آزمون آیلتس IELTS

نحوه ثبت نام و آشنائی با آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس IELTS مخفف International English Language Testing System به معنی سیستم بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس در حال حاضر یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده است و از این نظر در مقابل تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود. اولین گام برای مهاجرت و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، در بسیاری از موارد داشتن مدرک زبان معتبر همچون نتیجه آزمون آیلتس و یا تافل است.

سیستم نمره آیلتس (IELTS)

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می‌شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس باحداقل سطح ۷ را می‌پذیرند. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد).

به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت آزمون آیلتس IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید. بنابراین بطورکلی سیستم نمره دهی آیلتس از ۰ تا ۹ میباشد. صفر برای افرادی که بهیچ وجه از زبان انگلیسی نمیتوانند استفاده کنند و ۹ برای فردی که مانند یک بومی مادرزاد به زبان انگلیسی مسلط است. معمولا برای مقاصد مختلف نمره ۵/۵ تا ۷ مورد نظر سازمانهای متقاضی میباشد. نمره ۷ حد نصاب قابل قبول و استاندارد جهانی است. فرق نمره ۶ با نمره ۷ زیاد است . گاه لازم میشود برای ارتقا از نمره ۶ به ۷ تا یکسال کلاس رفت و درس خواند.

بخشهای آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس IELTS از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است که گونهٔ آکادمیک مشکل تر بوده و همین آزمون است که برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد. در امتحان IELTS، توانائیهای Writing،Reading،Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده می‌شوند. در حالیکه قسمتهای Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه‌ای در قسمتهای Reading و Writing دریافت می‌کنند. مسولیت نوع امتحانی که می‌خواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

در آزمون آیلتس IELTS کلیه مهارت‌های اصلی آموزش زبان، یعنی مهارت‌های شنیدن، صحبت کردن (مصاحبه)، خواندن و نوشتن (Listening, Speaking, Reading, Writing) مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اگر چه دو بخش شنیدن و صحبت کردن در هر دو نوع آکادمیک و عمومی کاملاً یکسان است، ولی دو بخش دیگر (خواندن و نوشتن) به صورت جداگانه و متفاوت برگزار می‌شود.

تعداد سوالات هر بخش از این آزمون شامل

۴۰ سوال برای بخش (Listening)

۴۰ سوال برای (Reading)

۲ سوال برای (Writing)

و Speaking می باشد .

برای مطالعه و یادگیری این آزمون سری کتب آیلتس کمبریج و تست زنی آزمون آیلتس IELTS کتاب (IELTS- Preparation & Practice ) توصیه می گردد.

انواع آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار می‌شود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند. یعنی آیلتس دردو نوع آکادمیک و جنرال برگزار میشود. بخش reading و writing در این دو نوع متفاوت است . نمیتوان گفت کدام آسان تر است . تفاوت در متون آنهاست . متون آکادمیک اختصاصا به محیطهای دانشگاهی و موضوعات مرتبط با آن برمیگردد و متون جنرال به زندگی عمومی. نمره ی آکادمیک برای ادامه تحصیل و یا مشاغل آموزشی مناسب است و نمره ی جنرال برای زندگی و کار در سایر مشاغل. با همه اینها شما باید نوع آزمون رابا مقامات و سازمانهای مرتبط با نوع سفر خود چک کنید.

نحوه ثبت نام آزمون تافل

نشانی سایت رسمی آزمون آیلتس: https://www.ielts.org/

گام یک: پیدا کردن نزدیکترین مرکز آزمون آیلتس

گام دو: دانلود فرم ثبت نام در آزمون آیلتس

گام سه: انتظار پاسخ از سوی مرکز آیلتس جهت تعیین زمان آزمون

How do I register?

۱٫ Step one – find your nearest IELTS test location

With more than 1,100 IELTS test locations in over 140 countries, there is bound to be one near you. Find my nearest centre.

۲٫ Step two – register for your IELTS test

You can register and pay online or download an application form to print, complete and submit to your local test centre. Don’t forget to provide a copy of your valid identity document.  You will also need to present the same identity document on the day of the test.

۳٫ Step three – Your IELTS test is booked

Once your application has been processed, the centre will send you a written confirmation of the date and time of your test. The Speaking and Writing tests typically take place on the same day.  If this is not possible, the tests will take place within seven days of each other.