یافتن مجله مناسب برای مقاله

یافتن مجله مناسب برای مقاله کلید اصلی پذیرش مقالات است و فرایند اکسپت گرفتن را در مجلات مختلف ساده و سریع می‌کند. پس از استخراج مقاله از پایان‌نامه یا نگارش مقاله علمی-پژوهشی مهم‌ترین چالش دانشجویان گرفتن پذیرش در یک ژورنال معتبر است. انتخاب درست و حساب شده یک مجله می‌تواند فرایند پذیرش مقاله علمی را بسیار ساده نماید. ارسال مقاله برای ژورنال اشتباه موجب رد شدن مقاله علمی شما می‌­شود. بنابراین قبل از ارسال مقاله باید مطمئن شوید موضوع مقاله در دامنه موضوعات ژورنال مورد نظرتان قرار می­گیرد. این اطلاعات را می‌­توانید در وب سایت مجله و اطلاعاتی که درباره مجله نوشته شده است پیدا کنید یا سایر مقالاتی که در مجله چاپ شده است را بررسی کنید تا ببینید اغلب شامل چه موضوعاتی بوده اند.

انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه دانشجویانی که قصد چاپ مقاله خود را دارند، قرار گیرد. پژوهشگران پس از نوشتن مقاله خود به دنبال انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله و انتشار کارهای علمی خود می‌باشند. باید خاطر نشان کرد که عموما انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله، دردسرهایی دارد. بسیاری از پژوهشگران یافتن ژورنال مناسب را با بهترین و با کیفیت‌ترین ژورنال در حوزه خود، اشتباه می‌گیرند. هدف از انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله این است که محقق بتواند مقاله خود را به ژورنالی ارسال کند که در درجه اول منطبق با حوزه تحقیق او بوده باشد و دوم اینکه روند پذیرش و انتشار به درستی انجام شود.

ارزیابی اعتبار مجله

اولین نکته در یافتن مجله مناسب برای مقاله آن است که از اعتبار مجله موردنظر مطمئن شوید. ملاک‌های ساده و سریعی برای این منظور وجود دارد.

اعتبارسنجی مجلات داخلی

اگر می‌خواهید در یک مجله داخلی مقاله‌ای منتشر کنید اعتبارسنجی بسیار آسان است. چنانچه مجله دارای اعتبار علمی-پژوهشی باشد در صفحه درباره ما و همینطور در هیدر سایت این موضوع درج شده است. مجلات علمی-ترویجی در درجه دوم اعتبار هستند و مقالات کنفرانسی از اعتبار بسیار اندکی برخوردار هستند.

اعتبارسنجی مجلات داخلی

ملاک‌های خوبی برای تعیین اعتبار این مجلات وجود دارد:

بررسی ISI بودن مجله: مقاله ISI در اصطلاح به مقالاتی گفته می‌شود که در ژورنال‌های نمایه شده در موسسه اطلاعات علمی چاپ شده باشد. یک مقاله ISI اعتبار خوبی دارد اما کافی نیست.

بررسی JCR بودن مجله: جی سی آر JCR گزارشی سالانه است که موسسه تامسون رویترز ارائه می‌کند و ارزش علمی مجلات ISI را نشان می‌دهد. اگر یک مجله JCR باشد اعتبار نسبتاً بالایی دارد.

بررسی اسکوپوس بودن مجله: اسکوپوس یکی از شاخه‌های الزویر است و مجلاتی که حداقل اعتبار را دارند را نمایه می‌سازد.

بررسی ایمپکت فاکتور مجله: ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر نمره‌ای است که ملاک خوبی برای سنجش میزان اعتبار مجله‌ها است.

دامنه پژوهشی مجله

حصول اطمینان از اعتبار مجله نیمی از مسیر است و در واقع شما مجله را پسندیده‌اید. حال این سوال پیش می‌آید که آیا مجله مورد نظر هم مقاله شما را می‌پسندد؟ فرایند اخذ پذیرش از مجلات معتبر خیلی هم کار نشد و غیرممکنی نیست. اولین نکته دامنه موضوعی مجله و مشابهت عنوان با حوزه‌های تخصصی مجله است.

اگر هنوز مقاله‌ای ننوشته‌اید به لیست اولویت‌های پژوهشی مجله مورد نظر رجوع کنید و مقاله‌ای در همان زمینه نگارش کنید.

اگر مقاله را نوشته‌اید به دنبال مجلاتی بگردید که مقالاتی با عناوین مشابه بویژه در سال‌های اخیر منتشر کرده‌اند.

دقت کنید پس از یافتن مجله مناسب برای مقاله حتما در مقاله خود چند رفرنس به مقالات منتشر شده در آن مجله ارائه کنید.

رعایت اصول خوانایی متن

اگر مقاله فارسی نوشته‌اید حتما آیین نگارش پارسی مقاله را مطالعه کنید.

اصول خوانایی متن در نگارش مقاله را رعایت کنید تا مقاله شما بلافاصله ریجکت نشود.

حتماً مقاله را براساس استانداردهای مربوط به نوع قلم، اندازه قلم، فاصله خطوط، حاشیه‌بندی و … تهیه و تنظیم کنید.

وجود یک استاد راهنمای سرشناس از هرچیزی واجب‌تر است و پذیرش را ساده می‌کند.

از آنجا که نشریات و مجلات فارسی مدیریت داخلی فعالیت مدوام ندارند و همیشه شاهد توقف فعالیت برخی برخی از نشریه‌های مدیریت ایرانی هستیم در این جدول از ارائه آدرس اینترنتی هر یک از نشریه‌ها اجتناب شده است. آدرس اینترنتی سایت‌ها نیز مداوم تغییر میکند لذا برای یافتن صفحه اینترنتی هر نشریه نام نشریه را در گوگل جستجو کنید. وبلاگ نویسها نیز توجه کنند این مطلب با کوشش مدیران سایت پارس مدیر تهیه شده است لذا به همین سادگی اقدام به کپی کردن مطالب و زحمات دیگران نکنید.

یافتن مجله مناسب برای مقاله به‌صورت خودکار

یافتن مجله مناسب برای مقاله به زبان لاتین به صورت خودکار قابل انجام است. سایت‌های متعددی خدمات تخصصی در این زمینه ارائه می‌کنند:

وب‌سایت journalfinder.elsevier.com در این وب‌سایت، پس از وارد کردن عنوان مقاله و چکیده، لیستی از ژورنال‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که منتشر شده است.

وب سایت DOAJ مرجع مناسبی برای یافتن مجلات اوپن اکسس باشد.

وب‌سایت Think.Check.Submit برای پژوهشگران کمپینی ایجاد کرده است که معتبرترین ژورنال‌ها را برای انتشار مقاله پیشنهاد می‌دهد.

از طریق بخش دیدگاه‌ها در سایت پارس مدیر می‌توانید پرسش‌های تخصصی خود را مطرح نمایید تا راهنمایی لازم ارائه شود.

خلاصه و جمع‌بندی

پژوهشگران بعد از نگارش مقاله خود به دنبال بهترین مجله برای چاپ اثر علمی خود می‌گردند. اغلب پیدا کردن یک مجله مناسب پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. بسیاری از پژوهشگران پیدا کردن مجله مناسب را با بهترین و با کیفیت ترین مجله موجود در حیطه علمی انها اشتباه می‌گیرند. منظور از بهترین مجله آنست که محقق مقاله خود را به مجله‌ای ارسال نماید که اولاً با حیطه مورد پژوهش وی هماهنگ باشد و دوم آنکه فرآیند پذیرش و چاپ بر اساس قدرت و کیفیت مقاله مورد قبول محقق باشد.

انتخاب یک مجله مناسب برای چاپ مقاله شاید سخت‌ترین کار در طول یک پژوهش باشد. انتخاب یک مجله ضعیف ممکن است می‌تواند باعث از دست رفتن زمان شود و پس از مدت طولانی مکاتبه و طی فرایندهای داوری، مقاله شما ریجکت شود و شما دوباره به خانه اول برگردید. با توجه به پنج نکته اساسی و مهم که در بالا گفته شد برای انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله اقدام نمایید.

توجه کنید که عوامل جزئی دیگری نیز به غیر از موارد گفته شده در بالا وجود دارد مانند زبان مجله، کشوری که مجله در آن چاپ می‌شود و لیست داوران مجله. این عوامل نیز در انتخاب مجله اهمیت دارند اما عوامل گفته شده تاثیرگذارتر و مهم‌تر هستند. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های موسسه نیتیو پیپر در زمینه پذیرش مقاله که شامل معرفی ژورنال مناسب نیز می‌باشد استفاده نمایید. دانشجویان و پژوهشگران باید نتایج مرحله نهایی فرآیند تحقیق خود را منتشر کنند که معمولا با انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله این فرآیند به پایان می‌رسد. انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله نکته بسیار مهمی است که با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد باید در انتخاب آن دقت کرد.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله