کتاب استراتژی رقابتی پورتر

عنوان: کتاب استراتژی رقابتی پورتر

نویسنده: مایکل پورتر

نام کتاب به انگلیسی : Competitive Strategy

نام نویسنده به انگلیسی : Michael Porter

ترجمه و تلخیص : پارس مدیر

محتویات: خلاصه کتاب به صورت فارسی در ۱۲۰ صفحه

فایل ضمیمه : تهیه پاورپوینت فارسی برای پنج فصل کتاب

کل محتوای این کتاب توسط نشر رسا نیز ترجمه و منتشر شده است.

دانلود کتاب استراتژی رقابتی پورتر

درباره کتاب استراتژی رقابتی پورتر

کتاب استراتژی رقابتی در سال ۱۹۸۰ نوشته شده و بعد از آن، تنها در حد پیش‌گفتار تغییر کرده و ویرایش شده است. بنابراین جدای از اشارات و ارجاعات فراوانی که نویسندگان و پژوهشگران به این کتاب داشته‌‌اند، گذشت چهار دهه از انتشار نیز این کتاب را به یک اثر کلاسیک در حوزه‌ی مدیریت استراتژیک تبدیل کرده است. به طور سنتی رقابت یک عنصر ایستا است و موفقیت یا شکـست در آن به عوامل تولید وابسته است.

در دنیای امروزی و مدرن، رقابت یک عامل پویا است. فناوری‌های نوین، محصولات جدید،مرزبندی‌های جدید،فرایندهای تولیدی جدید و مفاهیم جدید مدیریتی منجر به شکل‌گیری تغیر و یا حتی از بین بردن مزیت رقابت صنعتی ملی می‌شود. رقابت‌پذیری و کسب مزیت رقابتی در کانون توجه مدیریت بازاریابی سازمان‌های امروزی است. است.

کتاب استراتژی رقابتی از ۳ بخش تشکیل شده است. بخش اول به تحلیل ساختاری صنایع و نیروهای پیش برنده رقابت در هر صنعت اشاره دارد. در تحلیل ساختاری تولید کننده ( اعم از محصول یا خدمات ) باید به تهیه نقشه‌ای از گروه‌های استراتژیک، ارزیابی از موانع جابجایی و ارزیابی از توان چانه زنی هر گروه استراتژیک در صنعت یا تامین کنندگان و خریداران دست یابد. بنابراین پس از شناخت محیط و توانمندی‌های خود و با توجه به اینکه محور تحلیل ساختار هر صنعت ریشه در اقتصاد و فن آوری آن دارد. البته این خود شکل دهنده محدوده رقابتی آن است. شرکت باید استراتژی رقابتی خود را تدوین و تنظیم نماید. پورتر در این اثر ارزشمند به خوبی مفاهیم رقابت در بازاریابی را تشریح کرده است.

4 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله