کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر

عنوان: کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر

عنوان لاتین: Human Resource Management

نویسنده: گری دسلر

نام لاتین نویسنده: Gary Dessler

محتوا: خلاصه کتاب

نوع فایل: پاورپوینت

تعداد صفحات: ۲۳۰ اسلاید

زبان: فارسی

درباره کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر

مدیریت منابع انسانی (Human resources management)، عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به‌طوری‌که این افراد و سازمان‌شان به توانمندی کاملی دست یابند، حتی زمانی که تغییر، نیاز به کسب مهارت‌های جدید، تقبل مسئولیت‌های جدید و شکل جدیدی از روابط را ملزم باشد.در واقع مدیریت منابع انسانی استفاده از نیروی انسانی در جهت اهداف سازمان است و شامل فعالیت‌هایی نظیر کارمندیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد و روابط سازمانی می‌شود. به عبارتی دیگر مدیریت منابع انسانی تابعی در سازمان است که عملکرد کارکنان را در خدمت‌رسانی به اهداف استراتژیک کارفرما، به حد اعلا می‌ساند.

کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر به دنبال یافتن چگونگی مدیریت افراد در سازمان‌ها، با تمرکز بر سیاست‌ها و سیستم‌ها می‌باشد. واحدها و بخش‌های مدیریت منابع انسانی، خصوصاً مسئول عده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله استخدام، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد و پاداش و جزا می‌باشد. برای مثال مدیریت سیستم حقوق و مزایا یکی از این موارد است. همچنین مدیریت منابع انسانی به روابط صنعتی توجه دارد. این همان تعادل در اعمال سازمانی با قوانین ناشی از بحث‌های بین کارکنان و مدیران و قوانین دولتی می‌باشد.

دسلر به خوبی مفاهیم مرتبط با منابع انسانی سازمان را در این کتاب تشریح کرده است. بهتر است مدیران برای توانمندسازی کارکنان و بهسازی سرمایه انسانی سازمان مطالعه کنند. پژوهشگران مدیریتی در عرصه علمی و مدیران سازمانی در عرصه عمل می‌توانند از این کتاب بهره‌مند شوند. به همین خاطر کتاب دسلر به زبان‌های متعددی در دنیا ترجمه شده است. این کتاب توسط علی پارساییان و محمد اعرابی به فارسی ترجمه شده است و توسط دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شده است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله