آزمون تافل کامپیوتری

آزمون تافل کامپیوتری (Computer Based) یکی از انواع آزمون تافل است که در ایران برگزار نمی‌شود و کابرد چندانی هم ندارد. آزمون تافل مبتنی بر کامپیوتر  بسیار شبیه آزمون تافل کاغذی PBT است. سوالات این امتحان تطبیقی می‌باشد. به این مفهوم که اگر پاسخ سوال اول غلط جواب باشد، سوال بعد ساده‌تر و امتیاز آن کمتر خواهد بود. بخش نوشتاری باید تایپ شود. نمره ماکزیمم تافل کامپیوتری ۳۰۰ است بنابراین نمره ۲۵۰ آن معادل ۶۰۰ امتحان کتبی است.

این آزمون مانند آزمون تافل کتبی است و تنها تفاوت آن این است که آزمون در ماه چند بار تکرار می‌شود. فرد گزینه‌های بیشتری برای انتخاب تاریخ امتحان پیش رو دارد. این آزمون رنج نمره‌ای بین ۰ تا ۱۲۰ دارد و هر قسمت معمولا ۳۰ نمره دارد. آزمون تافل کامپیوتری به صورت اینترنتی است و متقاضی شرکت در این آزمون باید در تاریخ مشخص شده به حوزه امتحانی رفته و در آزمون شرکت کند. زمان این آزمون ۴ ساعت است و یادداشت برداری در این روش مجاز می‌باشد.

نحوه ثبت نام و آشنائی با آزمون تافل کامپیوتری (CBT)

بخش شنیداری از طریق هدست صورت می‌گیرد و با پخش شدن صدا، تصاویری نمایش داده می‌شود که متقاضی باید گزینه مناسب با تصویر را انتخاب کند.

هزینه ثبت نام این آزمونه ۱۱۰ دلار است.

نحوه نمره دهی آزمون تافل کامپیوتری به شرح زیر است:

در آزمون تافل (TOEFL) ابتدا نمره هر قسمت از امتحان محاسبه می‌شود. سپس نمره هر قسمت با دیگری جمع شده و حاصل در عدد ۱۰ ضرب می‌شود. در انتها عدد حاصل را بر ۳ تقسیم می‌کنند. عدد به دست آمده نمره متقاضی از امتحان می‌باشد.

بخش‌های مختلف تافل کامپیوتری

  • بخش شنیداری (Listening) شامل ۳۰ تا ۵۰ پرسش ۴۰ تا ۶۰ دقیقه
  • بخش ساختاری (Structure) شامل ۲۰ تا ۲۵ پرسش ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
  • بخش درک مطلب (Reading) شامل ۴۴ تا ۶۰ پرسش ۷۰ تا ۹۰ دقیقه
  • بخش نگارش (Writting) یک انشاء در زمان ۳۰ دقیقه

نکته: چون این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود جزئیات بیشتری مطرح نمی‌شود.

 آیا آزمون تافل را در کامپیوتر می‌گیرند؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به فرمت‌های مختلف آزمون تافل اشاره می‌کند و به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا آزمون تافل را در کامپیوتر می‌گیرند؟

مهم است که قالب آزمون تافل را پیش از شرکت در آن بدانید. آیا آزمون تـافل در کامپیوتر گرفته می‌شود یا روی کاغذ است؟

اینکه آزمون تافل کامپیوتری یا کاغذی است، در اصل سؤالی «یا این- یا آن» نیست.

اگر در آزمون تافل اینترنتی iBT شرکت کنید، امتحان در کامپیوتر خواهد بود. اما تافل همچنین می‌تواند برای آن‌هایی که در PBT شرکت می‌کنند بر روی کاغذ باشد.

در کدامیک شرکت می‌کنید؟ تعداد بسیار کمی از دانش‌آموزان از تافل iBT بعنوان تنها گزینه برخوردارند. با اینحال ۳۱ کشور هستند که در آن‌ها تنها تافل pBT بر روی کاغذ ارائه می‌شود. سپس ۲۰ کشور دیگر وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید بین تافل iBT بر روی کامپیوتر و تافل PBT غیر رایانه‌ای انتخاب کنید. در آن کشورها میزان حق انتخاب شما به محل دقیق‌تان بستگی دارد. برای آن‌که گزینه‌های تافل کامپیوتری یا کاغذی را در کشور خود ببینید، این پست من با عنوان «کجا می‌توانید تافل PBT بدهید» را بررسی کنید.

خلاصه و جمع‌بندی

آزمون تافل کامپیوتری یکی از انواع سه گانه آزمون تافل است. آیا تافل بر روی کامپیوتر یا کاغذ، یکسان است؟ پاسخ به این سؤال قطعاً «خیر» است. تافل PBT قالبی بسیار متفاوت نسبت به نسخه‌ی iBT که در پشت رایانه می‌دهید، دارد. با وجود اینکه هر دو نوع تافل چه بصورت کامپیوتری و چه بصورت کاغذی، بخش‌های ریدینگ و لیسنینگ دارد، رویکرد آزمون‌ها نسبت به این مهارت‌ها متفاوت است. متون ریدینگ و صداهای لیسنینگ در TOEFL iBT طولانی‌تر از PBT هستند و TOEFL PBT تنوع سؤالات کمتری در لیسنینگ و ریدینگ دارد.

شیوه‌ی ارزیابی رایتینگ نیز برای این دو امتحان بسیار با هم فرق دارند. بخش رایتینگ تافل در iBT دو مقاله را طلب می‌کند. یکی از این مقاله‌ها شامل یکسری نوار صوتی کامپیوتری است. در آخر اینکه شما تنها اگر آزمون تافل را در کامپیوتر بدهید، آزمون اسپیکینگ خواهید داشت. نسخه‌ی کاغذی این آزمون بخش اسپیکینگ ندارد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله