مصاحبه دکتری مدیریت

مصاحبه دکتری مدیریت معیار اصلی انتخاب داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته در دانشگاه موردنظر می‌باشد. براساس آنچه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری مدیریت آمده است مصاحبه دکتری مدیریت در پذیرش نهایی داوطلبین آزمون دکتری تاثیر ۵۰ درصدی دارد. بنابراین مصاحبه دکتری آنقدر مهم و تاثیر گذار است که داوطلبین دکتری باید تمرکز زیادی برای موفقیت در مصاحبه موضوع بگذارد. عوامل موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری مدیریت شاید همانند یک رمز ۴ رقمی فراگیر و همه کاره نباشد ولی قطعا رمز و رموزی دارد که برای آشنایی داوطلبان در این مقاله به بررسی جزئیات آن پرداخته ایم.

براساس آنچه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری مدیریت آمده است مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی داوطلبین تاثیری ۵۰ درصدی دارد.
وب سایت سازمان سنجش آموزش کشور

با توجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد و ثبت نام آزمون دکتری مدیریت این آموزش می‌تواند برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه آزاد که شانس خود را می‌خواهند در دانشگاه‌های سراسری هم امتحان کنند مفید و مثمر ثمر باشد. کسب نمره خوب در آزمون دکتری حاصل دقت در برنامه‌ریزی آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد بود که تاکید زیادی روی آن کرده بودیم. حالا نوبت مصاحبه است که امیدواریم این مرحله را هم به خوبی بگذرانید.

دانلود سوالات تمامی دوره‌های دکتری مدیریت

شیوه برگزاری مصاحبه دکتری مدیریت

پیش از هر چیز باید با فضا و اتفاقات روز مصاحبه آشنا شوید. همانطور که در مقاله انتخاب رشته آزمون دکتری مدیریت گفتیم بعد از اعلام نتایج دکتری ۹۶ هر دانشگاه حد نصاب قبولی در رشته‌های خود را منتشر می‌کند و به این وسیله کلیه افرادی که با توجه به نمره‌ای که در کارنامه مشاهده کرده اند و مقایسه با حد نصاب دانشگاه هایی که در فرم انتخاب رشته خود آورده اند برای مصاحبه دکتری مدیریت باید به دانشگاه‌های پذیرنده در دفترچه انتخاب رشته دکتری ۹۶ مراجعه کنند.

در جلسه مصاحبه اساتیدی که برای جذب دانشجوی دکتری ظرفیت خالی دارند و تمایل به جذب دانشجو دارند حضور دارند به همراه یک یا دو نفر برای نظارت بر جلسه. در این جلسه سوالات خاصی درباره آشنایی شما زبان انگلیسی، تسلط بر زبان فارسی، تسلط بر پایان‌نامه کارشناسی ارشد و سوابق علمی و پژوهشی شما پرسیده می‌شود که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

آمادگی برای مصاحبه دکتری مدیریت

برای آمادگی مصاحبه دکتری نخست باید با نادانسته‌های خود در این زمینه روبه‌رو شوید:

شما نمی‌دانید در روز مصاحبه با چه افرادی رو به رو خواهید شد.

نمی دانید قرار است بیشتر روی توانایی و مهارت شما در زبان انگلیسی مانور داده شود یا روی مقالاتی که نوشته‌اید. ب

طور کلی نمی دانید در روز مصاحبه دکتری مدیریت قرار است چه سوالاتی از شما پرسیده شود.

خب آیا راهی هست که قبل از روز مصاحبه پاسخ این سوالات را بدانیم ؟ بله ! پاسخ ساده است. اولا که خیلی راحت با یک پرس و جوی ساده از دانشجویان دکتری همان رشته و دانشگاه که در آن دعوت به مصاحبه شده اید می‌توانید مطلع شوید که کدام یک از استاتید در رشته شما ظرفیت پذیرش دانشجو دارند. پس به احتمالا خیلی زیاد همین اساتید در جلسه مصاحبه دکتری مدیریت در رشته شما حاضر می‌شوند.

آشنایی با مصاحبه دکتری

جلسه برگزاری مصاحبه دکتری

دوما معمولا تیپ سوالات و شکل سوالاتی که هر سال از داوطلبان پرسیده می‌شود یکسان است. به این معنی که مثلا فلان استاد فلان رشته فلان دانشگاه هر سال اهمیت ویژه‌ای روی تسلط بر پایان‌نامه کارشناسی ارشد داوطلبان دارد و استاد دیگر روی مقالات ISI دانشجویان اهمیت ویژه‌ای قائل است. پس به همین راحتی با یک پرس و جوی ساده می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی درباره آنچه که در روز مصاحبه دکتری مدیریت با آن رو به رو خواهید شد به دست آورید. اگر در این باره نتوانستیم به خوبی شما را قانع کنید مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی هیوا آماده اند تا با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا تمام آنچه برای آمادگی مصاحبه دکتری مدیریت نیاز دارید را به شما اطلاع دهند.

راهکارهای آمادگی مصاحبه دکتری مدیریت

اعتماد به نفس کلید گمشده موفقت در مصاحبه آزمون دکتری مدیریت است. بسیاری از داوطلبان را می‌شناسیم که علی رغم تسلط صد در صدی روی مباحثی که برای مصاحبه آزمون دکتری ۹۶ مهم است، رقابت را به داوطلبانی واگذار می‌کنند که تسلط ۴۰ درصدی هم ندارند. نکته مهم در این موضوع نهفته است که دید مصاحبه کننده به شما این است که قرار است در آینده استاد و مدرس دانشگاه شوید. بنابراین قطعا باید خود و توانایی‌های خود را باور داشته باشید.

پوشیدن یک دست لباس رسمی و راحت و یک عطر ملایم به موفقیت شما کمک شایانی خواهد کرد. مهار کلام خود را به دست داشته باشید و آرام و شمره صحبت کنید. وسط حرف اساتید نپرید و هر وقت پاسخ سوالی را که ازتان پرسیدند بلد نبودید سعی کنید با مهارت و زیرکی صحبت را به موضوعی سوق دهید که در آن مهارت بیشتری دارید.

در پایان فراموش نکنید که بواسطه شرکت در آزمون دکتری امسال شما حق شرکت در انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۶ و به تبع آن شرکت در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۶ را دارید. فرصتی که برای داوطلبانی که امید زیادی به قبولی در دانشگاه‌های سراسری ندارند می‌تواند حامل خبرهای خوبی باشد.

عمده‌ترین سوالات مصاحبه

مروری بر دروس و مطالب کلیدی : متأسفانه در آزمون کتبی برخی رشته‌ها بر دروس تخصصی تاکید چندانی نشده است. بنابراین یرتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. حتما بر درس‌های تخصصی رشته خود مسلط باشید.

اطلاع نسبی از دانش روز: سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract ) ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

آگاهی از جهان پیرامون: با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت‌های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی داشته باشید. با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

تهیه توصیه نامه‌ها: معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می‌شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد.

نهایی کردن وضعیت پایان‌ نامه : اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله‌ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان‌نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

تهیه رزومه قوی: اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می‌توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. با شکیبایی و وقت کافی یک رزومه خوب و قوی از خود ارائه دهید.

تمرین مکالمه: تا حد ممکن زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. بویژه روی مکالمه و مهارت گفتاری و شنیداری تمرکز کنید.

روش تحقیق : اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.

خلاصه و جمع‌بندی

مصاحبه نقش کلیدی جهت پذیرش و قبولی در دانشگاه مورد در مقطع دکتری ایفا می‌کند. در این زمینه با رعایت چند نکته ساده اما کلیدی شانس موفقیت شما بسیار بالا خواهد رفت. نخست اینکه حتما پوششی برازنده استفاده کنید و از ادبیاتی محترمانه و در شان دانشجوی دکتری استفاده کنید. نیازی نیست خودتان را یک فرد تسلیم و خاشع نشان دهید و نیازی نیست پرخاشگر و تهاجمی باشید.

از یک رزومه خوب برای معرفی خودتان استفاده کنید. سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه‌ای از پایان‌نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه‌ها از شما خواهند خواست.

اگر رتبه تان به گونه‌ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می‌توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه‌ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. نمونه متن‌های معرفی نامه اساتید به زودی بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت ولی به هر حال کلیت این نامه‌ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است. این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب‌های آنها می‌باشد مفید است و زمینه‌ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی‌های آنها است.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله