پرسشنامه فرهنگ کار تیمی

دانلود پرسشنامه فرهنگ کار تیمی دارای روایی و پایایی و منبع استانداد

منبع: استاندارد

شیوه تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

تعریف: مفهومی و عملیاتی

نوع فایل: مایکروسافت ورد

تعداد سوالات : ۱۶ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

پیوست: پرسشنامه کار تیمی لنچیونی

تعریف مفهومی پرسشنامه فرهنگ کار تیمی

فرهنگ : فرهنگ سازمانی عبارت است از مجموعه پیچیده‌ای از علوم، دانش ها، هنرها، افکار، اعتقادات، قوانین و مقررات، آداب و رسوم، سنت‌ها و به طور خلاصه کلیه آموخته‌ها و عاداتی که یک انسان به عنوان عضو جامعه اخذ می‌کند.

تیم : یک تیم به تعداد کمی از افراد گفته می‌شود که دارای مهارت‌های تکمیل‌کننده‌ی یکدیگر بوده و دارای مقاصد، اهداف، و رویکردی مشترک‌اند که بر مبنای آنها به هم پیوند می‌خورند و به یکدیگر تکیه می‌کنند. اگر بخواهیم به تعریف علمی کار تیمی اکتفا کنیم، باید بگوییم که تیم از جمع ۲ نفر و بیشتر تشکیل شده است. یک سازمان حول محور فعالیت‌های مجموعه‌ای از اعضا و یا به اصطلاح تیم می‌چرخد. اعضای مجموعه مثل یک چرخ‌دنده در یک سیستم مکانیکی بزرگ هستند. اگر یکی از این چرخ دنده‌ها خوب کار نکند کار سیستم مختل می‌شود. اینجاست که اهمیت کار تیمی در سازمان و یا مجموعه به چشم می‌آید. کار تیمی موفق می‌تواند یک مجموعه را قدرتمند‌تر و حرفه‌ای‌تر جلو ببرد. مشکلات را کمتر کند و مسیر رشد مجموعه و اعضای آن را هموارتر کند.

کار تیمی : کار تیمی شیوه‌ی مشخصی از کار کردن است که می‌کوشد از مجموع توانمندی‌ها، مهارت‌ها و انرژی افراد،‌ بیشترین بهره را کسب کند. عضای تیم به یکدیگر وابسته‌اند و این بدین معنی است که عدم فعالیت یک عضو از تیم باعث عدم انجام کار تیمی می‌شود. در واقع کار آنها اثر متقابل بر یکدیگر می‌گذارد. اما به عکس، گروه‌های کاری، گروهی از افراد هستند که با یکدیگر کار می‌کنند و از راهنمایی یک نفر بهره می‌برند. کار شخصی در آنها بیشتر نمود دارد

معرفی پرسشنامه کار تیمی لنچیونی

این پرسشنامه بر اساس مدل لنچیونی در سال ۲۰۰۲ ساخته شد است. هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی کار تیمی می باشد. پرسشنامه کار تیمی لنچیونی بر اساس ۱۹ سوالی که دارد، ۵ بعد از مولفه های کار تیمی که شامل موارد زیر است را مورد ارزیابی قرار می دهد:

  • تعهد
  • اعتماد
  • مسئولیت پذیری
  • برخورد سازنده
  • هدفمندی

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری می باشد.

برای پیشبرد بهتر اهداف و بهبود کارها و همچنین ارتقای سطح سازندگی و پویایی روابط در سازمان ها، انجام کار به صورت تیمی به کارمندان و نیرو های منابع انسانی پیشنهاد می شود. برخی از سازمان ها و ادارات بر پایه ی کار تیمی طراحی شده اند و نیاز به داشتن کار گروهی و همکاری اعضا در آن ها احساس می شود. در دیگر سازمان ها و برحسب شرایط و ضوابطی که گه آن سازمان و یا اداره دارد، ممکن است ترجیح سازمانی بر کار فردی و داشتن کار گروهی در مواقع لزوم باشد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله