کارشناسی ارشد مدیریت

کارشناسی ارشد مدیریت (Master of Management) یک دوره تحصیلات تکمیلی یک تا دو ساله است که دارای گرایش‌های مختلفی است. استقبال از این دوره به صورت قابل توجهی بسیار زیاد است. نخست اینکه دوره کارشناسی ارشد یک دوره گذار از دوران کارشناسی به دکتری محسوب می‌شود. همچنین طول این دوره نیز نسیت به دوران کارشناسی و دکتری بسیار کوتاه است. در نهایت اینکه رشته مدیریت برای دانشجویان جهت ورود به بازار کار و فعالان سازمانی برای ارتقای شغلی، بسیار جذاب است.

برای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد مدیریت باید تفاوت آزمون کارشناسی ارشد مدیریت با رشته‌های دیگر را بدانید. تفاوت رشته مدیریت نسبت به دیگر رشته‌ها این است که این رشته مهاجر پذیرترین رشته‌ی آزمون ارشد است. از سال ۱۳۸۶ تا به حال، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، زبان انگلیسی و … علاقه زیادی به رشته مدیریت پیدا کرده‌اند. در حاضر به طور تقریبی ۵۰ درصد از داوطلبین کنکور مدیریت، مدرک کارشناسی مدیریت نیست. در آمار قبولی هم وضعیت همین گونه است. این ذات رشته مدیریت است که با همه رشته‌های دیگر این تفاوت را دارد.

منابع کارشناسی ارشد مدیریت

گرایش‌های کارشناسی ارشد مدیریت

آزمون مدیریترشته مدیریت ۹ گرایش دارد که عبارتند از:

البته رشته مدیریت آموزشی نیز وجود دارد که در دسته علوم تربیتی قرار می‌گیرد.در این بین گرایش‌های بازرگانی و صنعتی تعداد داوطلبین بیشتری نسبت به سایر گرایش‌های مدیریتی دارند و البته تعداد پذیرش هم در این گرایشها بالاتر است. با توجه به رقابت فشرده‌ای که در کنکور مدیریت وجود دارد سوالات خیلی پیچیده نیستند و سطح متوسطی دارند. ولی از نظر رقابت، رقابت بسیار فشرده‌ای وجود دارد.

رشته مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی دو رشته بسیار نزدیک به هم هستند که در دوره کارشناسی واحدهای مشابهی دارند. رشته مدیریت دولتی و مدیریت آموزشی نیز تا حدودی با هم شباهت دارند اما در دوره کارشناسی ارشد گرایش‌های مدیریت بسیار زیاد می‌شود. کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی و فناوری اطلاعات از جمله گرایش‌های دوره ارشد می‌باشد.

زمان بندی و برنامه‌ریزی کارشناسی ارشد مدیریت

دیرترین زمان برای شروع مطالعه‌ی درس‌های ارشد مدیریت، به نحوی که داوطلب برای کسب رتبه تک‌رقمی خیال‌اش راحت باشد، تیرماه است. به این دلیل که رقابت هر چند سخت نیست، ولی هوشمندانه است. یعنی ما باید بدانیم در کنکور چه می‌خواهیم و برای رسیدن به این نقطه و تجزیه و تحلیل آن باید زمان داشته باشیم. کسی که از تیرماه شروع می‌کند تقریبا ۷ماه برای کنکور وقت دارد و برای رشته مدیریت این حداقل زمان مورد نیاز است.

یک اشتباه در کنکور مدیریت این است که از روشی استفاده کنیم که دیگران از آن بهره گرفته‌اند. الزاما روشی که برای فردی موفقیت آمیز بوده، برای دیگری مفید نخواهد بود. رقابت کردن در این کنکور هوشمندانه است و هرکسی سبک و سلیقه‌ای برای رسیدن به رتبه‌ی خوب در نظر می‌گیرد. در این حالت هرکسی با مشاوره و استفاده از کسانی که در این کنکور شرکت کرده‌اند باید به این نکته برسد که با توجه به شرایط خودشان چگونه درس بخوانند.

خلاصه و جمع‌بندی

تفاوت رشته مدیریت با سایر رشته‌ها موفقیت دانشجوهای غیرمدیریتی را دشوار کرده است. از سوی دیگر حضور پرتعداد دانشجویان رشته‌های دیگر رقابت را برای دانشجویان مدیریت نیز فشرده کرده است.  توجه کنید ورود به کارشناسی ارشد مدیریت شاید ساده باشد اما در آزمون دکتری اولویت با افرادی است که گرایش کارشناسی آنها نیز مدیریت است.

یک دلیل مهم این است که در طراحی سوال رشته مدیریت با سایر رشته‌ها تفاوت دارد. به طور مثال طراحان سوال مهندسی کنکور برق با این دید سوالات را طراحی می‌کنند که تقریبا ۹۵ درصد داوطلبین کنکور لیسانس برق دارند. سوالات بیشتر حالت مفهومی دارند و به دوره لیسانس دانشجو بر می‌گردد. ولی در کنکور ارشد مدیریت چون طراح می‌داند بالای ۵۰ درصد داوطلب‌ها از رشته‌های غیرمدیریت هستند، در طراحی سوال به این نکته توجه می‌کند. بر همین اساس دانشجوهای غیرمدیریتی هم می‌توانند در کنکور مدیریت شرکت کنند. داوطلبین رشته مدیریت نباید تنها به منابع دوره کارشناسی اکتفا کنند و بهتر است فهرست منابع کارشناسی ارشد مدیریت را کامل مطالعه کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله