وب آو ساینس

پایگاه وب آو ساینس یک نمایهٔ استنادی علمی است امکان جستجوی استنادی جامع و همچنین دسترسی به پایگاه‌داده‌های مختلف را فراهم می‌کند. این پایگاه درحال حاضر بخشی از موسسه کلاریویت آنالیتیکس Clarivate Analytics به شمار می‌رود و توسط تامسون رویترز ایجاد شده‌است.

پایگاه (Web Of Science (WOS یک نمایهٔ استنادی بر پایهٔ این واقعیت است که استناد در علم به عنوان ارتباط بین اقلام تحقیقات مشابه به کار گرفته می‌شود. همچنین منجر به سازگاری یا ارتباط با ادبیات علمی، مانند مقالات مجلات، کنفرانس‌ها، چکیده‌ها، و غیره می‌شود.

گذشته از این، ادبیات پژوهش نشان می‌دهد بیشترین ضریب تاثیر در یک زمینهٔ خاص یا بیش از یک نظم و انضباط را می‌توان به راحتی از طریق یک نمایه استنادی ایجاد کرد. به عنوان مثال، نفوذ مقاله را می‌توان با اتصال به تمام مقالاتی که آن را ذکر کرده‌اند و به آن استناد داده‌اند تعیین کرد.

تاریخچه وب آو ساینس

یوجین گارفیلد، «پدر نمایه‌سازی استنادی از ادبیات آکادمیک» است که راه‌اندازی «نمایهٔ استنادی علوم (SCI)» توسط او، منجر به ایجاد پایگاه وب آو ساینس شد. از بعد سابقهٔ تاریخی، ریشه اصلی این پایگاه به «نمایه استنادی علوم» در اوایل دههٔ ۱۹۶۰ بازمی‌گردد. در واقع تکامل‌یافتهٔ آن است.

در دههٔ ۱۹۹۰ میلادی، «نمایه استنادی علوم» به «نمایه استنادی علوم – گسترش‌یافته» تبدیل شد. همراه با دو پایگاه استنادی دیگر، با عنوان‌های «نمایهٔ استنادی علوم اجتماعی» و «نمایه استنادی علوم انسانی و هنر» که پیش‌تر به صورت مستقل عرضه می‌شدند، وب آو ساینس را تشکیل داد. در نتیجه به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای تحلیل استنادی دراختیار قرار گرفت. بنابراین، هم‌اکنون وب آو ساینس مشتمل بر سه پایگاه زیر است:

  • نمایه استنادی علوم – گسترش یافته
  • نمایه استنادی علوم اجتماعی
  • نمایه استنادی علوم انسانی و هنر

در اواخر سال ۲۰۰۹، چهار نمایهٔ استنادی دیگر نیز به پایگاه وب آو ساینس اضافه شد؛ از این رو، هم‌اکنون وب آو ساینس از هفت نمایهٔ استنادی تشکیل شده‌است.

چکیده و نمایه‌سازی

نوع ادبیاتی که در آن نمایه می‌شود عبارت است از: کتاب‌های علمی، نشریات، مقالات پژوهشی، منابع مروری، سرمقاله، چکیده‌ها، و همچنین موارد دیگر. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که بیش از ۸۰٪ منابع تحت پوشش از مقالات و ‌مجلات ‌علمی هستند.

رشته‌های موجود در آن نیز شامل کشاورزی، علوم زیستی، علوم مهندسی، پزشکی و زندگی، فیزیکی و علوم شیمیایی، انسان‌شناسی، حقوق، علوم کتابخانه، معماری، رقص، موسیقی، فیلم و تئاتر هستند که هفت پایگاه‌دادهٔ استنادی در رشته‌های فوق را پوشش می‌دهد.

خلاصه و جمع‌بندی

پایگاه اطلاعاتی وب آو ساینس که در لفظ  قدیمی به اسم ISI شناخته می‌شود یک پایگاه اطلاعاتی است که محصولی از کلاریویت آنالیتیکس آمریکا بوده است. این پایگاه از دسته پایگاه‌های استنادی است. کلیه موضوع‌های علمی شامل علوم فنی و مهندسی، علوم پزشکی، علوم انسانی و کشاورزی را شامل می‌شود. این پایگاه منابع موجود در حوزه‌های متفاوت علوم از سال ۱۸۶۴ تا به حال را پوشش می‌دهد.

این پایگاه در مجموع دارای ۲۲ پایگاه به صورت زیر مجموعه است. از این تعداد ۱۰ مورد از آن زیر مجموعه Core Collection این پایگاه هستند. مجموعه کور کالکشن وب آو ساینس به دلیل وجود شرایط و استانداردهای خاص برای ایندکس و پذیرش کردن مجلات دارای رتبه اعتبار بسیار بالایی است. یکی از مهمترین منابع در این زمینه محسوب می‌شود. در حال حاضر حجم اطلاعات موجود در این پایگاه بیش از ۷۰ میلیون مدرک است.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله