جی‌استور JSTOR

جی‌استور JSTOR یک پایگاه مقاله الکترونیک بزرگ و باسابقه است که دسترسی آنلاین به منابع علمی را برای پژوهشگران فراهم می‌کند. این پایگاه در کنار گوگل اسکالر، اشپرینگر، ساینس دایرکت، امرالد و الزویر قرار می‌گیرد. بسیاری از منابع دسته اول و قدیمی تنها در این پایگاه وجود دارند. تاریخ انتشار برخی از مجلات به قبل از قرن ۱۹ میلادی بر می­‌گردد. به همین جهت این پایگاه مخزن ژورنال­ها نامیده می‌شود.

پایگاه اطلاعاتی JSTOR از پایگاه‌های معتبر و مهم جهانی است. نشریات آن بالاترین رتبه را در بین نشریات موسسه  ISI به خود اختصاص داده است. این پایگاه بزرگ­ترین و کامل­ترین منبع نشریات علوم انسانی به شمار می‌­رود که متن کامل بیش از ۱۰۰۰ عنوان از مجلات تخصصی علوم مختلف را جهت استفاده پژوهشگران فراهم آورده است.

مهم­ترین ویژگی این پایگاه آن است که علاوه بر نمایش تصویر همه صفحات نشریات موجود، امکان دریافت فایل مقالات مورد نظر را فراهم می­سازد. در کنار آن ده‌ها قابلیت و امکان پژوهشی دیگر را برای کاربران و پژوهشگران فراهم ساخته است. هدف از تشکیل این پایگاه اطلاعاتی، ایجاد یک آرشیو جامع و معتبر از نشریات علمی، ایجاد دسترسی کاربران به آرشیو نشریات، کمک به جوامع علمی و ناشران در جهت ایجاد نسخه­‌های الکترونیک نشریات و بررسی تاثیر دسترسی الکترونیک در استفاده از مطالب علمی می‌باشد.

درباره پایگاه جی‌استور JSTOR

جی‌استور JSTOR دسترسی به بیش از ۱۲ میلیون مقاله، کتاب و منابع اولیه مجله دانشگاهی در ۷۵ رشته را فراهم می‌کند. این پایگاه به پژوهشگران کمک می‌کند طیف گسترده‌ای از مطالب علمی را از طریق یک بستر پژوهش و آموزش قدرتمند کشف نمایند. جی‌استور JSTOR با جامعه دانشگاهی همکاری می‌کند تا کتابخانه‌ها ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش فضای قفسه، دانشجویان و اساتید را به محتوای حیاتی متصل کنند.

این پایگاه به پژوهشگران مستقل دسترسی رایگان و کم هزینه به بورس تحصیلی را ارائه می‌دهید. به ناشران برای جذب مخاطبان جدید و حفظ محتوای آنها برای نسل‌های آینده کمک می‌کند. جی‌استور JSTOR بخشی از ITHAKA است. سازمانی غیرانتفاعی که شامل Artstor، Ithaka S + R و Portico نیز می‌شود.

دسترسی بیشتر ژورنال‌ها در جی استور با دیوار متحرک کنترل می‌شود. مدت زمانی است بین نشر آخرین شماره و قرارگیری آخرین شماره از مجله بر روی سایت جی استور. این تاریخ بین جی استور و ناشر توافق می‌شود. ناشر می‌تواند درخواست دهد که این مدت زمانی تغییر کند یا فقط در بازه‌های زمانی خاصی وجود بدارد. قبلاً ناشرین همچنین می‌توانستند دیوار متحرک را به دیوار ثابت تبدیل کنند. دیوار ثابت زمان خاصی است که از آن زمان به بعد هیچ شماره‌ای از ژورنال بر روی جی استور قرار نخواهد گرفت. از سال ۲۰۱۰ میلادی امکان درخواست دیوار ثابت فقط برای سه ناشر باقی‌ماند.

روش دانلود مقاله از جی‌استور JSTOR

دانشجویان ایرانی برای دریافت مقاله بیس از این پایگاه استفاده می‌کنند.

ابتدا به سایت https://www.jstor.org وارد شوید.

می‌توانید ابتدا در این سایت عضو شوید یا اگر عضویت دارید لاگین کنید.

جستجوی مقاله‌ها نیازمند عضویت نیست  بدون عضویت نیز می‌توانید آنها را جستجو کنید.

اگر مانند سایر پژوهشگران ایرانی مایل هستید بدون پرداخت هزینه مقاله‌های این پایگاه را دانلود کنید بهتر است DOI آنها را کپی کرده و در سایت scihub دانلود کنید.

جی‌استور JSTOR یک کتابخانه دیجیتال است که در سال ۱۹۹۵ میلادی بنیانگذاری شده‌است. در اصل شامل نسخه‌های دیجیتالی شده ژورنال‌های علمی بود. اما هم‌اکنون شامل کتاب، منابع اولیه و شماره‌های جدید ژورنال‌ها نیز هست. این پایگاه اطلاعاتی، جستجو در میان متن کامل دوهزار ژورنال را فراهم می‌آورد. بیش از هشت هزار مؤسسه در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا به این پایگاه دسترسی دارند. برای دسترسی کامل به پایگاه باید ثبت نام کرد اما دسترسی به برخی مواد مانند آنهایی که در مالکیت عمومی قرار دارند بدون ثبت نام نیز مقدور است. همچنین جی استور در سال ۲۰۱۲ میلادی امکانی را فراهم آورد که از طریق آن پژوهشگرانی که ثبت نام کرده‌اند ژورنال‌هایی قدیمی را برای استفاده شخصی به‌طور رایگان می‌توانند از پایگاه بدست آورند.

خلاصه و جمع‌بندی

جی‌استور JSTOR یکی از معتبرترین پایگاه‌های علمی جهان است. اعتبار اصلی این پایگاه دسترسی به اسناد و مراجع قدیمی و دسته اول است. از حسث تعداد مقاله‌ها و اسناد قدیمی هیچ پایگاهی توانایی رقابت با جی‌استور را ندارد. عضویت در این پایگاه نیز به نسبت هزینه کمتری نسبت به سایر پایگاه‌ها دارد.

از سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی جی استور برخی محتویات پایگاه اطلاعاتی خود را در دامنه عمومی قرار داد. نشریات قدیمی که این سایت از آن با عبارت Early Journal Content یاد می‌کند شش درصد کل محتویات سایت را تشکیل می‌دهد. بیش از پانصدهزار سند از بیش از ۲۰۰ ژورنال است که قبل از ۱۹۲۳ میلادی در آمریکا و قبل از ۱۸۷۰ در کشورهای دیگر چاپ می‌شد.

از ژانویه ۲۰۱۲ میلادی این شرکت طرحی را راه اندازی کرد که از طریق آن پژوهشگران پس از ثبت نام و برای استفاده شخصی محتویات بیشتری را می‌توانند بدون پرداخت مبلغ به صورت آنلاین بخوانند ولی نمی‌توانند آنها را به صورت پی‌دی‌اف دانلود کنند. این دسترسی در بدو امر مربوط به هجده درصد از ژورنال‌های قدیمی می‌شود. با این روش می‌توان سه مقاله در هر دو هفته خواند. مقالاتی که کمتر از سه سال از چاپشان می‌گذرد در این طرح قرار ندارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله