پرسشنامه همدلی سازمانی

دانلود پرسشنامه همدلی سازمانی دارای روایی، پایایی، منبع استاندارد و تعریف مفهومی و عملیاتی

نوع فایل: ورد

منبع: استاندارد

شیوه تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

تعریف: مفهومی و عملیاتی

تعداد سوالات : ۲۱ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

ابعاد : دغدغه همدلانه، دیدگاه گرایی و آشفتگی شخصی

پیوست: فرم کوتاه پرسشنامه همدلی سازمانی شامل ۵ گویه

تعریف مفهومی پرسشنامه همدلی سازمانی

همدلی سازمانی به معنای احساس همدردی و همنوایی با همکاران و کارکننان در سازمان است. کارکنان سخت کار کنند و آنها انجام خواهند داد. محیط کاری در حال حاضر نیاز به یک رویکرد تکامل یافته برای مدیریت و رهبری دارد. مدیران امروز نیاز به ضربه زدن به انگیزه‌های دیگر برای به دست آوردن نتایج و الهام بخشیدن به بهترین عملکرد در محل کار و این به میزان زیادی به همدلی مرتبط است. همدلی این است که بتوانید خودتان را در کفش‌های دیگران قرار دهید تا بدانند که چگونه احساس می‌کنند. این بیشتر از گوش دادن است، بلکه پاسخ دادن به بینش و آگاهی است. مقوله همدلی یک مهارت عاطفی است که شما باید درک کنید و تمرین کنید اگر قصد دارید یک رهبر بزرگ باشید.

مزایای همدلی سازمانی

مزایای همدلی سازمانی

 

همدلی به معنای درک دنیای شخصی طرف مقابل؛ انگار که دنیای خودتان است و البته قید انگار مهم است و نباید از بین برود. این یعنی حس کردن خشم، ترس و سردرگمیِ درمان‌جو؛ چنان‌که انگار حس خودتان بوده؛ بدون این‌که خشمگین شده، بترسید، یا این‌که سردرگم شوید. همدلی، توانایی درک احساسات و دیدگاه‌های دیگران و استفاده از این دانسته‌ها برای مدیریت رفتارمان تعریف می‌شود. طبق تحقیقات، آدم‌های همدل گرایش به بخشندگیِ بیشتر دارند و نسبت به رفاه دیگران از خود علاقه نشان می‌دهند. آنها همچنین روابط شادتری را تجربه می‌کنند و از احساس بهزیستی فردس بیشتری برخوردارند.

همدلی، توانایی رهبری را ارتقا می‌دهد و شکل‌گیری مکالمه‌ی مؤثر را آسان‌تر می‌کند. بین همدلی با ترحم یا مهربانی تفاوت وجود دارد. نمی‌توان همدلی را با قانون طلایی «با دیگران چنان رفتار کن که دلت می‌خواهد با تو رفتار کنند.» معادل دانست؛ به عکس، باید گفت: «با دیگران رفتاری نکن که دلت می‌خواهد آنها با تو داشته باشند، زیرا ممکن است رفتاری دیگر دلخواه آن افراد باشد.» می‌توان گفت همدلی کشف همین خواسته‌هاست. بیایید ببینیم واقعا همدلی چیست و چه نشانه‌هایی دارد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله