دکتری مهندسی صنایع

دکتری مهندسی صنایع به صورت فراگیر برگزار می‌شود و برای موفقیت در این آزمون باید با منابع و گرایش‌های آن آشنا باشید. رشته مهندسی صنایع یک رشته جذاب است که رقابت در آن بسیار شدید است. مهندسی صنایع، تمام گرایش‌های کارشناسی ارشد و حتی رشته‌های دیگر مهندسی تنها در یک کنکور با یکدیگر رقابت می‌کنند.

دکترای صنایع برخلاف کارشناسی ارشد صنایع که دارای گرایش‌های متنوعی است، تنها یک عنوان دارد. البته دانشگاه علم و صنعت دانشجویان را در سه گرایش صنایع، سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره‌وری پذیرش می‌کند. این تفاوت‌ها تنها در مرحله مصاحبه دکتری مهندسی صنایع صورت می‌گیرد. پک آمادگی آزمون دکتری مهندسی صنایع توسط سایت پارس مدیر فراهم شده است.

آزمون دکتری مهندسی صنایع از سال ۱۳۹۰ به صورت یکپارچه برگزار شده است. دانشجویان دواطلب آزمون باید به سوالات تخصصی و سوالات عمومی پاسخ دهند. سوالات عمومی آزمون برای تمامی دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی مشترک است. برای آمادگی دانشجویان داوطلب ورود به دوره دکتری در رشته مهندسی صنایع سوالات تمامی دوره‌ها آماده شده است. از سال ۱۳۹۰ که این دوره‌ها شروع شده است تاکنون تمامی سوالات آزمون دکتری صنایع گردآوری شده است. با عضویت در پارس مدیر می‌توانید سوالات آزمون دکتری را دانلود کنید و براحتی به پاسخنامه کلیدی سوالات دسترسی داشته باشید. پاسخنامه سوالات آزمون دکتری مهندسی صنایع از سایت سنجش دریافت شده است.

گرایش‌های دکتری مهندسی صنایع

گرایش‌های دکتری مهندسی صنایع عبارتند از: بهینه‌سازی سیستم‌ها، سیستم‌های سلامت، لجستیک و زنجیره تامین، سیستم‌های کلان، مهندسی مالی، مدیریت مهندسی، کیفیت و بهره‌وری، مدیریت پروژه و سیستم‌های اطلاعاتی.

گرایش بهینه سازی سیستم ها
این گرایش سخت‌تر از سایر گرایش‌های صنایع است. دروسی این گرایشتخصصی تر بوده و لذا دانشجویان صنایع از این جهت از دانشجویان رشته‌های دیگر جلوتر هستند.

گرایش سیستم‌های سلامت
در این رشته کوشش می‌شود تا سیستم‌های موجود سلامت شناسایی، بررسی و آنالیز شوند. سپس با ارائه ی راه حل هایی، سیستم کاراتر عمل کند و بهره‌وری سیستم افزایش یابد.

گرایش لجستیک و زنجیره تامین
گرایش لجستیک و زنجیره تامین، شامل تمام فعالیت‌های مرتبط با جریان و مبادله کالا و خدمات، از مرحله ماده خام تا مرحله محصول نهایی است.

گرایش سیستم‌های کلان
گرایش مدل سازی سیستم‌های کلان به تعلیم و تحقیق در زمینه برنامه ‌ریزی و طرح سیستم‌‌های مختلف مورد نیاز جامعه می‌ پردازد.

گرایش مهندسی مالی
مهندسی سیستم‌های مالی عبارت است از طراحی، توسعه و نوآوری در ابزار و سیستم‌های مالی و ارائه راه‌کارهای خلاق برای حل مشکلات مالی و کاهش ریسک.

گرایش مدیریت مهندسی
مدیریت مهندسی در دنیا گرایشی شناخته شده، با سابقه، متداول و پولساز است.

گرایش کیفیت و بهره‌وری
گرایش کیفیت و بهره‌وری، به آموزش علوم و فنون اداره صنایع با تأکید بر کاربرد روش‌های کمی و نظام گرا در اداره امور صنعتی می‌پردازد.

گرایش مدیریت پروژه
گرایش مدیریت پروژه به تحقق اهداف پروژه‌ها در مناسب ترین زمان، بهترین کیفیت و با کمترین هزینه می‌پردازد.

گرایش سیستم‌های اطلاعاتی
گرایش سیستم‌های اطلاعاتی به مهارت‌های مهندسی و مدیریتی با تاکید بر سیستم‌های اطلاعاتی و محاسباتی می‌پردازد.

منابع آزمون دکتری مهندسی صنایع

سازمان سنجش آموزش کشور، منابع آزمون دکتری را به صورت قطعی بیان نکرده است و فقط به بیان کردن عناوین دروس امتحانی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخته است. بنابر این نمیتوان به قطعیت گفت که کتاب‌های زیر جزو منابع اصلی آزمون دکتری مهندسی صنایع هستند. ما در این مقاله تلاش کرده ‌ایم به معرفی کتاب‌‌های موجود در بازار که می‌توانند به عنوان منابع مناسبی برای آمادگی آزمون دکتری باشند، بپردازیم.

برای دروس تخصصی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانید از منابع ذکر شده در جدول زیر استفاده کنید :

منابع آزمون دکتری مهندسی صنایع

منابع آزمون دکتری مهندسی صنایع

برای دروس استعداد تحصیلی می‌توانید از کتاب استعداد تحصیلی دکتری که توسط پارس‌مدیر معرفی شده را مطالعه کنید. لازم به ذکر است داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند باید از دانش عمومی زبان انگلیسی برخوردار باشند. این که هر داوطلبی چه درصدی در درس زبان کنکور دکتری کسب می‌کند، تا حدودی به دانش زبان عمومی وی مربوط است.

دانلود سوالات آزمون دکتری مهندسی صنایع – تمامی دوره‌ها

محتویات: دفترچه آزمون زبان انگلیسی + استعداد تحصیلی + سوالات تخصصی

کل مجموعه: سوالات تخصصی و سوالات زبان و استعداد تحصیلی

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۰

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۱

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۲

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۳

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۴

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۵

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۶

دانلود سوالات دکترا مهندسی صنایع ۹۷

جمع‌بندی بحث

دکتری مهندسی صنایع به جنبه‌های نظری و پژوهشی طراحی و نصب سیستم‌ها می‌پردازد. سیستم هایی که شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات است. این سیستم‌ها برای تولید کالاها و ارائه خدمات مطلوب به کار می‌رود. هدف رشته مهندسی صنایع تسلط و دست یابی دانشجویان به مباحث علمی در زمینه کسب توانایی در انجام پژوهش و نوآوری و کمک به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش می‌باشد.

گرایش‌های دکترای صنایع شامل بهینه سازی سیستم‌ها، سیستم‌های سلامت، گرایش لجستیک و زنجیره تامین است همچنین گرایش سیستم‌های کلان، مهندسی مالی، مدیریت مهندسی، کیفیت و بهره‌وری نیز وجود دارد. گرایش مدیریت پروژه و سیستم‌های اطلاعاتی نیز با استقبال زیادی مواجه هستند.

طول دوره دکترای صنایع حداقل ۳ و حداکثر ۴ سال پس از کارشناسی ارشد است و شروع آن از زمان ثبت نام می‌باشد. دوره شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی است. حداکثر طول مدت مجاز مرحله آموزشی چهار نیمسال و نظام آموزشی آن واحدی خواهد بود. مرحله پژوهشی پس از پایان مرحله آموزشی است که با موفقیت در امتحان جامع شروع و با تدوین رساله پژوهشی و دفاع از آن خاتمه می‌یابد. تعداد کل واحد‌های دوره دکتری مهندسی صنایع ۳۶ واحد و تعداد واحد‌های درسی دوره آموزشی ۱۸ واحد است که از مجموعه دروس تخصصی مشخص می‌شود. درس هایی که دانشجو در دوره کارشناسی ارشد گذرانده باشد، نمی تواند در برنامه دانشجو قرار گیرد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله