دیوید آکر

دیوید آکر (David Aaker) استاد مدیریت اهل آمریکا است که در زمینه برندینگ و ارزش ویژه نام و نشان تجاری صاحب نظر می‌باشد. این استاد برجسته بازاریابی به سال ۱۹۳۸ در شهر فارگو در ایالت داکوتای شمالی متولد شد.

دیوید آکر تحصیلکرده در دانشگاه MIT و دارای مدرک دکترای مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه استنفورد است. او استاد بازنشسته و استراتژیست بازاریابی در Haas School of Business می‌باشد. همچنین شرکت پرافت را مدیریت کرده است. آکر خالق مدل ارزش ویژه برند است. مدل ارزش ویژه نام و نشان تجاری، یک مدل بازاریابی است که دیدگاه حقوق صاحبان سهام با نام تجاری به عنوان ترکیبی از آگاهی نام تجاری، وفاداری به نام تجاری و برند است. این مدل، ضرورت توسعه هویت نام تجاری تبیین می‌کند.

دیوید آلن آکر، نظریه پرداز، مشاور و استاد کارشناسی ارشد آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا، مدرسه کسب‌وکار برکلی، متخصص بازاریابی است. تمرکز آکر بر استراتژی نام تجاری است. ارزش ویژه نام تجاری (Brand Equity) را ارزیابی ذهنی و نامشهود مشتری از برند، فراتر از ادراک وی از ارزش کسب شده تعریف کرده اند. ارزش ویژه یک نام تجاری نتیجه ادراکات مشتریان از آن چیزی است که بوسیله بسیاری از عوامل تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

درباره دیوید آکر

دیوید آکر، تئورسین بزرگ برند و از مشهورترین بنیانگذاران حوزه برندینگ است. او عضو هیأت علمی دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه برکلی می‌باشد. آکر مبدع مدل ارزش ویژه برند (Brand Equity) است. ارزش ویژه برند را بر حسب میزان آگاهی از برند، وفاداری مشتریان و تداعیات برند می‌سنجد. وی همچنین مدل مشهور هویت برند خود را به جهان ارائه داد. این مدل برند را از چهار منظر مختلف (محصول، سازمان، شخص و فرهنگ) می‌سنجد.

کتاب Brand Relevance او در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از ۱۰ کتاب برتر تاریخ در حوزه مارکتینگ انتخاب شد. مقالات وی به عنوان بهترین مقالات Journal of Marketing انتخاب شده اند. آکر همچنین مشاور شرکت تبلیغاتی Dentsu است. او در نشریه خبری انجمن بازاریابی آمریکا دارای یک ستون خبری ثابت با نام Aaker on Branding می‌باشد.

دانلود مقالات دیوید آکر و جنیفر آکر

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله