پرسشنامه گردشگری ورزشی

دانلود فایل ورد پرسشنامه گردشگری ورزشی دارای روایی و پایایی و منبع استاندارد

هدف : ارزیابی استراتژیک گردشگری ورزشی در ایران مبتنی بر تحلیل سوات

ابعاد : نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها

تعداد سوالات : ۵۴ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

منبع : معتبر

روایی و پایایی : دارد

تعریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه گردشگری ورزشی

گردشگری ورزشی یا sport tourism یکی از زیرمجموعه‌های مدیریت گردشگری و صنعت توریسم است که شامل سفر کردن به مناطق مختلف جهان به منظور شرکت کردن در یک رویداد و مسابقه ورزشی و یا تماشای فعالیت ورزشی است. البته، ممکن است که بسیاری از افراد نام این نوع از گردشگری را نشنیده باشند و همچنان برای دیدن یا شرکت در رقابت‌های ورزشی به کشورهای برگزار کننده رقابت‌ها سفر کنند. برگزاری هر کدام از مسابقات و رویدادهای ورزشی، فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری و میزبانی و به تبع آن، رشد اقتصادی به وجود می‌آورد. به همین دلیل، گردشگری ورزشی، صنعت رو به رشدی بوده و همه کشورها تلاش می‌کنند تا پیش زمینه‌های این صنعت سود آور را در کشورشان فراهم کنند.

عوامل متعددی در توسعه توریسم ورزشی دخالت دارند. این عوامل را به دو دسته داخلی و خارجی می‌توان افراز کرد. گردشگری ورزشی به سفرهایی گفته می‌شود که تماشای یک مسابقه‌ی ورزشی یا شرکت در چنین مسابقاتی را در بر می‌گیرد. گردشگری ورزشی یکی از زیرمجموعه‌های گردشگری و صنعت توریسم است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است و بر تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود.

تعریف عملیاتی: برای سنجش گردشگری ورزشی در این مطالعه از ابزار پرسشنامه استفاده شده است. عوامل داخلی و خارجی موثر بر توریسم ورزشی شناسایی شده و در قالب نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها تنظیم شده است. در نهایت نیز برای تحلیل وضعیت از روش سوات استفاده گردیده است. لازم به توضیح است بهتر است عوامل شناسایی شده در نهایت بومی‌سازی شوند. در این صورت نتایج قابلیت اتکای بیشتری خواهند داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله