کتاب سیاست‌گذاری عمومی

عنوان: کتاب سیاست‌گذاری عمومی

عنوان اصلی: Les politiques publiques

نویسنده: پیر مولر Pierre Muller

ترجمه: حمیدرضا ملک‌محمدی

ناشر: انتشارات سمت

عنوان فارسی کتاب: مبانی و اصول سیاست‌‌گذاری عمومی

تعداد صفحات: ۲۱۴ صفحه

دانلود خلاصه کتاب سیاست‌گذاری عمومی

نقد و بررسی کتاب سیاست‌گذاری عمومی

کتاب سیاست‌گذاری عمومی نوشته پیر مولر ازجمله نخستین کتاب های مربوط به حوزه سیاست گذاری عمومی است که در ایران ترجمه و چاپ گردید. در این کتاب کوشش شده است تا اصول و مفاهیم اصلی این دانش براساس استانداردهای دانشگاهی ارائه شود. سیاست‌گذاری عمومی به معنای علم دولت در عمل و تحلیل سیاست‌های عمومی که به عنوان رشته‌ای دانشگاهی نیز محسوب می شود.

این حوزه کمی بیش از یک دهه است که در ایران موردتوجه قرار گرفته و در دانشگاه تدریس می‌شود. در این کتاب نویسنده باتوجه به ساختار سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در فرانسه سعی کرده است خواننده را با مفاهیم مهم و بنیادین در حوزه سیاست گذاری عمومی آشنا کند. مولر کوشش دارد روشی را برای مطالعه سیاست گذاری عمومی به خوانندگان و دانشجویان علاقه‌مند ارائه کند. در این خلاصه کتاب پس از معرفی اولیه مفهوم سیاست گذاری عمومی به منزله رشته‌ای جدید در ایران، فصول کتاب به ترتیب معرفی می شود و موردبحث و تحلیل قرار می‌گیرد.

نقد و بررسی ترجمۀ کتاب نیز بخش دیگری است که در انتهای مقاله به آن اشاره می‌شود. سیاست‌های عمومی، چارچوب‌های زندگی ما را در اجتماع تعیین می‌کنند و به همین دلیل، لازم است تا با دقت مورد کندوکاو قرار گیرند. در این حال، دانشی که این وظیفه مهم را برعهده دارد، دانش سیاست‌گذاری عمومی است. در این دانش دنیای سیاست‌ها پیش از تولد تا پس از مرگ یک سیاست به بررسی و نقد کشیده می‌شود. این سیاست‌ها را دولت‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی در زمینه‌های مختلف وضع کرده اند. هدف آن است که زندگی روالی عادی و رو به جلو داشته باشد، بر سر راه کارکردهای زندگی مانعی پیش نیاید و اگر هم آمد بدون دشواری و هزینه زیاد حل شود.

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله