مایکل پورتر

مایکل پورتر (Michael Porter) متولد ۱۹۴۷ در آمریکا مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک را از دانشگاه پرینستون و کارشناسی ارشد مدیریت و دکترای اقتصاد کسب‌وکار را از دانشگاه هاروارد اخذ کرد. درسال ۱۹۸۱ در ۳۴ سالگی به درجه استادی در دانشگاه هاروارد نائل شد. او یکی از چهار استاد دانشگاه با این عنوان در سابقه ۱۰۰ ساله هاروارد بود.

پورتر رهبر موسسه راهبرد و رقابت است که با همکاری دانشگاه هاروارد و مدرسه بازرگانی هاروارد تاسیس شده است. او تاکنون ۱۸ کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله منتشر کرده است. اولین کتاب او با عنوان کتاب استراتژی رقابتی درسال ۱۹۸۰ چاپ شد که تاکنون بیش از ۶۰ بار این کتاب به چاپ رسیده و به ۲۰ زبان دنیا ترجمه شده است. کتاب‌های «مزیت رقابتی» و «مزیت رقابتی ملل» او نیز جزو پرفروش ترین کتاب‌های مدیریتی بوده است.

آثار برجسته پورتر

پورتر با تشویق و ترغیب رولاند کریس کریستنسن، استاد دانشگاه هاروارد، برای ایراد سخنرانی در طی کلاس به شهرت و اعتبار دست یافت. دستخط کریستنسن در تشویق پورتر یادداشتی است که اینگونه آغاز می‌شود: «آقای پورتر شما چیزهای زیادی برای ارائه در کلاس دارید و امیدوارم این کار را انجام دهید». پورتر در سال دوم مدرسه کسب‌وکار هاروارد رتبه اول کلاس را به دست آورد. مدل زنجیره ارزش پورتر یکی دیگر از مباحث بااهمیت در مدیریت است. همچنین مدل نیروهای پنج گانه رقابتی پورتر یکی دیگر از سرفصل‌های کتب مدیریت است. رقابت‌پذیری و مدل الماس پورتر نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. مدل الماس پورتر انقلابی را در مدیریت بازاریابی ایجاد کرده است.

مایکل پورتر ۱۸ کتاب و تعداد زیادی مقاله نوشته است، که از آن جمله می‌توان این موارد را نام برد: «استراتژی رقابتی»، «مزیت رقابتی»، «مزیت رقابتی کشورها» و «درباره رقابت». او برای بار ششم برنده جایزه مکنزی برای بهترین مقاله سال نشریه کسب‌وکار هاروارد شد. در کسب‌وکار و اقتصاد بیشترین استناد به منابعی که پورتر نوشته است صورت می‌گیرد.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله