فینتک (فناوری مالی)

فینتک (فناوری مالی) ترکیبی از فناوری و نوآوری با هدف رقابت با روش‌های سنتی فعالیت‌های مالی جهت ارائه خدمات مالی نوآورانه است. رشد فناوری در انقلاب صنعتی چهارم شیوه‌ها و روش‌های مدیریت مالی را نیز دچار تحول کرد و منجر به پیدایش مفهوم فینتک گردید.

فین‌تک (Fintech) تحولی در فضای اقتصادی است و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما شرکت‌های نوپا (استارتاپ‌) هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند.

این عبارت‌ها به کسب‌و‌کارها و کمپانی‌هایی اشاره دارند که هدف آن‌ها استفاده‌ نوآورانه از تکنولوژی برای کارآمدتر کردن خدمات مالی است. کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به تازگی به این حوزه علاقه‌مند شده‌اند و کسب‌وکارهای جدید و خلاقانه‌ای در حوزه فناوری‌های مالی شروع به کار کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که فین‌تک می‌تواند آینده صنعت بانکداری را تغییر دهد.

تعریف فینتک (فناوری مالی)

برگردان پارسی Financial technology از عبارت‌های «فناوری مالی» یا «نوآوری در خدمات مالی» نیز استفاده می‌شود. ریشه کلمه «فینتک» به «کنسرسیوم تکنولوژی خدمات مالی » اشاره می‌کند و پروژه‌ای است که توسط شرکت سیت یگروپ برای شبیه سازی همکاری تکنولوژیکی معرفی شد. امروزه «فینتک» یک اسم مرتبط با شرکت هایی است که از تکنولوژی‌های نوآورانه مدرن همانند نرم‌افزار برای توانمندسازی ارائه خدمات مالی استفاده می‌کند.

در یک مفهوم گسترده‌تر، بنظر می‌رسد فینتک یک بازار جدید باشد که مالی و تکنولوژی را با هم ادغام کرده است. این فناوری جایگزینی برای ساختارهای مالی سنتی از طریق فرآیندهای تکنولوژی-محور جدید می‌باشد.

نوآوری در خدمات مالی؛ این عنوان برای نامیدن گستره وسیعی از اپلیکشن‌های فناورانه به کار می‌رود که در بخش زیادی از ابتدا تا انتهای زنجیره ارزش محصولات مصرفی کاربرد دارند؛ همین‌طور تازه‌واردانی که بازیگران فعلی را به رقابت فراخوانده‌اند و نیز برای نامیدن پارادایم‌های جدیدی مانند بیت‌کوین استفاده می‌شود.
مرکز ملی تحقیقات دیجیتال

فین‌تک یکی از علاقه‌مندی‌های جدید سرمایه‌گذاران است و یکی از زمینه‌های مورد توجه کارآفرینان برای راه اندازی کسب‌وکارهای خلاقانه است. فین‌تک می‌تواند هم به کسب‌وکارها خدمات ارائه کند هم به افراد. استفاده کنندهٔ اصلی فین‌تک، کسب‌وکارهای کوچک هستند. یعنی بنگاه‌هایی که غالباً تازه تأسیس هستند و باید هم هزینه‌های مالی خود را پایین نگه دارند و هم سریع حرکت کنند، مثل فروشگاه‌های الکترونیکی کوچک. اما فین‌تک برای مصرف‌کنندگان نهایی، کسب‌وکارهای بزرگ و حتی ارتباط بین کسب‌وکارها با هم هم کاربرد دارد.

اهمیت فینتک

فینتک یکی از بخش‌های در حال ظهور در انقلاب صنعتی چهارم است که پلتفرم مالی سنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی را تغییر داده است. قلمرو فینتک بسیار گسترده است و تقریباً تمامی جنبه‌های سیستم مالی را پوشش می‌دهد. شرکت‌های فینتک تلاش می‌نماید با کاربرد فناوری، خدمات مالی را کارآمدتر کنند. فناوری‌های جدید امکانات مفیدی برای خدمات مالی فراهم آوردند که شامل رایانش ابری، فناوری بلو کهای زنجیره‌ای، کلان داده، هوش تجاری و … است.

فینتک‌ها با سه روش اساسی صنعت مالی و بانکداری را متحول کرد ه‌اند:

نخست بازیگران عرصه فینتک هزینه‌ها را کاهش داده و درعین‌حال کیفیت ارائه سرویس‌های مالی را افزایش می‌دهند.

دوم توانایی هوشمندانه استارتاپ‌ها در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی است.

سوم این شرکت‌های نوپا و کوچک برای بقا در صنعت بانکداری دیدگاهی متنوع، باثبات و معتبر برای مشتریانشان ایجاد می‌کنند.

بازیگران اصلی حوزه فینتک، دولت، مؤسسات مالی و شرکت‌های کارآفرین در حوزه فناوری می‌باشند. چارچوب توسعه اکوسیستم شرکت‌های فناوری مالی شامل شناخت محیط کسب‌وکار و دسترسی به بازارها، نظارت‌های دولتی، دسترسی به سرمایه، تجربیات مالی و فناوری است.

نمونه‌هایی از فینتک

فین تک دنیای امور مالی را برای مصرف‌کنندگان در بسیاری از موارد تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، اکنون می‌توانید بدون بازدید فیزیکی از یک بانک، یک حساب بانکی را از طریق اینترنت بازکنید. شما می‌توانید حساب را به گوشی هوشمند خود لینک کنید و از آن برای نظارت بر معاملات خود استفاده نمایید. حتی می‌توانید گوشی هوشمند خود را به یک کیف پول دیجیتال تبدیل کنید و از آن برای پرداخت هزینه با استفاده از پول موجود در حساب خود استفاده کنید.

فین تک همچنین به سرعت در حال تغییر صنایع بیمه و سرمایه گذاری است. ارائه‌دهندگان بیمه اتومبیل در حال حاضر “بیمه مبتنی بر Telematics” را به فروش می‌رسانند که در آن نحوه رانندگی شما با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از طریق تلفن هوشمند یا جعبه سیاه شما در ماشینتان نظارت می‌گردد. سپس این داده‌ها می‌توانند برای تعیین میزان پرداختی شما تحت سیاست‌های مختلف بیمه، مورد استفاده قرار گیرند. در آینده، ممکن است بیمه را به‌صورت کوتاه‌مدت و یا به‌صورت “Pay as you go”، یعنی پرداخت هزینه به محض وقوع اتفاق و نه بعد یا قبل از آن، خریداری کنید.

خلاصه و جمع‌بندی

فین تک در حال حاضر انواع فعالیت‌های مالی مانند انتقال پول، تخصیص چک با گوشی‌های هوشمند، کنار گذاشتن یک شعبه بانک برای درخواست اعتبار، جمع‌آوری پول برای راه اندازی کسب‌وکار یا مدیریت سرمایه گذاری‌ها را بدون کمک هیچ شخص دیگری، توصیف می‌کند. فین تک طراحی شده است که با چابکی بیشتر، خدمت‌دهی به بخش‌های مختلف  و خدمات بهتر و سریع‌تر؛ تهدید و چالشی برای خدمات سنتی باشد و درنهایت این خدمات را درون خودش غرق کند.

امروزه شرکت‌های فین تک به‌طور مستقیم با بانک‌ها در اکثر بخش‌های مالی رقابت می‌کنند تا خدمات و راه‌حل‌های مالی برای مشتریان را به فروش برسانند. به دلیل اهداف نظارتی و ساختارهای داخلی بانک‌ها، آن‌ها همچنان در تلاش هستند تا از نظر سرعت نوآوری با استارتاپ‌های فین تکی به رقابت بپردازند. فینتک قبلاً متوجه شده است که همه انواع خدمات مالی – ازجمله انتقال پول، وام دادن، سرمایه گذاری و پرداخت- نیاز دارند تا به صورت یکپارچه در زندگی مشتریان پیچیده‌ی امروزی و علاقه‌مند به تکنولوژی باقی بمانند تا بتوانند در جهانی که کسب‌وکار و زندگی‌های خصوصی به‌صورت تصاعدی در حال دیجیتاله شدن هستند، مرتبط و استوار باقی بمانند.

منبع: مفهوم و تعریف فینتک یا فناوری مالی نوشته آرش حبیبی نشر الکترونیک پارس مدیر

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله