کتاب مدیریت استراتژیک فرد دیوید

عنوان: کتاب مدیریت استراتژیک فرد دیوید

عنوان لاتین: Strategic Management: Concepts and Cases

نویسنده: فرد آر دیوید

نام نویسنده به لاتین: Fred R. David

ترجمه و تنظیم: پارس مدیر

نوع فایل: PDF

مشخصات: ۵۰ صفحه خلاصه فارسی

دانلود کتاب مدیریت استراتژیک دیوید – انگلیسی

دانلود کتاب مدیریت استراتژیک دیوید – فارسی

درباره کتاب مدیریت استراتژیک فرد دیوید

کتاب مدیریت استراتژیک نوشته فرد دیوید یکی از شناخته‌شده‌ترین کتابهای مدیریت استراتژیک در سراسر جهان است. دیوید در ابتدای کتاب مدیریت استراتژیک، فهرستی طولانی از دانشگاه‌ها و موسساتی که کتاب او را به عنوان مرجع آموزش مدیریت استراتژیک انتخاب کرده‌اند، ارائه کرده است. البته دیوید تنها نویسنده‌ی این کتاب نیست و پسر او یعنی فارست آر دیوید هم در چند ویرایش اخیر کتاب مدیریت استراتژیک، با او همکاری کرده است. هنوز هم این کتاب قدیمی با عنوان کتاب مدیریت استراتژیک فرد آر دیوید شناخته می‌شود.

دیوید در عنوان انگلیسی کتاب خود، تأکید کرده که از زاویه‌ی مزیت رقابتی به استراتژی و مدیریت استراتژیک نگاه می‌کند:

روزی روزگاری، رئیس دو شرکت که در یک صنعت فعال بودند و رقیب یکدیگر محسوب می‌شدند، تصمیم گرفتند با هم به پیاده‌روی در جنگل بروند و در‌ آن‌جا درباره‌ی امکان ادغام شرکت‌هایشان صحبت کنند. آن‌ها تا عمق جنگل پیش رفته بودند که ناگهان دیدند یک خرس خاکستری بزرگ، روی پاهایش ایستاده و با صدای بلند، دندان به‌هم می‌ساید. رئیس اولی سریع کوله‌پشتی خود را زمین انداخت و از داخلش، یک کفش مخصوصِ دویدن درآورد.

رئیس دوم گفت: آهای! چه‌کار می‌کنی؟ تو که نمی‌توانی از خرس سریع‌تر بدوی!

نفر اول گفت: شاید نتوانم از خرس سریع‌تر بدوم؛ اما قطعاً از تو سریع‌تر خواهم دوید.

این خلاصه‌ی مدیریت استراتژیک است: باید مزیت رقابتی داشته باشی و همواره آن را حفظ کنی.

دیوید معتقد است که این حکایت، عصاره‌ی تمام کتاب هفتصد صفحه‌ای او را در خود گنجانده است: نابسامانی‌ها و تهدیدهای محیطی همیشه وجود دارند. استراتژی هم این ادعا را ندارد که می‌تواند بر همه‌ی آن‌ها غلبه کند. اما استراتژی و مدیریت استراتژیک می‌توانند به ما کمک کنند تا بهتر از سایر رقیبان، عمل کنیم و آن‌ها را به دست و دهان تهدیدهای محیطی بسپاریم.

دانلود جزوه آموزشی تحلیل ترکیبی سوات و تصمیم‌گیری چندمعیاره

یک فایل آموزشی در زمینه تحلیل سوات تهیه شده است. این فایل آموزشی که به صورت فارسی و PDF است. در فایل آموزشی تحلیل سوات ماتریس ارزیابی عوامل داخلی، ماتریس ارزیابی عوامل خارجی و ماتریس سوات تشریح شده است. همچنین در این فایل تحلیل سوات و ترکیب آن با تکنیک‌های تصمیم‌گیری چندمعیاره مانند AHP و تاپسیس تشریح شده است. در این فایل آموزشی تکنیک‌ها تشریح نشده است و فقط جنبه کلی و کاربردی دارد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله