دیوان شمس با ترجمه

نام کتاب: دیوان شمس با ترجمه

نام کتاب به زبان انگلیسی: Song of Rumi

محتوی: متن کامل کتاب

نویسنده: مولانا

نوع فایل: فایل PDF

پسورد: parsmodir.com

دانلود کتاب دیوان شمس با ترجمه انگلیسی

درباره دیوان شمس با ترجمه

دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر، دیوان مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شامل غزل‌ها، رباعی‌ها و ترجیع‌های اوست. دیوان شمس تبریزی در عُرف خاندان مولانا و سلسلهٔ مولویه در روزگاران پس از مولانا با عنوان دیوان کبیر شناخته می‌شده‌است. گویا آنچه در تداول مولویان جریان داشته‌است همان دیوان یا غزلیات بوده‌است و بعدها عنوان دیوان کبیر را بر آن اطلاق کرده‌اند. همچنین عنوان دیوان شمس تبریزی یا کلیات شمس تبریزی نیز از عنوان‌هایی است که در دوره‌های بعد بدان داده شده‌است، به اعتبار این که بخش اعظم این غزل‌ها را مولانا خطاب به شمس‌الدین تبریزی سروده‌است.

نسخه‌های مختصر و کامل این دیوان از قدیم نزد اهل ذوق و اصحاب خانقاه رواج داشته که به تناسب مجالس سماع معمولاً به ترتیب بحور وزنی اشعار بوده و پس از رواج چاپ هم با عنوان دیوان شمس تبریزی یا کلیات شمس تبریزی بارها و بارها در ایران و هند به چاپ رسیده‌است.

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی از مشهورترین شاعران ایرانی پارسی‌گوی است. نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شده‌است. در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را «خاموش» دانسته‌اند.

مولانا هم عصر سعدی و عراقی بوده است و رابطه بسیار نامناسبی با سعدی داشت. او با عراقی در ارتباط خوبی بود و علاقه او به شمس تبریزی نیز بسیار بوده است. مولانا دیوان شمس را به احترام شمس تبریزی سرود. غزلیات مولاتا در اوج است و از این رو دیوان شمس با ترجمه ارائه شده است.

3.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله