استراتژی برند

استراتژی برند

استراتژی برند موضوعی کلیدی در حوزه مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک و اساس طراحی برند: نام و نشان تجاری و برندسازی شرکت است. استراتژی برند از طریق ایجاد یک نام تجاری با هویت ویژه و ارتقای آن،‌ ارزش خاصی را برای مشتری خلق می‌کند که به سادگی توسط رقبا قابل تقلید نیست. این استراتژی سبب افزایش حاشیه سود و بازده بیشتر سرمایه خواهد شد.  استراتژی برند به برنامه بلند مدت توسعه موفق یک برند به منظور دستیابی به اهداف ویژه اطلاق می گردد. یک استراتژی جامع برند بر تمام جنبه های کسب و کار تأثیر می گذارد و مستقیماً با نیازها و احساسات مشتری و محیط های رقابتی مرتبط است. امّا منظور واقعی از استراتژی برند چیست؟ این دقیقاً همان چیزی است که در این مقاله فرا خواهید گرفت.

استراتژی برند موثر، ایده ای هماهنگ کننده است که تمامی رفتارها، اقدام ها و ارتباطات حول آن شکل می‌گیرند. استراتژی برند در مورد تمام محصولات و خدمات صدق می کند و در طول زمان تاثیر گذار است. بهترین استراتژی های برند چنان متمایز و قدرتمند هستند که می‌توانند مسیر رقابت را منحرف سازند. چه مدیرعامل باشید، چه کارمند، صحبت در مورد استراتژی های برند آسان است.

روند طراحی استراتژی برند

معمولا یک تیم این کار را می‌کند نه یک نفر به تنهایی، استراتژی برند حاصل گفتمان گسترده میان مدیرعامل، بازاریابی، فروش تبلیغات، روابط عمومی، عملیات و توزیع است.

شرکت های جهانی اغلب استراتژیست های برند را به خدمت می‌گیرند: متفکران و صاحب نظران مستقل شرکت های بازاریابی استراتژیک و مشاوران برند.

اغلب از افراد خارج سازمان استفاده می‌شود که متفکرانی خلاق با تجربه استراتژیک هستند و به مشخص شدن آنچه شرکت در این حوزه دارد کمک می‌نمایند.

گاهی استراتژی برند توسط افراد دور اندیش و با بصیرتی همچون استیو جابز، جف بزوس یا آنیتا رادیک و در آغاز فعالیت یک شرکت ایجاد می شود.

گاهی برای تعریف مجدد استراتژی برند به یک رهبر با بصیرت و دوراندیش هم مانند لو گرستنر  مدیرعامل سابق آی بی ام نیاز است.

گاهی بقا و موفقیت شرکت ها در گروی استراتژی برند مشخص و شفاف است شرکت ها به علت دارا نبودن چنین استراتژی ای متزلزل می‌شوند.

تعریف هدف در برندسازی

تعریف هدف به آغاز توسعه استراتژی برند کمک می نماید. به عبارت دیگر، این فرآیند با تعیین اهداف کسب و کارتان شروع می شود. چرا برند جدیدی ایجاد می کنید؟ چه انتظاری از راه اندازی یک برند دارید؟ به عنوان اساس تلاش های استراتژیک برندسازی، تعریف اهداف بلند مدت در اولویت قرار دارد.

برای مثال، آیا شما در تلاش برای رسیدن به مخاطبان جدید هستید؟ استراتژی برند برای دستیابی به این هدف کاملاً متفاوت است از استراتژی کسب و کاری که می خواهد سهم بازار  یک شرکت رهبر در یک طبقه خاص را بدست آورد، و به همین دلیل تعریف هدف نقطه شروع اساسی برای هر استراتژی برند است.

از دام های کوتاه مدت در برندسازی اجتناب ورزید.
شما به راحتی در دام فعالیت های کوتاه مدت و تاکتیک هایی که کسب و کار شما را هدایت می کنند، گرفتار می شوید، اما در هنگام ایجاد برند، ممکن است دچار اشتباه بزرگی شوید. برندها یک شبه ساخته نمی شوند، بنابراین استراتژی برندتان نبایستی بر تاکتیک های کوتاه مدت تمرکز کنند بلکه بایستی بر اهداف بلند مدت و رشد پایدار بنا گردد.

در برندسازی انعطاف پذیر باشد.
بهترین برندها نیز زمانی که تغییراتی در بازار، مصرف کننده و محیط مشاهده می کنند، استراتژی خود را تغییر می دهند. به موارد زیر دقت نمایید:

همانگونه که اهداف زندگیتان به مرور زمان تغییر می کنند، ممکن است اهداف برندتان نیز تغییر نماید.
به طور مشابه ممکن است برنامه زندگیتان را تعدیل کنید، بنابراین تغییر برنامه بازاریابی برندتان غیرطبیعی نمی باشد.

در نهایت، زمانی که فرصت هایی برای رسیدن به اهداف تان در زندگیتان بدست می آورید طبعاً به سمت آنها می روید، بدیهی است که زمانی که فرصت هایی کوتاه مدت برای رشد و دستیابی به اهداف بلند مدت برندتان حاصل می گردد بایستی در برنامه و مسیر خود تجدید نظر نمایید.

حمع بندی بحث استراتژی برند

استراتژی برند شما نیروهای پشت صحنه را در جهت اهداف آن استراتژی هدایت می کند. همچنین گام هایی برای ایجاد یک برنامه اجرایی برند تعیین می کند و رسیدن به این اهداف از طریق تاکتیک های ویژه امکان پذیر است. بنابراین، شما نمی توانید در این حالت از استراتژی به تاکتیک تغییر جهت دهید. شما نیازمند برداشتن گام ها و گرفتن تصمیماتی قبل از حرکت به سمت مرحله تاکتیک به منظور توسعه برند دارید، که در این قسمت فرا خواهید گرفت.

استراتژی برند بر مبنای یک چشم انداز شکل می‌گیرد، با استراتژی کسب و کار همسو است، در ارزش ها و فرهنگ شرکت ریشه دارد و منعکس کننده درک عمیقی از نیازها و ادراک های مشتری می باشد. استراتژی برند تعیین کننده جایگاه یابی، تمایز، مزیت رقابتی و یک پیشنهاد ارزشی منحصر به فرد است.

استراتژی برند باید با تمامی ذینفعان هماهنگ باشد: مشتریان خارجی، رسانه‌ها و مشتریان داخلی (همانند کارکنان، هیئت مدیره، تامین کنندگان اصلی). استراتژی برند نقشه راهی است که بازاریابی را راهبری می‌نماید، فروش بیشتر برای فروشندگان را تسهیل می کند و برای کارکنان وضوح، معنا و الهام را به ارمغان می آورد.