درایورهای کامپیوتر

درایورهای کامپیوتر مجموعه دستورلعمل‌ها و برنامه هائی است که امکان استفاده بهتر از سخت افزارهای کامپیوتر را فراهم می‌آورند. سیستم عامل از طریق این دستورالعملها توانائی ارتباط با سخت افزارهای جدید را پیدا می‌کند. دستورات در فایلهای اطلاعات یا inf ذخیره شده است.
فایلهای اطلاعات فایلهای ساده‌ای هستند که با برنامه notepad قابل ویرایش هستند ولی چیدمان و الگوی نصب تمام فایلها و برنامه‌ها در همین فایلهای ساده نهفته شده است. هرگاه سخت افزار جدیدی را خریداری کنید یک CD نیز همراه سخت افزار جدید وجود دارد. این دیسک محتوی فایلهای اطلاعات و برنامه‌های جانبی برای نصب می‌باشد.

جهت نصب درایورها از روی دیسک مطلب نصب سخت افزارها و آموزش سخت افزار را مطالعه کنید.

پیدا کردن درایور سخت افزار

دیسک سخت افزار خود را گم کرده ام چگونه درایور مورد نظر را پیدا و نصب کنم؟

قبل از هرچیز تشخیص مدل لپ تاپ بسیار بااهمیت است

 • زیر هر لپ تاپ برچسبی وجود دارد که مشخصات و مدل آن درج شده است.
 • راهکار دیگر آن است که از برنامه MSInfo32 استفاده کنید. این برنامه نیاز به نصب ندارد و در ویندوز موجود است.
تشخیص مدل لپ تاپ

تشخیص مدل لپ تاپ

 • جستجوی شانسی در گوگل را فراموش کنید و مستقیم بهه سایت رسمی سازنده لپ تاپ (مثلا دل، ایسر، سونی و …) بروید.
 • در سایت سازنده لینک Drivers and Manuals را پیدا کنید و وارد شوید.
 • به سادگی درایور موردنظر را براساس مدل لپ تاپ خود شناسایی، دانلود و نصب کنید.

آپدیت بایوس مانند نوشیدن آب

یک پرسش همیشگی که راه‌حل‌های عجیبی برای آن پیشنهاد شده است آپدیت کردن بایوس می‌باشد. برای آپدیت بایوس مراحل زیر را طی کنید:

 • مدل لپ تاپ خود را مشخص کنید.
 • به سایت سازنده لپ تاپ مراجعه کنید.
 • وارد لینک درایورها شوید و مدل لپ تاپ خود را وارد کنید.
 • آخرین درایور مربوط به بایوس سیستم خود را دانلود و با چند کلیک ساده نصب کنید.
 • حین پروسه نصب همه برنامه‌ها را ببندید و کار دیگری انجام ندهید.
 • پس از اتمام سیستم  Restart خواهد شد و بایوس شما آپدیت است.
 • برای دیدن مشخصات بایوس فعلی از برنامه MSInfo32 استفاده کنید.

جمغ‌بندی بحث درایورهای کامپیوتر

درایورهای کامپیوتر راه‌انداز قابلیت‌های صخت‌افزاری ویندوزه هستند. نرم‌افزار DriverIdentifier 6.0 + Portable نام یک ابزار جدید و رایگان در زمینه جستجو و دریافت تازه‌ترین نسخه از درایور محصولات سخت افزاری در رایانه است که می‌تواند این اقدامات را به ساده‌ترین شکل ممکن و به طور خودکار برای شما به انجام برساند. تنها کافی‌ست که این برنامه را دانلود و بر روی سیستم خود نصب و اجرا کنید. در ادامه، این برنامه به طور خودکار درایورهای قدیمی شده را شناسایی می‌کند و نهایتا یک گزارش جامع از این فرآیند در اختیار شما قرار می‌دهد. در خروجی این گزارش، شما می‌توانید درایور نصب شده بر روی سیستم خود را به تفکیک سخت افزار و همینطور نسخه فعلی و نسخه دسترس مشاهده نمایید.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که برای نصب درایورهای کامپیوتر یک سخت افزار خاص نظیر کارت شبکه، کارت صدا، کارت گرافیک و …، با مشکل مواجه شده و به هیچ طریقی موفق به انجام این کار نشده باشید؟ در چنین مواقعی استفاده از یک ابزار مدیریت درایور به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید با بروزر کردن درایورهای سیستم خود، بهره‌وری آن را ارتقا دهید و به تمامی مشکلات موجود از این دست خاتمه دهید. هم اکنون می‌توانید نرم‌افزار DriverIdentifier را با لینک مستقیم و به صورت رایگان از سایت پارس‌مدیر دریافت نمایید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله