کارآفرین و ویژگی های کارآفرینان

کارآفرین Entrepreneur فردی است که با ایده‌ای خلاقانه و جسورانه به منظور کسب سودآوری، کسب‌وکار جدیدی را راه‌اندازی می‌کند. مجموعه ویژگی‌های خاصی باید وجود داشته باشد تا به یک فرد کارآفرین گفته شود.

برخی معتقدند این ویژگی‌ها ذاتی است اما براساس مباحث مدیریت کارآفرینی این ویژگی‌ها آموختنی است. اگر ویژگی‌هایی مانند خلاقیت، نوآوری، ریسک‌پذیری و دانش افراد تقویت شود می‌توان انتظار داشت تا افرادی کارآفرین و نوآور تربیت شده و روانه جامعه شود. هدف دانشگاه نسل سوم که بر مبنای ایده دانشگاه کارآفرین شکل گرفته است آموزش و پرورش چنین نیروهایی است. فرصت‌هایی چون ایجاد پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان، شرکت نوپا (استارتاپ) و مواردی از این قبیل در راستای بهره‌گیری از توانمندی کارآفرینان است.

کارآفرینی سازمانی زمینه رشد و تحول در اقتصاد دانش بنیان در قرن حاضر است. کارآفرینی از طریق افراد کارآفرین و نوآور محقق می‌شود. این افراد دارای ویژگی‌های برجسته‌ای هستند که زمینه را برای ایجاد تحول در کسب‌وکار فراهم می‌آورند. این ویژگی‌خت بعنوان یکی از ضروریات در شخصیت موسسین شرکت‌های نوپا تلقی می‌گردند. در ابتدا تصور این بود که مهمترین ویژگی هوش می‌باشد که البته ضرورت این ویژگی بر همگان مشخص است، زیرا هیچ شرکتی نمی خواهد موسس آن فردی کند ذهن باشد. اما پس از نیاز به باهوش بودن، قاطعیت یک مدیر در تصمیم‌گیری امری ضروری است. زیرا لازم است تا شما موانع زیادی را پشت سر بگذارید و نباید براحتی روحیه و انگیزه خود را از دست بدهید. در این مقاله کارآفرین و ویژگی‌های کارآفرینان شرح داده شده است.

آشنایی با کارآفرین و ویژگی‌های کارآفرینان

کارآفرینی عبارت است از فرایند خلق چیزی جدید و پذیرش مخاطرات و سود حاصل از آن. به عبارت دیگر، کارآفرینی فرایند خلق چیزی جدید و باارزش است که با اختصاص زمان و تلاش لازم و در نظر گرفتن ریسک‌های مالی، روانی و اجتماعی و رسیدن به رضایت فردی و مالی و استقلال به ثمر می‌رسد. این تعریف دارای چهار جنبه اساسی است:

کارآفرینی مستلزم فرایند خلق است. خلق هر چیز ارزشمند و جدید. این خلق باید برای کارآفرین و مخاطبی که این خلق برای او انجام شده است ارزش داشته باشد. کارآفرینی مستلزم وقف زمان و تلاش کافی است. درنظر گرفتن ریسک‌های اجتناب ناپذیر لازمه کارآفرینی است. در کارآفرینی، رضایت شخصی از استقلال کاری به وجود می‌آید.چند جنبه مشترک در همه تعاریف کارآفرینی وجود دارد: ریسک‌پذیری، خلاقیت، استقلال و پاداش.

کارآفرین کیست؟

کارآفرین کسی است که فرصتی را کشف و برای پیگیری و تحقق آن، سازمان مناسبی را ایجاد می‌کند.
کارآفرین کسی است که عمدتاً به منظور کسب سود و رشد، کسب‌وکاری را تاسیس و اداره می‌کند که مشخصات اصلی آن نوآوری و مدیریت استراتژیک است.
کارآفرین کسی است که سیاست‌گذاری کسب‌وکار با اوست و به حساب خود ریسک مالی آن را به عهده می‌گیرد.
کارآفرین کسی است که موسسه اقتصادی، خصوصاً کسب‌وکاری را که معمولاً مستلزم ابتکار و ریسک قابل توجهی باشد سازماندهی و اداره می‌کند.

وجوه مشترک کارآفرینان

 • ریسک پذیری (ریسک‌های متوسط و حساب شده)
 • نیاز به توفیق
 • نوآوری، خلاقیت، ایده سازی
 • اعتماد به نفس
 • پشتکار زیاد
 • آرمان گرایی
 • پیشقدم بودن
 • فرصت گرا بودن (بیشتر در جستجوی فرصت‌ها هستند تا تهدیدات)
 • نتیجه گرا بودن
 • اهل کار و عمل بودن
 • آینده گرایی

صفات اشخاص کارآفرین

کارآفرینان اعتدال در میزان خطر را ترجیح می‌دهند. فعالیت‌های بامیزان خطر معتدل، آنهایی هستند که مهارت و کوشش شخص نقش اصلی را ایفا می‌کند. ممکن است شرایط مساعد هم در آن نقشی داشته باشد، اما تاثیر آن به وسیله مهارت و کوشش شخصی به حداقل رسیده تا نتیجه کار جزء مسئولیت‌های خود شخص باشد. کارآفرینان از خطر استقبال می‌کنند، در صورتی که خطر محاسبه شده باشد. به عبارت دیگر، آنها مسئولیت فعالیت‌هایی را که در آنها هیچ امکان موفقیتی وجود نداشته باشد و یا یک خودکشی مالی باشد را به عهده نمی گیرند. کارآفرینان برای قبول خطر باید جرأت داشته باشند و بدین وسیله سرنوشت خود را رقم می‌زنند. اما در شرایط نامطمئن تمام جوانب را برای حل مشکلات در نظر گرفته و بنابر تناسبشان، آنها را طبقه بندی می‌کنند. کارآفرینان مسئولیت شخصی را قبول می‌کنند.

یکی از انگیزه‌های اصلی برای دنبال کردن آینده، کارآفرینی است. او ترجیح می‌دهد که خودش تصمیم بگیرد و در جریان آن، تمام کوشش، دانش، مهارت و سرمایه خود را نیز به کار می‌گیرد. اگر شکست بخورد، فقط می‌تواند خود را مقصر بداند و اگر موفق بشود، فقط صلاحیت کارآفرینی خود را تایید کرده است. کارآفرینان اعتماد به نفس دارند. کارآفرینان به خاطر اعتماد به نفس خود، شهرت دارند. آنها براین باورند که می‌توانند انتظاراتی که از آنها هست برآورده کنند. به عبارت دیگر، آنها امکان موفقیت خود را بیش از آن چیزی که هست، در نظر می‌گیرند. ظاهراً کارآفرینان واقعی به خاطر اعتماد به نفس بالایی که در خود می‌بینند و برای دیگران غیرقابل لمس است، موفق می‌شوند.

ویژگی‌های کارآفرین

کارآفرینان به دنبال بازتاب عملکرد خود هستند. کارآفرینان به خاطر آگاهی از وضعیت موجود به دنبال بازتاب عملکرد خود چه خوب، چه بد، هستند. بدون داشتن این اطلاعات ادامه کار برای آنها خیلی مشکل است. کارآفرینان در هر کاری که انجام می‌دهند، هدفگرا هستند. بدین ترتیب که آنها همیشه به فکر اهداف طولانی مدت خود بوده و کارهایی که امروز انجام می‌دهند، در راستای اهداف آینده شان است. آنها همیشه چیزی را مورد هدف قرار داده و اهداف آنها معمولاً عادی نیستند. به همین خاطر دیگران آنها را بلندپرواز می‌نامند. کارآفرینان، همیشه به دنبال مبارزه بوده و احساس اکتساب را دوست دارند.

بنابراین استانداردهای بالایی را برای کار خود در نظر می‌گیرند. آنها محصولاتی با کیفیت بالا تولید و بر اساس مرغوبیت و راندمان رقابت می‌کنند. آنها از مواجه شدن با رقابت ترسی ندارند و در حقیقت از رقابت لذت می‌برند. کارآفرینان نوآور هستند و همواره در مقابله با موقعیتها از راهها و روشهای جدید استفاده می‌کنند. آنها از توانایی خود در خلاقیت لذت می‌برند. از تصورات و ابتکارات شخصی خود برای یافتن راه‌های جدید و کنار هم گذاشتن چیزها استفاده می‌کنند. آنها پر از پرسش هستند. کارآفرینان خستگی را زیاد احساس نمی کنند. در برابر مشکلات به دنبال راه حل گشته و سریعاً برای حل آنها اقدام می‌کنند. آنها می‌دانند با کار موثر، به اهداف خود خواهند رسید.

وظایف و نقش‌های کارآفرینان در جامعه

هشت وظیفه برای کارآفرین وجود دارد:

 1. از موقعیتهای محیط آگاه می‌شود
 2. برای استفاده از این موقعیتها خود را به خطر می‌اندازد
 3. برای کار سرمایه گذاری می‌کند
 4. نوآوریها را معرفی می‌کند
 5. کار و تولید را نظم می‌بخشد
 6. تصمیم می‌گیرد
 7. برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند
 8. محصولات خود را با سود می‌فروشد

انگیزه‌های مهم کارآفرینی

سه انگیزه اولیه باعث می‌شود که افراد، کارآفرین شوند:

نیاز به پیشرفت

علاقه به آزادی و استقلال

احتیاج به رضایت شغلی

سرچشمه کارآفرینی

کارآفرینان از کجا می‌آیند؟ اشخاص چگونه کارآفرین می‌شوند؟ آیا کارآفرینان زاده شده یا ساخته می‌شوند؟ زمانی بود که تصور می‌شد کارآفرینان به جای ساخته شدن، متولد می‌شوند. صفات آنها به قدری نادر بودند که در هر جایی یافت نمی شدند. امروزه، شواهد کافی وجود دارد که نشان دهد صفات کارآفرینی را می‌توان با آموزش، پرورش داد.

کارآفرینان نقش‌های ذیل را در جامعه ایفا خواهند کرد:

 • عامل اشتغال زایی
 • عامل انتقال فناوری
 • عامل ترغیب و تشویق سرمایه گذاری
 • عامل شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید
 • عامل تعادل در اقتصادهای پویا
 • عامل کاهش بوروکراسی اداری
 • عامل نوآوری و روان کننده تغییر
 • عامل تحریک و تشویق حس رقابت
 • عامل ساماندهی منابع و استفاده اثربخش از آنها

خلاصه و جمع‌بندی

کارآفرین فردی است که در سایه مشخصاتی چون ریسک‌پذیری، جاه‌طلبی، دانش و خلاقیت کسب‌وکار جدیدی را راه‌اندازی می‌کند. گرچه هوشمندی در امر کارآفرینی از اهمیت بسزایی برخوردار است، چنین بنظر می‌رسد که عامل مهم تری به نام قدرت تصور و خلاقیت وجود دارد. در حقیقت ارائه ایده‌های جدید بسیار مهم تر از ارائه راه حلی قدیمی و سریع برای یک مشکل باشد. در دنیای آغاز فعالیت شرکتی اغلب ایده‌های خوب در ابتدا عجیب و بیهوده بنظر می‌رسیدند. بنابراین شما نیاز به هوشی خواهید داشت که قادر به ارائه ایده‌های جدید و شگفت انگیز باشد.

موفقیت در دنیای غیرمنتظره کارآفرینان تازه کار مستلزم این است که آرزوهای خود را به نوعی تغییر دهید و اصلاح کنید. بهترین گزینه‌ای که من از ترکیب مناسب قاطعیت و انعطاف پذیری ارائه می‌دهم، کمی عقب نشینی و تفکر بیشتر است. گرچه اغلب افراد موفق معمولاً افرادی با ویژگی‌های خوب هستند، در برخی موارد نشانه‌های نافرمانی از قوانین سنتی نیز در آنها بچشم می‌خورد. این افراد با توجه به مسائل اخلاقی در پی کشف پاسخ سوالات هستند، اما به اولویت‌ها چندان توجه ندارند. به همین سبب در اینجا از لغت “شیطنت” استفاده شده است! ایشان به شکستن قوانین اما نه قوانین ضروری اعتقاد دارند. دستیابی به این کیفیت از طریق قدرت تخیل و تصور امکانپذیر می‌باشد.


فصل دوم و ادبیات پژوهش مدیریت کارآفرینی

فصل دوم و ادبیات پژوهش در زمینه مدیریت کارآفرینی توسط پایگاه پارس‌مدیر به نگارش درآمده است. این فصل دوم در پایان‌نامه‌ای با هدف ارزیابی مدیریت کارآفرینی پایگاه پارس‌مدیر تهیه شده و به نگارش در آمده است. بنابراین مالکیت معنوی آن با پایگاه پارس مدیر است و بازنشر آن از نظر قانونی و اخلاقی صحیح نیست. مبانی نظری و ادبیات پژوهش مدیریت کارآفرینی را می‌توانید خریداری کنید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله