داشبورد بازاریابی

داشبورد بازاریابی چیست؟

داشبورد بازاریابی Marketing Dashboard یک ابزار گزارش‌دهی است که سنجه‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد کسب‌وکار را به صورت بصری ارائه می‌کند. این داشبورد برای پشتیبانی و تجهیز تیم‌های کاری با داده‌های زمان واقعی عملکرد بازاریابی طراحی می‌شوند. در دنیای تجارت پر تلاطم حال حاضر سازمان‌ها باید شاخص‌های متعددی را به صورت همزمان بررسی کنند. در این راستا استراتژی بازاریابی سازمان به عنوان یک اهرم کلیدی در مدیریت استراتژیک عمل می‌کند. وجود یک داشبورد بازاریابی در انجام عملکردهای پربازده و مشتری مدار الزامی است. این سیستم‌های نرم افزاری به سازمان‌ها در جهت غنی‏‌سازی اهداف با استفاده از اطلاعات وتجزیه و تحلیل آنها کمک می‏‌کند. از این ابزار در کنار داشبورد مدیریت استفاده زیادی در مسائل تصمیم‌گیری می‌شود.

داشبورد به مدیران این امکان را می‏‌دهد تا با تعریف، نظارت و تحلیل شاخص‌های کلیدی عملکرد در ایجاد تراز بین اهداف و فعالیت‏‌ها، نمایان‌‏سازی کلیه فعالیت‏‌های سازمان و ایجاد یک محیط نمایش مشترک بین اهداف و فعالیت‏‌ها برای تصمیم سازی درست و کارآمد اقدام نمایند. با استفاده از این سیستم مدیران ارشد سازمان می‌توانند به سادگی در یک محیط زیبا و غیر پیچیده رایانه‌ای با صرف هزینه‌ای مناسب بر شاخصهای عملکردی سازمان، بخش و یا واحد خود نظارت کامل و به روز داشته باشند. بهره برداری از این محیط به مدیران این قابلیت را می‌دهد که در صورتی که شرکت در در هر شاخص دچار اغتشاش یا عملکرد بحرانی شودبه سرعت از آن مطلع گردند و تصمیم لازم را اتخاذ نمایند و پاسخ مدیریتی مناسب را به عملکرد بحرانی نشان دهند.

تعریف داشبورد بازاریابی

داشبورد بازاریابی سیستمی برای ذخیره، پردازش و تجزیه و تحلیل نتایج گزارشاتی است که به طور منظم در رابطه با فعالیت‌های بازاریابی شرکت انجام می‌شوند. به این دلیل داشبورد بازاریابی نه تنها به عنوان یک پایگاه داده، نرم افزارو سخت افزار بلکه به عنوان یک سیستم بزرگتر در نظر گرفته می‌شود. این سیستم به کمک و بهره‌گیری‌ از آن می‌توان مدیریت تمام امور بازاریابی شرکت را به راحتی انجام داد. با این حال، این اصطلاح در معنای وسیع تر “به هر وسیله‌ای که باعث برقراری ارتباط آنلاین و اثربخش بین تمامی طرف‌های درگیر در یک مراوده تجاری می‌شود” اطلاق می‌شود. همچنین گاهی اوقات تنها برای اشاره به نرافزار مورد استفاده برای اجرای یک پایگاه داده کامپیوتری و یا برای اشاره به یک سیستم کامپیوتری استفاده می‌گردد.

از لحاظ تکنیکی یک سیستم اطلاعات رامی توان به عنوان مجموعه‌ای ازاجزاء مرتبط که اطلاعات راجمع آوری (یا بازیابی)، پردازش، ذخیره وتوزیع می‌کنند، در نظر گرفت. این اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌ وکنترل درسازمان مورداستفاده واقع می‌شوند. علاوه براستفاده‌ای که از اطلاعات درتصمیم گیری، هماهنگی وکنترل به عمل می‌آید، سیستم‌های اطلاعاتی می‌توانند به مدیران و کارکنان برای تجزیه وتحلیل مشکلات، بصری کردن مقولات پیچیده و ساخت محصولات جدید کمک نمایند. سیستم‌های اطلاعاتی ممکن است شامل اطلاعاتی درباره ی افرادمهم، محل‌های مهم، چیزهای دیگری در سازمان یا در محیطی که سازمان را احاطه نموده است، باشند.

مزایای داشبوردهای بازاریابی

به دلیل گستردگی حوزه مفاهیم هوش تجاری و داشبورد بازاریابی، برای آن تعاریف بسیاری بیان شده است. از مجموع آنها می‌توان دریافت که داشبورد بازاریابی کاربردهای وسیعی دارد. یک ابزار مدیریت عملکرد تعاملی و تجسمی است که بر یک صفحه نمایش بیشترین اطلاعات مهم را برای دستیابی به یک یا چند هدف فردی و سازمانی نمایش می‌دهد، اجازه به کاربر برای شناسایی، اکتشاف و … این تعریف بر تعامل و پالایش اهداف آن‌ها تاکید می‌کند.

 • برخی مزایای داشبورد مدیریتی به شرح زیر هستند:
 • ارائه تصویری کارآمد از عملکرد سیستم
 • ایجاد توانایی در شناسایی و تصحیح روندهای منفی
 • قابلیت اندازه‌گیری‌ کارآمدی و ناکارآمدی سیستم
 • توانایی در تولید گزارش‌های جزئی از روندهای جدید
 • توانایی تصمیم‌گیری‌ آگاهانه تر بر اساس اطلاعات کسب و کار جمع آوری شده
 • ایجاد تراز بین استراتژی‌ها و اهداف سازمانی
 • ذخیره زمان در ایجاد گزارش‌های سازمانی
 • ایجاد دید کلی و سریع از عملکرد سیستم
 • نظارت بر عملکرد سازمان و واحدها
 • کمک به تصمیم‌گیری‌ سریعتر و بهتر
 • نمایش وضعیت کل سازمان در یک نگاه
 • دسترسی سریع به اطلاعات از مجموعه چند منبع

خلاصه و جمع‌بندی

مدیران می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های شبکه‌ای داشبورد بازاریابی از هر نقطه‌ای از کشور یا جهان به راحتی و در مدت زمانی کمتر از یک دقیقه از آخرین وضعیت شرکت خود اطلاع یابند. امکانات پیشرفته این سیستم به مدیران این امکان را می‌دهد که به راحتی روند شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان خود را در آینده پیش بینی نموده، این روند را با اهداف از پیش تعیین شده مقایسه نمایند و با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های یک سیستم خبره هوشمند به گلوگاه‌های استراتژیک و علل اختلالات شاخص‌های کلیدی عملکرد ونتایج سازمان خود پی ببرند.

پیدایش و رشد سریع داشبورد بازاریابی و ابزارهای تجارت آنلاین باعث شده است تا مدیران به سادگی بتوانند انواع خدمات و محصولات را به صورت آنلاین داد و ستد کنند. داشبورد بازاریابی به عنوان مهمترین محصول این فناوری‌های نوین می‌تواند فرصت مناسبی را برای خرید و فروش فراهم نماید. امروزه با پیشرفت روز افزون و رشد چشمگیر ابزارها و تکنولوژی‌های ارتباطی مدرن، و جایگزینی بسیاری از فعالیت‌های سنتی، در بخش تجارت نیز حرکت از سوی تجارت سنتی به سوی تجارت نوین (الکترونیکی) آغاز شده است. امروزه هر سازمانی که ارزش کسب اطلاعات به‌موقع را درک کرده باشد، از این فن‌اوری نوین و با ارزش استفاده می­کند و از این رو است که روز به روز بر استفاده از پدیده این نسل که همان داشبوردهای سازمانی می­باشد افزوده می‌شود.