تبدیل متن به صوت

قابلیت تبدیل متن به صوت یا Text To Speech که به اختصار TTS نیز نامیده می‌شود توانمندی‌های زیادی دارد. این توانمندی از طریق پنل SAPI.cpl توسط کاربران قابل استفاده است. واژه SAPI مخفف Speech API است. وقتی ویندوز XP را نصب کنید پنل SAPI نیز به کنترل پنل اضافه می‌شود. برای مشاهده این پنل به کنترل پنل رفته و پنل Speech را انتخاب کنید. در این صورت برای تبدیل هر متن به صوت می‌توانید از صدای پیش فرض مایکروسافت SAM استفاده کنید. اگر به هر دلیلی توانمندی TTS را در اختیار ندارید نسخه SAPI 4 یا SAPI 5 را دانلود کنید.

صداهای متنوع دیگر نیز وجود دارد. اگر از مایکروسافت ورد ۲۰۰۳ استفاده می‌کنید از منوی Tools گزینه Speech را انتخاب کنید تا قابلیت TTS سیستم ارتقا پیدا کند. در این صورت صوت خانم میشل و آقای مایکل نیز به سیستم اضافه می‌شود. برای آنکه صداهای واضح تری داشته باشید می‌توانید صوت‌های مختلفی را به رایگان دانلود کنید.

در نسخه ۲۰۱۰ مایکروسافت آفیس ورد قابلیت Speech حذف شده است و تنها در اکسل ۲۰۱۰ در قسمت All Commands گزینه Speak Cells قابل دسترسی است. همچنین در ویندوز هفت شما فقط خانم آنا را برای خواندن متون در اختیار دارید. در ویندوز ۱۰ برای صداهای عربی نیز از خانم هدا و آقای نائف می‌توانید استفاده کنید که شباهت بیشتری به زبان فارسی دارند.

تبدیل متن به صوت در ویندوز ۱۰

در هر نسخه از ویندوز ۱۰ از منوی استارت گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.

  • روی Start کلیک و دکمه Settings ⚙️ را انتخاب کنید.
  • وارد Time & Language شوید و Region & Language را انتخاب کنید.
  • گزینه Add a language را انتخاب و زبان مورد نظر را انتخاب کنید.
  • پس از افزودن زبان در لیست Region & Language گزینه Options را انتخاب کنید.
  • در بخش Language options > Speech گزینه Download را انتخاب کنید.
  • سیستم را کنید تا این قابلیت برای زبان موردنظر به سیستم اضافه شود.

به این ترتیب قابلیت تبدیل متن به صوت برای زبان موردنظر فراهم می‌شود..

نرم‌افزار تبدیل متن به صدا

بهترین نرم‌افزار برای تبدیل متن به صوت با استفاده از تمامی صداهای مختلف ویندوز نرم‌افزار Balabolka است. این نرم‌افزار کاملاً رایگان است. دقت کنید اگر برای زبان فارسی به دنبال یک نرم‌افزار مناسب هستید زمان خود را بیهوده اتلاف نکنید. باید از سایت‌های فارسی که با هزینه نسبتاً معقولی این کار را به صورت تخصصی انجام می‌دهند استفاده کنید. مایکروسافت برای زبان فارسی هیچ موتور تبدیل متن به صدا را ارائه نکرده است.

دانلود نرم‌افزار بالابولکا

اگر امکان دانلود نرم‌افزار ندارید نگران نباشید از sound recorder ویندوز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به فایل آموزشی مربوط را دانلود کنید.

یک نرم‌افزار ساده و رایگان فارسی در این زمینه نیز وجود دارد. البته طبیعی است چیزی که رایگان است کیفیت بالایی هم ندارد.

دانلود نرم‌افزار متن فارسی به صورت پارسخوان

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله