اسکوپوس Scopus

اسکوپوس Scopus پایگاه داده استنادی موسسه الزویر است که مجلات، نشریه‌های دانشگاهی و کتاب‌ها را نمایه‌سازی می‌کند. به عنوان یک پژوهشگر مدیریت حتما مایل هستید مقاله علمی خود را در ژورنالی متشر کنید که از اعتبار بالایی برخوردار باشد. مجلات معتبر به ترتیب دارای اعتبار جی سی آر (JCR)، آی اس آی (ISI) یا حداقل اسکوپوس هستند. مجلاتی که بتوانند حداقل معیارهای قابل قبول را داشته باشند در پایگاه اسکوپوس نمایه می‌شوند. آنگاه اگر مقاله شما در چنین مجله‌ای منتشر شود از حداقل اعتبار برخوردار خواهد بود.

سایت اسکوپوس بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه‌های استنادی جهان است که یکی از ابزار‌های سریع و جامع برای جستجو بشمار می‌رود. این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه‌های مختلف است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده آنها بلکه میزان استنادات آنها را نیز بیان می‌کند. به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر می‌توان فعال ترین نویسنده، سازمان، مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته را در حوزه موضوعی خاص تعیین و رتبه بندی کرد.  این پایگاه با پوشش میان رشته‌ای وسیع خود، مجلات علمی، کتب و مجموعه مقالات کنفرانسی را در زمینه‌های تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. همچنین امکان جستجو در ثبت اختراعات را نیز فراهم میکند.

اعتبار مجلات اسکوپوس (Scopus)

به مجلاتی که در این پایگاه اطلاعاتی قرار می­گیرند مجلات اسکوپوس گفته می‌­شود که بر اساس نمره‌ای که با Q مشخص می‌­شود رتبه بندی می‌شوند.

بر اساس هر طبقه یا کتگوری که مجلات در آن قرار می‌­گیرند امتیازی بین Q1 تا Q4 در نظر گرفته می‌شود.

در حقیقت Q یا Quartile Scores امتیاز عملکردی هر مجله در دسته بندی خودش است که ارزش خاص آن مجله با Q1 تا Q4 مشخص می‌­شود که Q1 بهترین نوع و بالاترین رتبه و Q4 کمترین رتبه را نشان می‌­دهد.

Q1، نشان دهنده اینست که مجله جزء ۲۵% مجلات برتر یک طبقه یا دسته بندی قرار دارد

Q2، نشان می‌دهد مجله در طبقات میانی یعنی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد یک دسته بندی قرار دارد.

Q3، نشان می‌­دهد رتبه مجله به سمت پایین یعنی بین ۵۰ تا ۷۵ درصد یک دسته بندی می‌­رسد.

Q4، نیز نشان می‌­دهد مجله از لحاظ رتبه در انتهای یک دسته بندی قرار گرفته است.

مجلات Q1 و Q2 از امتیاز بالاتری برخوردار هستند بنابراین متقاضیانی که می­ خواهند از دانشگاه ­های خارجی پذیرش بگیرند بهتر است در این دسته از مجلات مقالات خود را چاپ کنند.

پایگاه چکیده مقالات علمی اسکوپوس

پایگاه چکیده مقالات علمی اسکوپوس

خلاصه و جمع‌بندی

اسکوپوس بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است که علاوه بر چکیده مقالات، فهرست منابع هر مقاله را نیز نشان می­ دهد بنابراین امکان محاسبه تعداد استنادات برای هر مقاله امکان پذیر می‌شود. اسکوپوس بیش از ۲۲۰۰۰ عنوان و ۵۰۰۰ ناشر را پوشش می‌­دهد و از آنجایی که به صورت روزانه به روز رسانی می­ شود تا جدیدترین پژوهش ­ها و اطلاعات علمی روز را در زمینه‌های مختلف از جمله تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر در خود جا دهد، این عدد هر لحظه تغییر می­ کند.

اسکوپوس اواخر سال ۲۰۰۴ توسط یک ناشر هلندی به نام الزویر راه اندازی شد و خیلی سریع به معتبرترین پایگاه اطلاعاتی تبدیل شد. پایگاه استنادی اسکوپوس برای هر نویسنده مقاله یک پروفایل شخصی در نظر می­ گیرد و اطلاعات مهم آن­‌ها را در آن به نمایش می­ گذارد. پیدا کردن مقاله‌‌های علمی به اندازه دشواری اطمینان پیدا کردن از کیفیت آن‌ها، کار مشکلی است.

اسکوپوس دسترسی آسان به مقاله‌ها را تقویت می‌کند و اعتبار مناسبی به مقاله‌های چاپ شده می‌بخشد. بورسیه گرفتن برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان وارد یک مرحله بسیار پیچیده و رقابتی شده است. چاپ شدن مقاله در اسکوپوس به مقاله و نویسنده اعتبار خاصی می‌بخشد و امکان گرفتن بورسیه تحصیلی را بالا می‌برد. اسکوپوس با داشتن حوزه علمی وسیع، به پژوهشگرانی که در علوم مختلف مقاله‌ای در اسکوپوس چاپ کرده‌اند، این اجازه را می‌دهد که درخواست‌نامه‌های جامعی در زمینه‌های مختلف برای دانشگاه‌های مد نظر خود ارسال کرده و شانس پذیرش خود را بالا ببرند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله