام همکاری کرده است و همه دانشجویان رشته بازاریابی با ماتریس وی آشنا هستند. وی به عنوان پدر مدیریت استراتژیک شناخته شده است. ایشان در ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۰۲ دار فانی را وداع گفت. او نخبه اصلی و برجسته ی استراتژی است، و به دلیل وضع واژه مدیریت استراتژیک مشهور شده است. نخستین کتاب آنسف به نام استراتژی سازمان در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.

آثار ایگور آنسوف

استراتژی‏ تجارت (۱۹۶۹)، مدیریت ‏استراتژیک (۱۹۸۴)، شرکت: مواجهه‏ با چالشی همیشگی (۱۹۸۶)، استراتژی جدید سازمان (۱۹۸۹) می‌باشد. او بیش از ۱۵۰ مقاله منتشر کرده است. استراتژی ایگور انسف در سایت پارس مدیر تشریح شده است.

دیدگاه‌های ایگور آنسوف در زمینه مدیریت و تفکر استراتژیک بسیار تاثیرگذار است. در مقوله بازاریابی به دلیل ارائه ماتریس آنسف که یک ابزار بازاریابی مشهور است در بین عموم به خوبی شناخته شده است. اطلاعات مربوط به ماتریس آنسف و ابزار معروف بازاریابیش برای نخستین بار در مجله ی تجارت هاروارد در سال ۱۹۵۷ منتشر شد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله