انجمن روان‌شناسی آمریکا

انجمن روان‌شناسی آمریکا (American Psychological Association) بزرگترین نهاد علمی و حرفه‌ای روان‌شناسان در ایالات متحده است. واژه APA مخفف نام همین نهاد است. این سازمان یکی از قدیمی‌ترین بنیادهای علمی روان‌شناسی جهان است. همچنین در زمینه پیشرفت و گسترش دانش روان‌شناسی فعالیت چشم‌گیری در آمریکا و کانادا دارد.

بسیاری از اصول و استاندارهای کاربردی حوزه مدیریت و علوم اجتماعی توسط این سازمان بنا نهاده شده است. برای نمونه روش نوشتن فهرست منابع به سیک فهرست APA کاربرد وسیعی دارد. استاندارد نگارش پایان‌نامه مدیریت در پنج فصل نیز از براساس استانداردهای همین موسسه می‌باشد.

آشنایی با انجمن روان‌شناسی آمریکا

انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۱۸۹۲ با ۳۱ عضو تاسیس شد و به سرعت پس از جنگ جهانی دوم بزرگ تر شد. امروز، APA بزرگترین انجمن روانشناسان جهان است، با بیش از ۱۵۰۰۰۰ پژوهشگران، معلمان، پزشکان، مشاوران و دانش آموزان به عنوان اعضای آن است. APA همچنین دارای ۵۴ بخش در زیر شاخه‌های روانشناسی است. هدف این انجمن این است که به عنوان یک سازمان ارزشمند، موثر و با نفوذ درپیشبرد روانشناسی به عنوان یک علم موثر باشد. اهداف استراتژیک آنها شامل گسترش نقش روانشناسی در پیشبرد و ارتقاء سلامت و افزایش شناخت از روانشناسی به عنوان یک علم است.

عضویت در انجمن روان‌شناسی آمریکا

عضویت در این سازمان مزایای گوناگونی برای روان‌شناسان به همراه دارد. با پیوستن به این سازمان از نظر حرفه‌ای و علمی مورد حمایت APA قرار می‌گیرید. می‌توانید به منابع علمی ارزشمند دسترسی داشته باشید و دانش خود را به‌روز نگه دارید. APA دوره‌های آموزشی گوناگونی را برای اعضایش برگزار می‌کند که با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید به بار علمی خود بیافزایید و مدرک دورهٔ آموزشی را دریافت کنید. هم‌چنین این سازمان به منظور کمک به روان‌شناسان به طور کاملا رایگان به کمک سیستمی که راه‌اندازی کرده است روان‌شناسان را به درمانجویان معرفی می‌کند. این سیستم به منظور بازاریابی خدمات روان‌شناسان راه‌اندازی شده است و روان‌شناسان به صورت رایگان می‌توانند از خدمات این بخش بهره‌مند شوند. عضویت در این سازمان سالانه حدود ۱۰۰ دلار هزینه دارد.

برای عضویت در انجمن روان‌شناسی آمریکا مراحل زیر را طی کنید:

انتخاب نوع عضویت: برای پیوستن به سازمان سطوح گوناگونی تعریف شده است. هر سطح پیش‌نیازها و مزایای ویژهٔ خود را دارد. پس در انتخاب سطح عضویت باید دقت داشت.

پیوستن به بخش مورد نظر: هم‌اکنون ۵۴ بخش در انجمن روانشناسی آمریکا وجود دارد. هر بخش زمینهٔ علمی و حرفه‌ای خاصی را دربرمی‌گیرد. پس در این مرحله باید به انتخاب بخش مورد نظر خود بپردازید. برای نمونه می‌توانید در بخش انجمن روان‌شناسی بالینی عضو شوید.

تکمیل اطلاعات: اطلاعات خواسته شده دربارهٔ خودتان را در بخش نام‌نویسی وارد کنید. این اطلاعات باید دقیق و درست باشند. پس از بررسی و تأیید اطلاعات به سازمان می‌پیوندید.

افزایش توانمندی: با توجه به این‌که به کدام بخش از انجمن پیوسته‌اید به تازه‌ترین مقالات، آموزش‌ها و نشریات دسترسی خواهید داشت و از دیگر خدمات انجمن نیز بهره‌مند خواهید شد.

اصول اخلاقی انجمن روانشناسی امریکا (APA)

اصول اخلاقی تدوین شده توسط انجمن روانشناسی امریکا (APA) راهنمایی‌هایی را برای متخصصانی که در زمینه روانشناسی کار می‌کنند فراهم می‌کند تا در مواجهه با معضلات اخلاقی یا روانشناختی، بدانند که چه کاری باید انجام شود. برخی ازآن‌ها، اصول یا ارزش‌هایی هستند که روانشناسان باید از آنها حمایت کنند. در موارد دیگر، استانداردهایی تعریف شده است که انتظارات قابل اجرا هستند.

نیکی و عدم سوءرفتار
اولین اصل اخلاقی که APA بیان می‌کند این است که روانشناسان باید در جهت حمایت از حقوق و رفاه حرفه‌ای تلاش کنند. این اصل روانشناسان را ترغیب به تلاش برای از بین بردن تعصبات، وابستگی‌ها و پیش داوری‌هایی می‌کند که ممکن است روی کار آنها تأثیر بگذارد.

وفاداری و مسئولیت پذیری
همچنین APA بیان می‌کند که روانشناسان وظیفه اخلاقی دارند تا اطمینان حاصل کنند که سایر افراد در حرفه خود نیز از معیارهای اخلاقی بالا پیروی می‌کنند. این اصل نشان می‌دهد که روانشناسان باید در فعالیت‌هایی مشارکت کنند که موجب تقویت پیروی اخلاقی و رفتار همکاران می‌شود.

صداقت
روانشناسان در پژوهش و عمل، هرگز نباید سعی در فریب و ناسازگاری داشته باشند. در تحقیقات، فریب می‌تواند شامل به نوعی ساختن یا دستکاری نتایج برای رسیدن به نتایج مطلوب باشد. روانشناسان همچنین باید در عمل نیز در جهت شفافیت و صداقت تلاش کنند.

عدالت
به معنای وسیع‌تر، عدالت مربوط به یک مسئولیت منصفانه و بی‌طرف است. این اصل بیان می‌کند که مردم حق دارند به پیشرفت‌هایی که در زمینه روانشناسی صورت گرفته است، دسترسی داشته و از آن بهره‌مند شوند.

احترام به حقوق و شأن مردم
روانشناسان باید به عزت، حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات افرادی که با آنها حرفه‌ای کار می‌کنند احترام بگذارند.

خلاصه و جمع‌بندی

انجمن روانشناسی آمریکا بزرگترین سازمان حرفهای و علمی روانشناسان در ایالات متحده است. مقر این مؤسسه  در شهر واشنگتن است و بیش از ۱۳۰ هزار عضو از دانشمندان، پزشکان، اساتید و دانشجویان روانشناسی دارد. این انجمن در طی این سالها در زمینههایی مثل حقوق بشر، حقوق بیماران روانی و تساوی جنسیتی فعالیت کردهاست. و هر سال به بهترین و مؤثرترین روانشناس آمریکا جایزهای اعطا میکند. سالانه بیش از ۷۰ نشریه علمی نظیر علوم اعصاب رفتاری، روانشناسی و سلامت، روانشناسی و خانواده، روانشناسی و خشونت و … توسط این انجمن چاپ می‌شود. این انجمن همچنین بیش از ۱۰۰ کتاب منتشر کردهاست و وظیفه نگهداری از چند پایگاه داده را بر عهده دارد.

تلاش‌های این انجمن در زمینه شکنجه و دفاع از حقوق بشر، به گسترش “روانشناسی صلح” کمک شایانی نمود. روانشناسی صلح، زیرشاخهای از علم روانشناسی است که با جنبههای روانشناسانهی صلح، درگیری، خشونت و جنگ سر و کار دارد. روانشناسی صلح خود به ۴ شاخه تقسیم می‌شود که این شاخهها ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. تحقیق، آموزش، حرفه و وکالت این شاخهها را تشکیل میدهند. امروزه این زمینهی روانشناسی حود به یکی از زیرشاخههای انجمن روانشناسی آمریکا تبدیل شدهاست و در کشورهایی نظیر فنلاند، آلمان، استرالیا، هند و ایتالیا گروههایی از روانشناسان در قالب انجمنهای غیر دولتی و متأثر از این زیرشاخه انجمن روانشناسی آمریکا در زمینه روانشناسی صلح فعالیت دارند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله