کیبورد فارسی

کیبورد فارسی استانداردی برای درج حروف و علائم فارسی در نسخه اصلی ویندوز وجود ندارد. به طور معمول کاربران از کیبورد عربی مایکروسافت برای نگارش پارسی استفاده می‌کنند. استاندارد عربی مشکلاتی دارد که هنگام نگارش در برنامه‌های واژه‌پرداز مشخص می‌شود. درایور کیبورد فارسی بیشتر نسخه‌های ویندوز با نوشتن پارسی مشکل دارد.

برای نمونه حرف پ بصورت ÷ درج می‌شود و با فشردن حرف ژ حرف پ نمایش داده می‌شود. در اینصورت باید کلید Shift+ز را فشار دهید تا حرف ژ درج شود. همینطور حرف ی و ک فارسی با ی و ک عربی تفاوت دارد. برای نوشتن حرف ی عربی باید کلید Shift+X را فشار دهید و برای نوشتن ک عربی باید Shift+V را فشار دهید. با نصب درایور پارسی ساز کیبورد که تنها ۱۵۰ کیلوبایت حجم دارد کیبورد پارسی شده و دیگر مشکلی نخواهید داشت.

حل مشکل کیبورد فارسی

کیبورد فارسی

  • درست شدن حرف پ به جای ÷
  • درست شدن حرف ژ به جای کلید Shift+ز
  • امکان درج نیم‌فاصله با Shift+Space

دانلود درایور پارسی ساز کیبورد ویندوز XP

دانلود درایور پارسی ساز کیبورد ویندوز ۷ و ۱۰

دانلود فونت مناسب کیبورد فارسی

دانلود فونت فارسی لازمه نوشتن صحیح و زیبای فارسی است و از سوی دیگر برای خواندن محتوای بسیاری از فایل‌ها و متون دانلود شده الزامی است. با این وجود یک مشکل اساسی آن است که تعداد زیاد فونت‌های فارسی هم لود شدن ویندوز رو کند می‌کند و هم موجوب سردرگی کاربر می‌شود. مجموعه فونت‌های استاندارد و پرکاربرد فارسی برای همین منظور تهیه شده است.

دانلود فونت‌های پرکاربرد فارسی شامل Zar, Mitra, Lotous, Nazanin, Titr و چند فونت مهم دیگر از لینک رایگان و مستقیم. فونت‌های فارسی را از حالت زیپ خارج کنید. به کنترل پنل بروید و فونت‌ها را در پوشه Fonts کپی کنید. دقت کنید فونت‌های استاندارد سری B برای ویندوز سون مناسب تر هستند. برای نمونه فونت Nazanin برای ویندوز XP و فونت BNazanin برای ویندوز سون مناسب است. برای اینکه بتوانید به صورت خطوط تحریری و شکسته نستعلیق بنویسید از فونت IranNastaliq استفاده کنید. این فونت امکان نوشتن اشعار یا عبارات احساسی را برای شما فراهم می‌کند.

 دانلود پک فونت فارسی

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله