شناسه ارکید ORCID

شناسه ارکید  ORCID مختصر شده عبارت  Open Researcher and Contributor ID به معنای پژوهشگر و مشارکت کننده آزاد است. ایده اصلی ارکید حل و رفع ابهام درباره نام‌های مشابه پژوهشگران است. ارکید با این هدف در سال ۲۰۰۹ توسط جمعی از پژوهشگران و دانشجویان در آمریکا و کانادا بنا نهاده شد. هدف این بود که همه پژوهشگران بطور آزاد در این پروژه مشارکت کرده و ثبت نام نمایند. البته در آن زمان ارکید فقط در حد یک نام بود و فعالیتش به ثبت نام از پژوهشگران محلی محدود می‌شد.

پس از ورود و ثبت نام در وبسایت ارکید به عنوان یک پژوهشگر علمی، یک کد یکتا برای مادام العمر به شما تعلق می‌گیرد. این کد در کل دنیا فقط مختص شماست. بعد از این هرکس این کد را در صفحات وب سرچ نماید به شما خواهد رسید. هیچ دو کد مشابهی وجود ندارد و شما با هیچکس اشتباه گرفته نخواهید شد.

پس از ساخت حساب کاربری برای خود در سایت ارکید، حال شما یک صفحه مختص به خود در این سایت دارید که فقط خود شما امکان دسترسی و تغییر آن را خواهید داشت. دیگران با داشتن کد شناسایی شما در ارکید (ORCID) می‌توانند بخش‌های علمی ثبت شده شما را ببینند.

روش دریافت شناسه ارکید ORCID

برای ثبت‌نام در سایت ارکید نخست وارد آدرس اینترنتی orcid.org شوید.

برای شروع ثبت‌نام روی Register کلیک کنید.

در مرحله بعدی یک فرم ثبت‌نام نشان داده می‌شود که باید این فرم را پرکنید.

دریافت شناسه ارکید ORCID

دریافت شناسه ارکید ORCID

اطلاعات خواسته شده در این فرم به ترتیب عبارتند از:

نام
نام خانوادگی
ایمیل اصلی (بهتر است از ایمیل آکادمیک و دانشگاهی خود استفاده کنید)
ایمیل دیگر
وارد کردن یک پسورد برای صفحه ارکید (پسورد شما باید شامل ۸ کاراکتر بوده و بهتر است شامل عدد و حروف باشد)
تایید پسورد

سپس در انتهای فرم شما می‌توانید مشخص کنید که چه کسانی به صفحه ارکید شما دسترسی داشته باشند. اگر می‌خواهید فقط خودتان دسترسی داشته باشید، گزینه only me را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید همه دسترسی داشته باشند، گزینه every one و اگر می‌خواهید افراد مشخصی دسترسی داشته باشند، گزینه trusted parties را انتخاب کنید.

محدود کردن دسترسی افراد به صفحه ارکید شما

در ادامه قوانین و سیاست‌های موسسه ارکید را تایید کرده و روی آیکون Register کلیک کنید.

بعد از کلیک آیکون Register، شما به صفحه ارکید خود منتقل می‌شوید و از شما خواسته می‌شود که ایمیل خود را تایید کنید. ایمیل خود را چک کنید (ایمیلی که در فرم ثبت‌نام به‌عنوان ایمیل اصلی وارد کردید). لینکی را که از طرف موسسه ارکید برای شما ارسال شده است را تایید و کلیک کنید.

حالا شما یک شناسه ارکید ORCID به نام خود ایجاد کرده‌اید. شما می‌توانید از این شناسه در سابمیت مقاله علمی خودتان استفاده کنید.

آموزش دریافت شناسه ارکید ORCID

خلاصه و جمع‌بندی

ORCID iD به معنای شناسه ارکید، معرف هر پژوهشگر است. فرض کنید شما قصد انتشار یک مقاله علمی-پژوهشی را دارید یا یک کتاب تالیف نموده اید و آن را با نام خود منتشر می‌نمایید. یکی از راه‌های دسترسی به شما و مقاله شما، اینترنت است. با تایپ کردن نام شما احتمالا مشخصات کتاب‌ها و مقالاتی که تالیف نموده اید نیز ظاهر خواهد شد.

ماهیت تاسیس ارکید، برای رفع این ابهام و دردسر می‌باشد. در ارکید هر فرد پس از ثبت نام با یک ID مشخص، نامیده می‌شود که این ID برای او تا ابد یکتا خواهد بود. با داشتن کد ارکید در واقع شما یک اثر انگشت علمی یا تجاری خواهید داشت.

ذکر این نکته ضروری است که پس از ثبت نام کد ارکید این شناسه به شخص تعلق می‌گیرد و بر اساس آن تمامی مقالات یک شخص قابل ردیابی می‌باشد بنابراین کد ارکید مقاله یک اشتباه رایج بین پژوهشگران می‌باشد. پس از دریافت کد ارکید شما برای معرفی خود در جوامع بین‌المللی نیازی به اعلام تمام سوابق خود ندارید، فقط کافیست طرف مقابل کد شناسایی شما در ارکید را بداند، با یک کلیک ساده می‌تواند به تمام سوابق علمی و تالیفی شما دست پیدا کند.

4 24 رای ها
امتیازدهی به مقاله