آزمون تافل برای دانشجویان مدیریت

آزمون تافل (TOEFL) مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی» است. این آزمون داوطلبان غیرانگلیسی زبان جهت ورود به بیشتر دانشگاه‌های معتبر جهان است. بـرای ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای در آمریکا و کانادا نیز به مدرک تافل نیاز است. آزمون TOEFL در کنار آزمون آیلتس، یکی از دو امتحان اصلی جهت سنجش سطح توانایی استفاده از زبان انگلیسی توسط افراد است. منظور افرادی است که زبان مادریشان انگلیسی نیست، ولی قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی زبان را دارند.

توسط سرویس سنجش تحصیلی یا Educational Testing Service (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) برگزار می‌شود. این آزمون، مهارت در بخش‌های شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد. نمره کسب شده در این آزمون جهت پذیرش در این دانشگاه‌ها به مدت دو سال معتبر است.

آزمون تافل در ایران

آزمون تافل بطور اینترنتی برگزار می‌شود. البته برای شرکت در این آزمون شما باید به یکی از مراکز برگزاری آزمون تافل  بروید و در آنجا و تحت نظارت در این آزمون شرکت کنید. این آزمون در حدود سه و نیم ساعت طول می‌کشد. البته بعد از دو ساعت از شروع آزمون و بعد از اینکه بخش Listening را تمام کردید، یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای خواهید داشت. دقت کنید که همه مراحل آزمون بصورت کامپیوتری خواهد بود و حتی در بخش اسپیکینگ هم پاسخ شما ضبط شده و بعداً ارزیابی می‌شود. بر خلاف آزمون آیلتس که در آن بخش Speaking در روزی غیر از روز آزمون برگزار می‌شود، در آزمون تافل همه مهارت‌ها در یک روز ارزیابی می‌شوند.

 • مراجعه به سایت سنجش
 • مطالعه شرایط و ضوابط
 • تکمیل فرم مشخصات متقاضی
 • پس از تکمیل فرم، اطلاعات بررسی شده و شماره پیگیری و مبلغ هزینه آزمون برای داوطلب پیامک می‌شود.
 • وارد کردن شماره پیگیری پیامک شده به شماره تلفن همراه داوطلب جهت ورود به سایت بانک و پرداخت هزینه
 • پرداخت هزینه در سایت بانک
 • بازگشت از سایت بانک و نمایش تاییدیه پرداخت و شماره ووچر
 • در صورت عدم پرداخت موفق، صرفا وضعیت پرداخت به متقاضی نمایش داده می‌شود.

ثبت نام آزمون تافل در ایران

انواع آزمون تافل و اعتبار آنها

آزمون تافل به سه شیوه اصلی برگزار می‌شود که عبارتند از:

اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی دو سال است، به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می­‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد، اما در صورت گذشتن این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کرده و نمره‌ی جدیدی را کسب نمایید.

از نکات قابل توجه، استاندارد زمان برای شرکت مجدد در آزمون است. در صورتی که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون گرفته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود، اما پیشنهاد  می‌شود در این تصمیم عجله نکنید و پیش از حضور مجدد در آزمون حتما نقاط ضعف خود را تقویت کنید تا علاوه بر زمان، هزینه مالی این امتحان را مجدد از دست ندهید.

منابع آزمون تافل چیست؟ یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که باید برای کسب نمره ی مناسب در آزمون تافل جواب آن را بدانید، شناخت منابع آزمون تافل است منابعی که برای آمادگی شرکت در آزمون می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند. چند عنوان از این منابع  را در زیر می­‌توانید ملاحظه نمایید: Essential Words for The TOEFL،۱۱۰۰Words You Need to Know وLongman Preparation Course for The TOEFL.

نحوه برگزاری آزمون TOEFL

آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود، البته شما برای شرکت در این آزمون می­‌بایست به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود، پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام بخش Listening شرکت‌کنندگان در آزمون یک فرصت ده دقیقه‌ای برای استراحت خواهند داشت.

لازم به ذکر است تمامی مراحل آزمون به‌صورت اینترنتی برگزار می­‌شود. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش Speaking تافل در یک روز با سایر بخش‌ها انجام شده و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌شود.

نحوه‌ی برگزاری آزمون TOEFL

نحوه‌ی برگزاری آزمون TOEFL

ارزیابی تمامی مهارت‌ها در آزمون تافل در یک روز صورت می‌گیرد.

از سوالات متداولی که پیرامون امتحان تافل وجود دارد مزیت شرکت در این آزمون است و اینکه آیا این آزمون صرفا برای مهاجرت کاربرد دارد. در جواب به این سوال می‌توان به این نکته اشاره کرد که آزمون تافل تقریبا معتبرترین آزمون در بین آزمون‌های بین‌المللی است و حتی اگر شما قصد مهاجرت هم نداشته باشید شرکت در این آزمون و کسب نمره‌ی مناسب می‌تواند نکته‌ی مثبت و تاثیرگذاری در رزومه‌ی شما شکل دهد.

ثبت نام و نحوه پرداخت آزمون تافل

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید و مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید.

پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله‌ی بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

در حال حاضر و طبق آخرین اخبار، آزمون تافل در ایران، در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر برگزار می‌شود.

شما پس از انتخاب شهر و زمان مورد نظر پرداخت تافل را بایذ از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند  PayPal , MasterCard  و یا سایر کارت‌های ارزی پرداخت نمایید.

پس از پرداخت آزمون تافل، کدی به شما ارسال خواهد شد که می‌بایست آن را روز امتحان برای ورود به جلسه همراه خود داشته باشید.

هزینه ثبت نام در آزمون TOEFL

هزینه آزمون تافل با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت است. در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران ۲۲۵ دلار است. این تنها شامل هزینه شرکت در آزمون می‌شود. اگر  شما قصد شرکت در آزمونی که کمتر از یک هفته تا برگزاری آن باقی مانده را داشته باشید، این هزینه سیر صعودی خواهد داشت. باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که می­‌توانید میزان دقیق آن را از سایت رسمی امتحانات تافل دریافت کنید.

در هزینه‌های امتحان تافل جریمه­‌هایی هم در نظر گرفته شده است. برای مثال، اگر شما قصد عوض کردن تاریخ امتحان و یا کنسل کردن ثبت نام خود را داشته باشید، باید مبلغ ۶۰ دلار به عنوان جریمه پرداخت نمایید.

دریافت مدرک و نمره تافل

نتیجه‌ی امتحان شما از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. البته که این نسخه با نسخه اصلی تفاوت‌هایی دارد که قابل سواستفاده برای افراد نباشد.

در صورتی که شما تیک مربوط به دریافت نسخه­‌ی چاپی را در هنگام ثبت نام انتخاب کرده باشید یک نسخه برای شما ارسال می‌­شود البته این کارنامه قابلیت ارائه جهت اپلای در دانشگاه­‌ها را ندارد. ولی می‌­توانید برای استفاده در رزومه­‌ی خود از آن بهره ببرید،

اگر نیاز به نسخه‌ی ثانویه از این کارنامه را دارید هم می­‌توانید درخواستی مجدد ثبت کنید. با این تفاوت که اینبار مبلغ ۲۰ دلار به عنوان هزینه چاپ و ارسال از شما دریافت می­‌شود.

ساختار کلی امتحان تافل چیست؟

آزمون تافل TOEFL از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب عبارت است از:

 • درک مطلب Reading
 • شنیداری Listening
 • گفتاری Speaking
 • نوشتاری Writing

شرکت­‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول و پس از یک استراحت ده دقیقه­‌ای برای دو بخش بعدی آماده می­‌شوند.

بخش‌های آزمون تافل

بخش‌های آزمون تافل

بخش اول: TOEFL Reading – بخش ریدینگ تافل
در بخش Reading  یا همان مهارت خواندن شما با تقریبا ده سبکِ سوالی روبرو خواهید بود. در صورت شناخت کافی از انواع سوالات این بخش می‌­توانید با آمادگی بیشتری برای کسب نمره­‌ی مورد نظر اقدام نمایید.

در این بخش شما به عنوان شرکت­‌کننده در این آزمون بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه فرصت خواهید داشت. در این زمان باید پس از مطالعه سه یا چهار متن به سوالاتی پاسخ دهید. تعداد این سوالات از ۳۶ تا ۵۴ سوال متغیر است و بسته به محتوایِ متن­‌ها کم یا زیاد می­‌شود.

بخش دوم: TOEFL Listening – بخش لیسنینگ
بخش Listening  همان بخش شنیداری آزمون تافل است که زمانی معادل ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می­‌شود.

در این زمان شما شنونده‌­ی ۶- ۹ فایل صوتی خواهید بود و با توجه به شنیده­‌های خود پاسخگوی ۳۴ تا ۵۱ سوال هستید.

بخش سوم: TOEFL Speaking – بخش اسپیکینگ
بخش مکالمه­‌ی آزمون تافل تنها ۲۰ دقیقه از زمان کلی آزمون شما را خواهد گرفت. در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سوال پاسخ دهند. دو سوال اول سوال­‌های مستقل (Independent)  و چهار سوال بعدی سوال­‌های تلفیقی (Integrated) هستند،

بخش چهارم: TOEFL Writing  – بخش رایتینگ
در بخش رایتینگ آزمون تافل شرکت­‌کنندگان با دو سوال روبرو هستند که دسته‌بندی آنها همانند سوالات بخش اسپیکینگ است. یعنی دو نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی.

نکات و ابهامات

امتحان تافل فقط با لهجه­ آمریکایی برگزار نمی‌شود. پس پیشنهاد می­‌شود در تمرینات خود تنها تمرکز خود را روی یک لهجه نگذارید.

استراحت: بعد از اتمامِ بخشِ Listening  آزمون تافل شرکت­‌کنندگان زمان ده دقیقه را برای استراحت خواهند داشت. سپس برای بخش‌های مکالمه و نوشتار آماده می­‌شوند.

برای سوال اول معمولا شما با سوال تلفیقی روبرو خواهید شد. این سوال سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما را مورد سنجش قرار می‌دهد.

اما منظور از سوال‌های تلفیقی چیست؟ سوالات تلفیقی چهار سوالی هستند که شرکت‌کننده با توجه به دو بخش پیشین یعنی Listening  و Reading  به آنها پاسخ خواهد داد به همین سبب پیشنهاد می­‌شود در هنگام جوابگویی به این دو بخش رویکردی برای بخش اسپیکینگ هم در نظر داشته باشید.

شما متنی چهار پاراگرافی را مطالعه خواهید کرد و پس از آن شنونده­‌ی صحبت‌های یک استاد درباره‌ی همان متن خواهید بود. پس از آن باید در بیست دقیقه بنویسید که نظر استاد درباره ‌ی متن چیست. همچنین دلایل استاد برای تصدیق و یا رد متن چه بوده است.

سوال دوم شما در بخش رایتینگ سوالِ مستقل است. در این بخش از شما خواسته می‌­شود با توجه به موضوع درخواستی انشایی درباره­‌ی آن بنویسید.

در بخش رایتینگ امتحان تافل مهارت تایپ انگلیسی به شما کمک شایانی خواهد کرد. زیرا تفاوت اصلی بخش رایتینگ تافل با بخش رایتینگ آیلتس در نوع جواب‌دهی شماست.

بخش رایتینگ مستقل آزمون تافل ۲۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می‌شود. پاسخ قابل قبول، پاسخی است که جواب سوالات را در ۳۰۰ کلمه جمع­‌بندی کند.

در نظر داشته باشید که زیادگویی و درازنویسی معیار یک جواب قابل قبول برای ممتحنین نیست.

نمره‌دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

آزمون تافل هم مانند آزمون آیلتس نمره‌ی قبولی یا رد ندارد. شما با توجه به دانش خود نمره‌ای را میان ۰ تا ۱۲۰ کسب خواهید کرد. این نمره با توجه به برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌­شود.

برای اینکه بتوانید برای نمره‌ی هدف خود برنامه‌ریزی دقیق­‌تری صورت دهید علاوه بر استفاده از راهنمایی مشاوران حتما پیش از آزمون، دانشگاه مورد نظر خود را شناسایی کرده و نمره‌ی مورد نظرشان را جویا شوید.

با توجه به تجربیات در این آزمون نمره مناسب به‌صورت میانگین نمره‌ای بین ۸۵ تا ۹۰ است. این نمره می‌تواند شما را راهیِ مقصد مورد نظرتان کند. اما اگر شما در رشته‌هایی مانند حقوق و یا پزشکی مشغول تحصیل هستید حتما نمره‌ی حداکثری را در برنامه‌ریزی خود لحاظ نمایید.

خلاصه و جمع‌بندی

برای داشتن تجربه‌ه­ای مفید و تصمیمی منطقی و سنجیده یکی از پیشنهادات اساسی که حتما باید مدنظر متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی اعم از TOEFL، IELTS، GRE، EPT و سایر آزمون‌ها قرار گیرد استفاده از مشاوره­‌های درست و اصولی است، مشاورینی که بتوانند شما را با توجه به اهدافی که در نظر دارید راهنمایی کنند.

هدف اکثر شرکت‌کنندگان در این قبیل آزمون‌ها اخذ ویزای تحصیلی است که به واسطه‌ی آن بتوانند تحصیل خود را در خارج از کشور ادامه دهند و مدارک معتبر رشته‌ی تحصیلی خود را کسب نمایند.

موسسات بسیاری برای امر مشاوره تحصیلی و اعزام دانشجو خدمت رسانی می­‌کنند، ولی تجربه نشان داده است که متاسفانه برخی از این موسسات مشاوره­‌ی خود را با توجه به پتانسیل خود صورت می‌دهند و توجه کافی به نیاز و هدف­‌گذاریِ متقاضیان ندارند، از این رو پیشنهاد می­‌کنیم برای کسب مشاوره­‌های مهاجرتی به مراکزی مراجعه کنید که به‌صورت تجمیعِ موسساتِ مشاوره فعالیت می‌کنند و با توجه به نیاز و برنامه‌ی متقاضی ارتباطی مفید بین او و مرکز مورد تایید را برقرار می‌­سازند.

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله