بازار خاکستری

مقاله بازار خاکستری یا بازار موازی

منبع: بازار خاکستری (موازی) نوشته غلام سلیمانی فصلنامه بررسی بازرگانی

یکی از مسایل عمده و اساسی در مدیریت بازاریابی و بویژه بازاریابی بین الملل، بازار خاکستری یا واردات موازی است که دلیل اصلی بوجود آمدن این پدیده در تجارت بین الملل، موضوع تفاوت قیمت بین کشورها است که باعث می‌شود خریداران و یا ریسک پذیران مستقل وارد بازار شوند و محصولات را در کشورهای ارزان قیمت خریداری و مجددا به کشورهای با قیمت بالا صادر نمایند و از اختلاف قیمت‌ها سود ببرند. معمولا این نوع واردات در کانال‌های توزیع خارجی از کانال ها، شبکه‌ها و مجاری قانونی شرکت اتفاق می‌افتند.

با توجه به اینکه هر ساله میلیاردها دلار در بازار جهانی در این بازارها مبادله می‌شود و با عنایت به اهمیت این بحث و تبعات ناشی از شکل‌گیری آن، در این مقاله ضمن تعریف بازارهای خاکستری، چگونگی شکل‌گیری و عواقب ناشی از آنها طرح و در نهایت به منظور مقابله هر چه بهتر با آنها، استراتژی‌های لازم در سطح کلان و شرکتی بیان می‌شود تا مدیران بتوانند با توجه به شرایط حاکم بر این بازارها، استراتژی‌های مناسب با آنها به کار گیرند.

مقدمه‌ای بر بازار خاکستری

حوادث تجاری چندی در سال‌های اخیر مجادله و مناقشه‌ای به نام واردات موازی را به وجود آورده است و آن را به یک اپیدمی جهانی تبدیل نموده که نه تنها در کشورهای کمتر توسع ه یافته بلکه در کشورهای صنعتی و توسعه یافته نیز رخ می‌دهد. به عبارت دیگر فعالیت بازار خاکستری برای هر تولیدکننده‌ای ممکن است اتفاق بیافتد، لذا مدیران بازاریابی می‌بایست با شناخت کافی از آن و اتخاذ استراتژی مناسب، چنین فعالیتی را به حداقل برسانند.

تجارت موازی به عنوان یکی از مسائل عمده و اساسی بحث‌های تئوریکی و کارکردی (عملی ) تجارت بین الملل در سال‌های میانی دهه ۱۹۸۰ تحت عنوان بازار خاکستری به طور چشم‌گیری در ادبیات بین الملل ظهور « واردات موازی » پیدا نمود و اشاره به محصول خاکستری دارد و شامل مسائل تجارت بین الملل و دارایی فکری می‌باشد. تجارت موازی شامل انواع مسائل واقعی از جمله اقتصادی، قانونی و بازاریابی می‌باشد. یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این پدیده در تجارت بین الملل، موضوع تفاوت قیمت بین کشورها است که باعث می‌شود خریداران و یا ریس ک پذیران مستقل وارد بازار شوند و محصولات را در کشورهای ارزان قیمت  خریداری و مجددا به کشورهای با قیمت بالا صادر نمایند و از اختلاف قیمت‌ها سود ببرند.

تعریف بازار خاکستری

بر اساس تعریف انجمن بازاریابی آمریکا واژه واردات موازی بر واردات بدون جعل کالاها از دیگر کشورها بدون مجوز مالک دارایی فکری دلالت دارد. واردات موازی، اغلب به محصول خاکستری اشاره دارد و مرتبط با مسائل تجارت بین الملل و دارایی فکری می‌باشد. بازار خاکستری، بازاری است که مصرف‌کنندگان آن سنی بالاتر از ۶۵ سال دارند و این افراد را مصرف‌کنندگان بالغ می‌نامند که بیشتر نیازمند محصولات بهداشتی و سلامتی می‌باشند.

بازارهای خاکستری، بازارهایی هستند دارای محصولاتی با نام تجاری واقعی که فقط از طریق فروش آن محصولات در کانال‌های غیرمجاز قابل تعریف و شناسایی می‌باشند. بازار خاکستری به توزیع کالاهای مارک دار توسط افراد غیرمجاز دلالت دارد.

در فرهنگ بازرگانی آکسفورد ( ۲۰۰۲ ) بازار خاکستری از سه رویکرد زیر تعریف شده است:

۱- بازارهایی که در آن کمبود کالا وجود دارد.

۲- بازار خاکستری نوعی از بازار سهام است که هنوز در آن سهام صادر نشده اند.

۳- بازار خاکستری بازاری است که در آن مصرف‌کنندگان ،سنشان بالاتر از ۷۰ سال است و موهای خاکستری رنگ و درآمد نسبتاً خوبی دارند و خواهان مصرف هستند.

انواع کالای خاکستری

کالاهای داخلی: در این دسته از کالاها، اعضای کانال قانونی تولیدکننده دارای علامت تجاری، کالاها را به اعضای کانال غیرقانونی می‌فروشند، سپس این اعضا کالاها را در داخل عرضه می‌کنند.

کالاهای وارداتی: بر عکس کالاهای داخلی، این دسته کالاها، علامت معتبری دارند و بدون موافقت مالک علامت تجاری وارد می‌شوند.

برای هر دو نوع کالای بازار خاکستری، کانال‌ها ی توزیع را کانال‌های موازی می‌نامند که در آن کانال‌ها حداقل یک تحویل دهنده در کانال توزیع، توزیع کننده غیرمجاز است.

جمع‌بندی بحث بازار خاکستری

اصولاً بازار خاکستری (واردات موازی) وقتی شکل می‌گیرد که یک شرکت، محصولی را علاوه بر کشور شرکت مادر در چند کشور دیگر نیز تولید کند. در این حالت محصولات تولیدی توسط شعبه‌های فرعی شرکت در خارج از کشور ممکن است در بازارهای خاکستری فروخته شوند و این توزیع کنندگان، محصول را به بازار کشور تولیدکننده اصلی محصول، وارد کنند. با اینکه محصولات بازار خاکستری دارای نشان تجاری مشابه محصولات داخلی همان شرکت هستند، اما اغلب کیفیت اجزای تشکیل دهنده آنها ممکن است، متفاوت باشند.

بازار خاکستری در سطح بین المللی زمانی ایجاد می‌شود که تفاوت‌های زیادی در قیمت‌های رایج محصولی یکسان بین دو بازار وجود داشته باشد و هرچه تفاوت‌های قیمتی بیشتر باشد، دلالان بازار خاکستری انتظار بازده بیشتری خواهند داشت و این امر آنها را بر این می‌دارد که به ناهماهنگی‌های عرضه و تقاضا بین دو بازار پاسخ دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله