اینترنت افراد

اینترنت افراد چیست؟

منبع : اینترنت افراد نوشته آرش حبیبی پارس مدیر

اینترنت افراد یا Internet of People به اختصار IOP پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است که در آن داده ها در مکان مشخصی ذخیره نشده و تحت کنترل سرور خاصی نیست. هدف آن ارائه اینترنت به افراد از طریق افراد است و البته با رعایت حریم شخصی افراد.

کلید درک مفهوم اینترنت افراد مفهوم بلاک چین است. بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلاک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلاک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

پیدایش اینترنت افراد

اینترنت افراد براساس توسعه مفهوم اینترنت اشیا پدیدار شده است. براساس مفهوم اینترنت اشیا (IOT) هر شئ از طریق بستر اینترنت و به وسیله یک آدرس پرتکل اینترنتی(IP) قابل شناسایی، دسترسی و حتی کنترل از راه دور خواهد شد. مشابه همین مفهوم در حوزه انرژی توسعه پیدا نموده است و با نام اینترنت انرژی در حال معرفی به مجامع علمی است.

پیدایش اینترت افراد

پیدایش اینترت افراد

اینترنت افراد (IoP) تعداد زیادی  از کاربران را به هم متصل می­ کند که سطح ارتباطاتشان بسیار زیاد می گردد. دیگر محدودیتی روی فعالیت های آنلاین نخواهند داشت و تبادل اطلاعات آزاد امکان پذیر می گردد. همچنین IoP امکاناتی را فراهم می سازد تا زندگی روزانه افراد، جوامع و سازمان ها بتواند در یک زمان نمونه های متفاوتی از کسب و کار را خلق کنند و موانع بین تولیدکننده اطلاعات و مصرف کننده اطلاعات را از بین می برد. اینترنت افراد تغییرات نوآورانه و هوشمندانه بسیاری را در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.