مصاحبه دکتری مدیریت

راهنمای مصاحبه دکتری مدیریت

براساس آنچه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری مدیریت آمده است مصاحبه دکتری مدیریت در پذیرش نهایی داوطلبین آزمون دکتری تاثیر ۵۰ درصدی دارد. بنابراین مصاحبه دکتری آنقدر مهم و تاثیر گذار است که داوطلبین دکتری باید تمرکز زیادی برای موفقیت در مصاحبه موضوع بگذارد. عوامل موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری مدیریت شاید همانند یک رمز ۴ رقمی فراگیر و همه کاره نباشد ولی قطعا رمز و رموزی دارد که برای آشنایی داوطلبان در این مقاله به بررسی جزئیات آن پرداخته ایم. با توجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد و ثبت نام آزمون دکتری مدیریت این مقاله می تواند برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه آزاد که شانس خود را می خواهند در دانشگاه های سراسری هم امتحان کنند مفید و مثمر ثمر باشد. کسب نمره خوب در آزمون دکتری حاصل دقت در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد ۹۶ بود که تاکید زیادی روی آن کرده بودیم. حالا نوبت مصاحبه است که امیدواریم این مرحله را هم به خوبی بگذرانید.

| دانلود سوالات تمامی دوره های دکتری مدیریت

شیوه برگزاری مصاحبه دکتری مدیریت

پیش از هر چیز باید با فضا و اتفاقات روز مصاحبه آشنا شوید. همانطور که در مقاله انتخاب رشته آزمون دکتری مدیریت گفتیم بعد از اعلام نتایج دکتری ۹۶ هر دانشگاه حد نصاب قبولی در رشته های خود را منتشر می کند و به این وسیله کلیه افرادی که با توجه به نمره ای که در کارنامه مشاهده کرده اند و مقایسه با حد نصاب دانشگاه هایی که در فرم انتخاب رشته خود آورده اند برای مصاحبه دکتری مدیریت باید به دانشگاه های پذیرنده در دفترچه انتخاب رشته دکتری ۹۶ مراجعه کنند. در جلسه مصاحبه اساتیدی که برای جذب دانشجوی دکتری ظرفیت خالی دارند و تمایل به جذب دانشجو دارند حضور دارند به همراه یک یا دو نفر برای نظارت بر جلسه. در این جلسه سوالات خاصی درباره آشنایی شما زبان انگلیسی، تسلط بر زبان فارسی، تسلط بر پایان نامه کارشناسی ارشد و سوابق علمی و پژوهشی شما پرسیده می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

آمادگی برای مصاحبه دکتری مدیریت

شما نمی‌دانید در روز مصاحبه با چه افرادی رو به رو خواهید شد. نمی دانید قرار است بیشتر روی توانایی و مهارت شما در زبان انگلیسی مانور داده شود یا روی مقالاتتان. بطور کلی نمی دانید در روز مصاحبه دکتری مدیریت قرار است چه سوالاتی از شما پرسیده شود. خب آیا راهی هست که قبل از روز مصاحبه پاسخ این سوالات را بدانیم ؟ بله ! پاسخ ساده است. اولا که خیلی راحت با یک پرس و جوی ساده از دانشجویان دکتری همان رشته و دانشگاه که در آن دعوت به مصاحبه شده اید می توانید مطلع شوید که کدام یک از استاتید در رشته شما ظرفیت پذیرش دانشجو دارند. پس به احتمالا خیلی زیاد همین اساتید در جلسه مصاحبه دکتری مدیریت در رشته شما حاضر می شوند. دوما معمولا تیپ سوالات و شکل سوالاتی که هر سال از داوطلبان پرسیده می شود یکسان است. به این معنی که مثلا فلان استاد فلان رشته فلان دانشگاه هر سال اهمیت ویژه ای روی تسلط بر پایان نامه کارشناسی ارشد داوطلبان دارد و استاد دیگر روی مقالات ISI دانشجویان اهمیت ویژه ای قائل است. پس به همین راحتی با یک پرس و جوی ساده می توانید اطلاعات بسیار مفیدی درباره آنچه که در روز مصاحبه دکتری مدیریت با آن رو به رو خواهید شد به دست آورید. اگر در این باره نتوانستیم به خوبی شما را قانع کنید مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی هیوا آماده اند تا با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا تمام آنچه برای آمادگی مصاحبه دکتری مدیریت نیاز دارید را به شما اطلاع دهند.

آشنایی با مصاحبه دکتری

راهکارهای آمادگی مصاحبه دکتری مدیریت

اعتماد به نفس کلید گمشده موفقت در مصاحبه آزمون دکتری مدیریت است. بسیاری از داوطلبان را می شناسیم که علی رغم تسلط صد در صدی روی مباحثی که برای مصاحبه آزمون دکتری ۹۶ مهم است ، رقابت را به داوطلبانی واگذار می کنند که تسلط ۴۰ درصدی هم ندارند. نکته مهم در این موضوع نهفته است که دید مصاحبه کننده به شما این است که قرار است در آینده استاد و مدرس دانشگاه شوید. بنابراین قطعا باید خود و توانایی های خود را باور داشته باشید. پوشیدن یک دست لباس رسمی و راحت و یک عطر ملایم به موفقیت شما کمک شایانی خواهد کرد. مهار کلام خود را به دست داشته باشید و آرام و شمره صحبت کنید. وسط حرف اساتید نپرید و هر وقت پاسخ سوالی را که ازتان پرسیدند بلد نبودید سعی کنید با مهارت و زیرکی صحبت را به موضوعی سوق دهید که در آن مهارت بیشتری دارید. در پایان فراموش نکنید که بواسطه شرکت در آزمون دکتری امسال شما حق شرکت در انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۶ و به تبع آن شرکت در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۶ را دارید. فرصتی که برای داوطلبانی که امید زیادی به قبولی در دانشگاه های سراسری ندارند می تواند حامل خبرهای خوبی باشد.

مروری بر دروس و مطالب کلیدی : با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است. اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.

اطلاع نسبی از دانش روز: سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract ) ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

تهیه توصیه نامه‌ها: معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. نمونه متن های معرفی نامه اساتید به زودی بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت ولی به هر حال کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است. این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب های آنها می باشد مفید است و زمینه ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی های آنها است.

نهایی کردن وضعیت پایان نامه : اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

تهیه رزومه قوی: اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه ای که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه ای که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود. سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

تمرین مکالمه: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

روش تحقیق : اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.