پرسشنامه گردشگری سلامت

دانلود فایل ورد پرسشنامه گردشگری سلامت دارای روایی و پایایی و منبع استاندارد

هدف : تبیین عوامل موثر بر ارتقا گردشگری سلامت با تکیه برگردشگران خارجی

ابعاد: شرایط عامل، شرایط تقاضا، رقابت‌پذیری، صنایع پشتیبان و وابسته، دولت،سلامت و شفافیت و فرهنگ

تعداد سوالات : ۶۶ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

منبع : معتبر

روایی و پایایی : دارد

تعریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه گردشگری سلامت

گردشگری سلامت یکی از انواع گردشگری است که برای آن تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد. مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است.

آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است. گردشگری سلامت نوعی از گردشگری است که مسافران با هدف بهره‌گیری از مزایای درمانی اقدام به سفر می‌کنند. وجود زیرساخت‌های پزشکی توانمند و کم هزینه عاملی است که مسافران را ترغیب به سفر می‌کند.

درواقع گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد. گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس‌ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری‌ها است. زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت گردشگر مرتبط است. بنابراین پرسشنامه گردشگری سلامت را دانلود کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله