کتاب طرح پژوهش

عنوان: کتاب طرح پژوهش (رویکردهای کمی، کیفی و آمیخته)

عنوان لاتین: Research Design: Qualitative, Quantitative and Mixed Methods Approaches

نویسنده: جان کرسول (John Creswell)

ناشر: ‎ SAGE Publications

فرمت کتاب: PDF قابل دانلود

قطع: وزیری

تعداد صفحه: ۲۷۳ صفحه

زبان کتاب: انگلیسی

ترجمه به فارسی: ندارد

درباره کتاب طرح پژوهش

کرسول کتاب طرح پژوهش را در ۲ بخش و ۱۱ فصل تنظیم و تالیف کرد:

بخش اول کتاب (الزامات نخستین) شامل سه فصل است. فصل نخست کتاب به چارچوبی برای طرح پژوهش اختصاص دارد. اجزای سه‌گانه پژوهش، ادعاهای گوناگون پیرامون دانش، انواع استراتژی پژوهش، شیوه‌های تحقیق و در پایان رویکردهای سه‌گانه پژوهش در فصل نخست بررسی شده است. فصل دوم به بررسی پیشینه پژوهش و فصل سوم به شیوه نگارش پروپوزال اختصاص دارد.

بخش دوم کتاب (طراحی پژوهش) نیز شامل فصل چهار تا یازدهم کتاب است. فصل چهار (مقدمه پژوهش)، فصل پنج (بیان مساله)، فصل شش (سوال و فرضیه)، فصل هفت (نظریه و نظریه‌پردازی)، فصل هشت (محدودیت‌های پژوهش)، فصل نه (روش‌های کمی)، فصل ده (روش‌های کیفی) و فصل یازده (روش‌های آمیخته) است.

در ایران این کتاب توسط حسن دانایی‌فرد و علی صالحی با هدایت نسیبه فرجی ترجمه شد. ترجمه این کتاب در موسسه کتاب مهربان منتشر گردید و در دسترس پژوهشگران قرار دارد. ترجمه کتاب به نسبت قابل قبول است ولی گاهی پژوهشگر را دچار سردرگمی می‌کند. مشکل اصلی ترجمه این کتاب استفاده از واژگان گوناگون و متفاوت فارسی و عربی به جای مفاهیم لاتین است. با این وجود کوشش فرجی و همکاران قابل تحسین می‌باشد.

درباه جان کرسول

جان کرسول، پروفسور در رشته روانشناسی تربیتی است. او یکی از صاحب نظران در روش شناسی کیفی و تحقیقات ترکیبی است. کرسول استاد دانشگاه بنراسکا- لینکلن است و بیش از ۳۰ سال سابقه کار علمی و پژوهشی دارد. او دارای ۱۲ جلد کتاب است که عمدتا در مورد طرح تحقیق، تحقیق کیفی و تحقیقات ترکیبی است. بیشتر آثار او به زبان‌های گوناگون در سراسر دنیا ترجمه شد.

جان کرسول

جان کرسول

این مرد که شباهت زیادی نیز به امین تارخ دارد در تحقیق ترکیبی مطالعات بسیاری کرد. کتاب‌ها و مقاله‌های جان کرسول در پژوهش‌های کیفی و ترکیبی یک منبع اصلی برای پژوهشگران مدیریت و علوم اجتماعی محسوب می‌شود. اگرچه از سال ۲۰۱۵ به بعد بیشتر پژوهش‌های او از علوم انسانی دور شد و به علوم پزشکی گرایش یافت. او سردبیر مجله علمی تحقیق ترکیبی است، پیانو می نوازد، شعر می سراید و به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کند.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله