نرم‌افزار انویوو NVivo

دانلود نرم‌افزار انویوو (NVivo)

نرم‌افزار (NVivo) عمدتاً برای تجزیه‌وتحلیل متون در روش تحقیق کیفی و کدگذاری در تحقیق کیفی به کار می‌رود. به این ترتیب که داده‌ها (متن مصاحبه‌های انجام شده، یا پاسخ‌های تشریحی به پرسش نامه ها) وارد این نرم‌افزار می‌شوند، سپس امکان کدگزاری متن وجود دارد و در نهایت از نرم‌افزار برای بررسی کد‌های موجود و ارتباط آنها با خصوصیات افراد شرکت کننده استفاده می‌شود. قابلیت سازمان دهی اطلاعات و جستجوی واژه در تمام داده‌های موجود کمک‌های بسیار بزرگی به محقق محسوب می‌شوند.

در این نرم‌افزار امکاناتی برای مدل سازی و نمایش مدل با اشکال هندسی هم وجود دارد. این برنامه به خوبی با سایر نرم‌افزار آماری و همچنین محصولات آفیس سازگار است. این امکان برای پژوهشگر مهیا است تا داده‌های مورد نظر را در نرم‌افزارهای مرتبط باز کند. پژوهشگران، متخصصین و دانشجویان رشته‌های مختلف به خصوص رشته آمار، مدیریت و علوم اجتماعی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

نرم‌افزار انویوو NVivo کاربردهای میدانی زیادی نیز دارد و در صنعت نیز مورد توجه است. مدیران به کمک این برنامه راحت تر می‌توانند اطلاعات کیفی و نتایج مفیدی را از میان حجم انبوده داده‌ها و اطلاعات استخراج کنند. این نرم‌افزار کاربردی مشابه نرم‌افزار اطلس تی و نرم‌افزار مکس کیودا دارد. بنابراین با دانلود این نرم‌افزار به تحلیل کیفی داده‌ها و متون بپردازید. برای آشنایی بیشتر کتاب آموزش نرم‌افزار انویوو NVivo را مطالعه کنید.

آشنایی با نرم‌افزار (NVivo)

source: اشاره به فایل‌های حاوی داده است مثل متن پیاده شده یک مصاحبه. می‌تواند وارد نرم‌افزار شده باشد و یا به صورت مستقل باشد

case: معمولأ اشاره به هر فرد شرکت کننده در تحقیق دارد.

casebook: جدولی است که تمام caseها و خصوصیات آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و برای بررس و اکتشاف مناسب است.

node: کد یا خصوصیتی است که به یک بخش از متن نسبت میدهیم. بر حسب فلسفه‌ی انتخاب شده نوع کد بندی متفاوت خواهد بود. مثلا در grounded theory در ابتدا کدگذاری آزاد انجام می‌شود.

relationship: نشان دهنده ی ارتباط دو چیز است و برای مدل سازی و به تصویر کشیدن ایده مناسب است.

attribute: خصوصیت یک case است. کد‌ها از مشخصات یک منبع source محسوب میشوند و ربطی به افراد ندارند! بنابراین اگر لازم است خصوصیات یک فرد تعیین شود باید با ایجاد attribute این کار را کرد. برای رسم نمودار و برخی موارد دیگر لازم است attribute مناسب را تعریف کرده باشیم. بهتر است هر گزینه جداگانه تعریف شود به شکل «دارد/ندارد»، نه این که برای یک صفت گزینه‌های متعدد تعریف شود. در این صورت برای مواردی که یک فرد همزمان چند گزینه را دارد مشکلی پیش نمی‌آید و مقایسه افراد راحت‌تر خواهد بود.

ویژگی‌های کلیدی نرم‌افزار انویوو

matrix: برای بررسی تعداد موارد در یک جدول متشکل از گزینه‌های مختلف کاربرد. مثلا جدولی که یک ستون آن از سطوح مختلف میزان تحصیلات تشکیل شده و ردیف‌های آن از سطوح مختلف گروه‌های سنی. حاصل جدولی است که به ما میگوید از هر سلول (که نماینده گروهی با سن و تحصیلات خاص است) چند نفر داریم.

Query: برای جست و جو تعداد موارد خاص یک چیز و یا پیدا کردن واژه‌های مورد نظر مفید است.

annotation: برای یادداشت برداری مفید است.

set: گروهی از موارد فوق است که به نوعی با هم در ارتباط هستند.

دکتر سیلورمن جایی اشاره کرده بود که از این نرم‌افزار برای ساماندهی یادداشت‌های شخصی‌اش برای تالیف یککتاب استفاده کرده بود. بنابراین نرم‌افزار می‌تواند ابزاری با کاربردهای متعدد باشد. این نرم‌افزار توسط دانشجویان مدیریت و جامعه شناسی و چند رشته دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش فعالسازی

۱- نرم‌افزار نصب و با موفقیت رجیستر و اجرا شده است.
۲- به همراه نرم‌افزار یک Keygen و یک دستور العمل به صورت فایل متنی ارائه شده است.
۳- اجزای مورد نیاز برنامه قبل از نصب برنامه باید به درستی و بدون مشکل نصب شوند تا برنامه بدون مشکل کار کند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله