پیتر دراکر

پیتر دراکر (۱۹۰۹-۲۰۰۵) یکی از اساتید برجسته مدیریت است که کتاب‌های تاثیرگذاری در زمینه تئوری سازمان و مدیریت ارائه کرد. در صورتی که به جزییات روند زندگی او علاقمند هستید خوب است بدانید انستیتوی پیتر دراکر فهرست دقیق و کاملی از رویدادها و مسیر زندگی او را از نخستین سالها تا پایان زندگی فهرست و ارائه کرده است.

پیتر دراکر را بنیان گذار مدیریت مدرن می‌دانند. اگر چه او قسمت مهم زندگی‌اش را در آمریکا سپری کرد، اما اتریشی بود و رگه‌های اروپایی را می‌شود در حرف‌ها و نگرش و کنایه‌هایش مشاهده کرد (در واقع تلفظ آلمانی نام او پیتر دروکر است).

پدر او یک وکیل بود و همچنانکه خودش هم اشاره می‌کند، تعامل و رفت و آمد پدرش با رجال و بزرگان فرصت خوبی را به وجود آورده بود که کلان نگری و اندیشیدن به ایده‌های بزرگ را بیاموزد و تمرین کند. شاید جالب باشد که شومپیتر که او را پدر کارآفرینی می‌دانند از جمله دوستان پدر او بوده است. چنانکه بعداً می‌بینیم باعث شد که مفاهیم نوآوری و کارآفرینی در مرکز توجه او قرار بگیرند.

کتاب‌های پیتر دراکر

پیتر دراکر (Peter Drucker) ۳۵ کتاب نوشته است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده‌اند. ۱۶ کتاب او در زمینه جامعه، اقتصاد و سیاست است. ۱۵ کتاب در مورد مدیریت است. دو تا از کتاب‌ها رمان است. او همچنین یکی از نویسندگان کتابی در مورد نقاشی ژاپنی است. او نویسنده تعداد زیادی مقاله در مجلات و ژورنالهای مختلف بود. همچنین یکی از اعضای هیئت تحریریه وال استریت ژورنال بوده‌است. او چهار سری فیلم آموزشی بر اساس کتاب‌های مدیریتی خود ساخته است.

مهم‌ترین اثر او با عنوان «مدیریت» منتشر شده‌است و در آن نظریات مهم خود دربارهٔ مدیریت و سازمان را شرح داده است. پیتر دراکر بیش از ۷۰ سال از عمر خود را با بینش انسانی خود، صرف نگاه سیستمیک به علم مدیریت نمود. او را به عنوان پدر کسب‌وکار نوین می‌شناسند. مفهوم management by objectives از مفاهیمی است که دراکر وارد ادبیات مدیریت نمود.

 دانلود کتاب مدیریت پیتر دراکر

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله