پرسشنامه اعتماد سازمانی

دانلود پرسشنامه اعتماد سازمانی دارای روایی و پایایی، منبع استاندارد و تعریف مفهومی و عملیاتی

نوع فایل: ورد

منبع: استاندارد

شیوه تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

هدف: بررسی اعتماد سازمانی

تعداد سوالات: ۱۲ گویه طیف لیکرت ۵ درجه

ابعاد: اعتماد مبتنی بر شناخت، اعتماد عاطفی و تمایل به اعتماد

تعریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه اعتماد سازمانی

اعتماد باور درونی به حسن نیت (خواستن) و اعتبار (توانستن) طرف مقابل است.

اعتماد سازمانی : اعتماد سازمانی یک مفهوم چند بعدی است و ابعاد متفاوتی دارد. در متون مختلف معانی متفاوتی برای اعتماد عنوان شده است. اسونسون دست کم بیست معنی متفاوت از اعتماد که در متون مختلف آمده را ذکر کرده است از قبیل: اطمینان، قابلیت پیش‌بینی، توانمندی، شایستگی،  تخصص، خیرخواهی، تمایل، حس تجاری، نوع دوستی، انسجام، وفاداری، ایمان، اجماع، سازگاری، شخصیت، مدیریت باز، علاقه، پذیرش، واقعیت و…

اکثر تحقیقات اعتماد را اینگونه تعریف می‌کنند: “میزان باور یک سازمان به حسن نیت و اعتبار سازمان متقابل.” بنابراین اعتماد در چار چوب روابط تجاری دارای دو بعد است: قابلیت اعتبار و حسن نیت. اعتماد سازی در روابط باید طی  مراحلی که در آن سازمان‌ها از یکدیگر اطلاعاتی را جمع آوری می‌کنند تا دانش دو جانبه‌ای را از یکدیگر بدست آورند، صورت گیرد.

اعتماد الکترونیک : اعتماد الکترونیک Electronic trust به عنوان باور مشتریان به اعتبار و حسن نیت فروشگاه‌های اینترنتی تعریف می‌شود. در عرصه تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های اینترنتی، اعتماد مشتریان یک عامل کلیدی در شکل‌گیری روابط تجاری طولانی مدت و پایدار بین دو طرف معامله است.

اعتماد مشتری در بستر خرید ‌انلاین به شکل زیر تعریف می‌شود: تمایل مشتریان به انجام مراودات آنلاین با این توقع که شرکت تمامی شرایط مورد نیاز را داراست، صرف نظر از این که مشتری بتواند مراحل انجام کار توسط سازمان ارائه دهنده خدمات آنلاین را مشاهده یا کنترل نماید. در این فرایند اعتماد عنصری است که می‌تواند بر ریسک و عدم اطمینان مشتریان غلبه کند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله