کتاب تصمیم‌گیری چندشاخصه (قطعی و فازی)

عنوان: کتاب تصمیم‌گیری چندشاخصه (قطعی و فازی)

نویسنده: آرش حبیبی و صنم آفریدی

ناشر: انتشارات نارون

زبان: فارسی

نوع کتاب: چاپی و کاغذی

قطع: وزیری

تعداد صفحه: ۲۵۰ صفحه

دانلود فهرست مطالب

فهرست روش‌های کتاب تصمیم‌گیری چندشـاخصه

فهرست روش‌های کتاب تصمیم‌گیری چندشـاخصه

درباره کتاب تصمیم‌گیری چندشاخصه (قطعی و فازی)

مدیریت را هنر تصمیم‌گیری تعریف کرده‌اند و توانمندی یک مدیر در مهارت تصمیم‌گیری نمایان می‌شود. مدیران برای اتخاذ تصمیم‌های کلیدی باید عوامل متعدد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و منافع گاه متضاد ذی‌نفعان گوناگون را در نظر بگیرند. در چنین شرایطی یک مدیر تنها با دانش، بینش و تجربه‌های پیشین خود نمی‌تواند بهترین تصمیم را اخذ نماید. استفاده از روش‌های تصمیم‌گیری چندشاخصه در این شرایط به عنوان یک داشبورد پشتیبانی از تصمیم می‌تواند راهگشا باشد.

در این کتاب روش‌های تصمیم‌گیری چندشاخصه زیادی در سه دسته اصلی آموزش داده شده‌اند:

دسته نخست روش‌هایی هستند که وزن و میزان اهمیت شاخص‌های تصمیم‌گیری را تعیین می‌کنند. روش‌های فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی، فرایند تحلیل شبکه، انتروپی، کریتیک و سوارا از این دسته هستند.

دسته دوم شامل روش‌هایی است که برای اولویت‌بندی و انتخاب گزینه بهینه ارائه شده‌اند. این روش‌ها شامل روش ساو، تاپسیس، ویکور، ارسته، آراس، ایداس، مورا و کوداس هستند.

دسته سوم نیز روش‌هایی هستند که با هدف شناسایی الگوی روابط میان شاخص‌ها ارائه گردیده‌اند. روش دیمتل و روش مدلسازی ساختاری-تفسیری در این دسته قرار دارند.

روش‌های تصمیم‌گیری چندشاخصه با رویکرد فازی نیز قابل انجام هستند. در کتاب حاضر علاوه بر آموزش روش‌های تصمیم‌گیری چندشاخصه به انجام این روش‌ها براساس منطق فازی نیز پرداخته شده است. امید است این کتاب بتواند به پژوهشگران در حل مسائل تصمیم‌گیری چـندشاخصه به صورت قطعی و فازی کمک نماید.

3.8 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله