نرم‌افزار پابلیش اور پریش

پابلیش اور پریش هارزینگ (Harzing’s Publish or Perish) یک برنامه تحلیل استنادی براساس داده‌های خام از گوگل اسکالر است. این نرم‌افزار امکان انجام تحلیل‌های لازم پیرامون عملکردهای پژوهشی اشخاص را به منظور تعیین پرنفوذترین و مؤثرترین آن‌ها فراهم می‌کند.

این نرم‌افزار مزایای زیادی دارد. نخست اینکه رایگان است و به سادگی نصب می‌گردد. از سوی دیگر به مجموعه بسیار بزرگی از داده‌ها دسترسی دارد و برخلاف نرم‌افزار VOS Viewer محدود به چند پایگاه داده ویژه نیست. از سوی دیگر چون منبع استنادی این نرم‌افزار گوگل اسکالر است مقاله‌های منتخب فیلتر چندانی ندارند و گاهی نمی‌توان به منابع استنادی آن اطمینان کرد. لینک دانلود و مقدماتی از این نرم‌افزار در ادامه آمده است.

نرم‌افزار پابلیش اور پریش

مهم‌ترین دستاوردهای بکارگیری توانمندی‌های این نرم‌افزار پابلیش اور پریش عبارتند از:

  • تعیین مجموع تعداد مقاله‌ها
  • تعیین تعداد متوسط استناد به ازای هر مقاله
  • تعیین تعداد متوسط استناد به ازای هر نویسنده
  • تعیین تعداد متوسط مقاله به ازای هر نویسنده
  • تعیین تعداد متوسط استناد به ازای هر سال
  • تحلیل تعداد نویسندگان به ازای هرمقاله
  • تحلیل شاخص هرش و پارامترهای مرتبط با آن
  • تعیین شاخص جی
  • تعیین شاخص اچ

لینک دانلود نرم‌افزار پابلیش اور پریش

با این حال، باید توجه داشت که نرم‌افزار “پابلیش ارپریش” خود یک نمایه استنادی محسوب نمی‌شودو زیرا چنان که اشاره شد داده‌های خام مورد نیاز را از گوگل اسکالر می‌گیرد و امکان تجزیه و تحلیل‌های بیشتر آن را فراهم می‌کندو بنابراین باید آن را یک نرم افزار تحلیل استنادی دانست که می‌تواند استفاده از اطلاعات نمایه‌سازی شده گوگل اسکالر را در مطالعات کتاب‌سنجی و علم‌سنجی از رواج و سهمی بیشتر بهره‌مند سازد.

مشخصات نرم‌افزار

نرم‌افزار Publish or Perish (PoP) نرم‌افزاری رایگان برای بازیابی (استخراج) و تجزیه و تحلیل استنادهای آکادمیک است. نرم‌افزار PoP از انواع منابع داده‌های علمی برای به دست آوردن استنادات خام استفاده کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند. برخی از این منابع عبارتند از:

خروجی این نرم‌افزار، طیفی از معیارهای مورد علاقه محققین مانند تعداد استنادات، تعداد مقالات و شاخص h (H-index) را ارائه می‌دهد.

برخی پژوهشگران به دنبال درخواست شغلی جدید و یا گرفتن ارتقا در شغل فعلی خود هستند. بنابراین باید از ضریب اثرگذاری مقالات خود باخبر باشند تا بتوانند آن‌ها را به خوبی و بادقت در رزومه خود منعکس نمایند. PoP به همه پژوهشگران کمک می‌نماید تا ضریب تاثیر تحقیقات خود را به سادگی از پایگاه‌های داده‌های علمی مختلف به دست آورند و با هر فرمت دلخواهی که می‌خواهند ذخیره نمایند.

پژوهشگران به کمک PoP می‌توانند ژورنال مورد نظر را برای مقاله خود انتخاب نمایند یا اینکه مرور ادبیات موضوع تحقیق را به سادگی انجام دهند. همچنین به کمک این نرم‌افزار پابلیش اور پریش می‌توانند موضوع تحقیق خود را ارزیابی کنند و بهترین و جدیدترین مستندات علمی را در زمینه تحقیق خود بیابند. این نرم‌افزار در سیستم‌عامل‌های مختلف مانند: مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows)، مک (macOS) و لینوکس (Linux) قابل نصب و استفاده است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله