درایورهای کامپیوتر

معرفی درایورهای کامپیوتر

درایورهای کامپیوتر مجموعه دستورلعملها و برنامه هائی است که امکان استفاده بهتر از سخت افزارهای کامپیوتر را فراهم می آورند. سیستم عامل از طریق این دستورالعملها توانائی ارتباط با سخت افزارهای جدید را پیدا می کند. دستورات در فایلهای اطلاعات یا inf ذخیره شده است.
فایلهای اطلاعات فایلهای ساده ای هستند که با برنامه notepad قابل ویرایش هستند ولی چیدمان و الگوی نصب تمام فایلها و برنامه ها در همین فایلهای ساده نهفته شده است. هرگاه سخت افزار جدیدی را خریداری کنید یک cd نیز همراه سخت افزار جدید وجود دارد. این دیسک محتوی فایلهای اطلاعات و برنامه های جانبی برای نصب می باشد.

جهت نصب درایورها از روی دیسک مطلب نصب سخت افزارها و آموزش سخت افزار را مطالعه کنید.

پیدا کردن درایور سخت افزار

دیسک سخت افزار خود را گم کرده ام چگونه درایور مورد نظر را پیدا و نصب کنم؟

این یک مشکل بزرگ است اما پاسخ ساده است. اگر درایور گرافیک خود را ندارید کیس را باز کنید و از روی مادربورد اطلاعات chipset جنوبی را بخوانید و سپس درایور مورد نظر را در اینترنت پیدا کنید. در لینکهای مقابل به احتمال زیاد درایور خود را خواهید یافت اما اگر موفق نشدید باید در اینترنت مدت بیشتری وقت بگذارید اما ناامید نشوید. در نهایت یک درایور مشابه پیدا و نصب کنید.

اگر از گرافیک onboard استفاده نمی کنید و دارای کارت گرافیک هستید کار ساده تر است با وارد کردن نام و مدل کارت که روی قطعه سخت افزاری نوشته شده در اینترنت درایور موردنظر یا درایوری مشابه را دانلود کنید.

اگر درایور صوت را ندارید دو راه حل پیشنهاد می شود: از آنجاکه کمتر سیستمی هست که دارای کارت صوت pci باشد و معمولا همه کارت صوت onboard دارند راه ساده تر آن است که آخرین نسخه برنامه صوتی realtek را نصب کنید. این برنامه با خود درایورهای لازم برای صوت را نصب می کند. با این وجود اگر مشکل حل نشد بازهم درب کیس را باز کنید و تراشه کوچک و سیاهرنگی که تصویر یک آدمک خرچنک مانند روی آن وجود دارد را پیدا کنید. کد روی این تراشه را یادداشت کرده و سپس در اینترنت یا از لینک مقابل درایور موردنظر را پیدا کنید.

یک مشکل عمومی کاربران در کار با کیبورد این است که کیبوردها حرف پ را به صورت ÷ درج می کنند و حرف ژ را نیز پشتیبانی نمی کنند. برای حل این مشکل درایور پارسی ساز کیبورد که تنها ۱۳۰ کیلوبایت است را دانلود و نصب کنید.

حذف رمز عبور بایوس

اگر هنگام روشن کردن کامپیوتر قبل از آنکه سیستم عامل بالا بیاید به سد محکمی با نام رمز عبور BIOS برخورد کرده اید. رمز عبوری که بر خلاف سایر رمز عبورها به هیچ وجه در هارد دیسک کامپیوتر ذخیره نمیشود. یا همین مشکل موقعی که می خواهید مشخصات Setup را عوض کنید پیش میآید. این مقاله به معرفی چند روش برای حل این مشکل میپردازد.

روش اول: برای مارک ها و مدلهای مختلف Bios رمزهای زیر را وارد کنید:

AWARD BIOS
AWARD SW, AWARD_SW, Award SW, AWARD PW, _award, awkward, J64, j256, j262, j332, j322, 01322222, 589589, 589721, 595595, 598598, HLT, SER, SKY_FOX, aLLy, aLLY, Condo, CONCAT, TTPTHA, aPAf, HLT, KDD, ZBAAACA, ZAAADA, ZJAAADC, djonet
AMI BIOS
AMI, A.M.I., AMI SW, AMI_SW, BIOS, PASSWORD, HEWITT RAND, Oder

رمزهای عبور زیر را بر هر نوع Bios میتوانید امتحان کنید

LKWPETER, lkwpeter, BIOSTAR, biostar, BIOSSTAR, biosstar, ALFAROME, Syxz, Wodj

توجه داشته باشید که هنگام وارد کردن رمزهای عبور حروف بزرگ را بصورت بزرگ و حروف کوچک را بصورت کوچک وارد کنید.

روش دوم :

اگر هنگامی که کامپیوتر روشن است بدان دسترسی دارید میتوانید از برخی نرم افزارهای موجود برای پاک کردن رمزعبور استفاده کنید ولی از آنجا که مکن است شما به این نرم افزار ها دسترسی نداشته باشید روش سخت افزاری معرفی می شود. در این روشها به یقین می توانید رمز بایوس را از کار بیندازید.

روشهای سخت افزاری

۱- استفاده از جامپرها
بر روی تمام مادربردها یک Jumper است که از آن برای پاک کردن CMOS میتوانید استفاده کنید.کنار این jumper معمولا این عبارت دیده میشود Clr CMOS.
تنها کاری که شما میکنید این است که jumper را از پایه ۱و۲ درآورده و به پایه ۳و۴ نصب کنید و دوباره به حالت اول برگردانید. شما به همین سادگی میتوانید رمز عبور را پاک کنید.

۲- در آوردن باتری
میتوانید باتری دستگاهتان را که روی مادربرد است درآورده و دوباره جا بیاندازید در این حالت تمام اطلاعات CMOS به حالت پیش فرض برمیگردد.

۳- عوض کردن آی سی ( Cheap CMOS )
اگر هیچ یک از روشهای الا جواب نداد میتوانید آی سی CMOS را با یک آی سی از همان نوع عوض کنید یا از نوع برنامه ریزی کنید اینکار ابزار مخصوصی دارد و شرکتهای تعمیر کامپیوتر برای شما اینکار را خواهند کرد . برای پیدا کردن آی سی CMOS میتوانید به دفترچه مادربرد خود مراجعه کنید.
در این روشها علاوه بر اینکه رمز عبور را پاک میکنید سایر اطلاعات نیز به حالت اولیه برمیگرد ولی نگران نباشید مشکلی نیست و شما میتوانید دوباره مشخصات کامپیوتر خود را در Setup وارد کنید.