کتاب برنامه‌ریزی تولید

عنوان: کتاب برنامه‌ریزی تولید

رشته : مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی

انتشارات: دانشگاه پیام نور

تعداد صفحات : ۹۶ صفحه

نوع فایل : تمام متن فارسی

فرمت کتاب : PDF

دانلود کتاب برنامه‌ریزی تولید

این کتاب توسط دانشگاه پیام نور و به صورت الکترونیک منتشر شده است. لینک کتاب حاضر با هماهنگی با سایت دانشگاه و مکاتبه با ایمیل info[at]pnu[dot]ac[dot]ir در پایگاه پارس مدیر قرار گرفته است. در صورتی که ناشر هر زمان عدم رضایت خود را بیان دارد لینک کتاب از پایگاه پارس مدیر برداشته خواهد شد.

درباره کتاب برنامه‌ریزی تولید

در این کتاب مبانی و اصول برنامه‌ریزی تولید بیان و تشریح شده است. گفتنی است که برنامه‌ریزی تولید یکی از شاخه‌های مهندسی صنایع می‌باشد.‌ای رویکرد به معنای فرآیند تصمیم‌گیری در خصوص منابعی است که سازمان برای عملیات تولید آینده اش به آن‌ها نیاز دارد. ماموریت سیستم برنامه‌ریزی تولید، ایجاد سفارشات ساخت محصولات و صدور درخواست‌های مربوط به تأمین قطعات مورد نیاز سفارش‌ها و برنامه‌ریزی جهت تولید با درنظر گرفتن ظرفیت‌های در دسترس منابع و ماشین‌های تولیدی می‌باشد.

یکی از موضوعات اساسی در فعالیت‌های روزمره صنایع مختلف تولیدی استفاده از مفاهیم بنیادین برنامه‌ریزی تولید است. این روش نقش بسیار مهمی در برآورد تقاضای مشتریان، تدارک مواد اولیه، کاهش هزینه‌های جاری و ثابت واحدهای تولیدی دارد. امروزه اکثر واحدهای تولیدی به سبب مدیریت سنتی از ضعف برنامه‌ریزی تولید رنج می‌برند. در سیستم برنامه‌ریزی تولید برای سازمان­‌های تولیدی، قبل از آنکه عملیات تولید یک محصول آغاز شود باید برنامه­‌ریزی دقیقی بر مبنای زمان استاندارد ساخت محصول صورت گیرد.

به این ترتیب مدیران می‌توانند مقایسه‌ای بین بودجه دستمزد پیش‌بینی شده و هزینه‌های واقعی دستمزد انجام دهند. این کار در گذشته به دشواری صورت می­‌گرفت. اما با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دانش کامپیوتر، نرم‌افزارهای برنامه­‌ریزی پا به عرصه تولید نهادند. با ارائه برنامه و کنترل هزینه ­های دستمزد برای مدیران در امر تولید محصول امکان پذیر گردد. در حقیقت هدف اصلی این نرم‌افزارها مدل سازی و ارائه برنامه منظم و دقیق تولید محصول است. همچنین برای یک کارخانه، محدویت‌های تقاضا، ظرفیت تولید، انبار، بودجه نیز در نظر گرفته می‌شود..

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله