انواع تحقیق علمی براساس هدف

انواع تحقیق علمی مدیریت بر اساس هدف به دو گروه کلی پژوهش بنیادی و پژوهش کاربردی تقسیم می‌شود.

این آموزش براساس فصل دو کتاب حافظ‌نیا می‌باشد بنابراین برای مطالعه بیشتر، آموزش انواع پژوهش را مطالعه کنید.

انواع تحقیق علمی براساس هدف

۱- تحقیقات بنیادی : این تحقیقات که گاه تحقیقات مبنایی یا پایه­ای خوانده می­‌شود، در جستجوی کشف حقایق و واقعیت­‌ها و شناخت پدیده ­ها و اشیاء بوده، که مرزهای دانش عمومی بشر را توسعه می‌­دهند. قوانین علمی را کشف نموده، به تبیین ویژگی­‌ها و صفات یک واقعیت می‌­پردازند.

در این تحقیقات ممکن است نظریه‌­ای انشا شود یا اصول، فرضیه‌ها یا قضایای نظریه‌ای مورد آزمایش قرار گیرد.

پاره‌­ای از مشخصات تحقیقات پایه‌­ای بدین شرح است:

  • وقت­گیر بوده برای کشف مجهول نیاز به زمان طولانی دارد.
  • هزینه­ بر است و احتیاج به منابع مالی زیاد دارد.
  • معمولاً به وسیلۀ مراکز علمی و دانشگاهی انجام می­شود، زیرا مأموریت اصلی آنها توسعه قلمرو معرفتی بشر است.
انواع تحقیقات علمی

انواع تحقیق علمی براساس کتاب حافظ‌نیا

انواع تحقیق بنیادی

تحقیقات بنیادی بر اساس روش تحلیل به دو دسته تقسیم می­شوند:

الف) تحقیقات بنیادی تجربی. در این تحقیقات داده­ها و اطلاعات اولیه با استفاده از روش­های آزمایش، مشاهده، مصاحبه و… گردآوری می‌­شود و با استفاده از روش­ها و تکنیک­های آماری و معیارهای پذیرفته شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می­گیرد. البته عقل و فکر پژوهشگر در نحوۀ به کارگیری روش­ها و نیز تحلیل نتایج به دست آمده سهم زیادی دارد.

ب) تحقیقات بنیادی نظری. در این تحقیقات اطلاعات و مواد اولیۀ تحلیل به روش کتابخانه­ای گردآوری می‌­شود و سپس با روش­های مختلف استدلال مورد تجزیه و تحلیل عقلانی قرار گرفته، نتیجه­گیری می­شود.

۲- تحقیقات کاربردی : این تحقیقات با استفاده از زمینه و بستر شناختی و معلوماتی که از طریق تحقیقات بنیادی فراهم شده برای رفع نیازمندی­های بشر و بهبود و بهینه­سازی ابزارها، اشیاء و الگوها در جهت توسعۀ رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی انسان مورد استفاده قرار می­گیرند؛ برای مثال استفاده از معلومات و قوانین زیست­شناسی به بشر این امکان را می­دهد تا راه­های تأمین سلامتی و بهداشت خود را جستجو نماید. ساخت دارو برای درمان بیماری­ها یا توصیه­های بهداشتی و ورزشی جملگی بر پایه تحقیقاتی صورت می­پذیرد که به «تحقیقات کاربردی» معروف­اند. این تحقیقات نیز مبادی شناختی خود را از قوانین، نظریه­ها و نتایج تحقیقات بنیادی می­گیرند.

از مشخصات تحقیقات کاربردی می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

از نظر زمانی زودتر از تحقیقات بنیادی انجام می­گیرند.
درآمدزا هستند و به همین دلیل طرفداران بیشتری دارند.
عمدتاً سازمان­های دولتی و خصوصی و کارخانه­ها ولی گاه دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی نیز این تحقیقات را انجام می­‌دهند.

انواع تحقـیق کاربردی

تحقیقات کاربردی انواع مختلفی دارد:

تحقیقات توسعه­‌ای: به نوعی از تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه‌­ای می‌­گویند. هدف آن، بررسی‌­هایی است که نشان می‌­دهد چگونه تولید افزایش می­‌یابد یا سازمان تولیدی گسترش پیدا می­کند یا مدل­‌ها و روش­‌های جدید تولید کالا و خدمات چیست. به طور کلی هدف این تحقیقات توسعه و بهبود روش‌­ها، ابزارها، کالاها یا ساختارهاست و به همین دلیل در زمره تحقیقات کاربردی قرار می­‌گیرند.

تحقیقات عملی: این تحقیقات را باید تحقیقات حل مسئله یا حل مشکل نامید و آنها را نوعی تحقیق کاربردی محسوب کرد. زیرا نتایج آن مستقیماً برای حل مسئله خاص به کار گرفته می­‌شود. تحقیقات عملی نوعاً خصلت محلی و موضعی دارد و معمولاً خاصیت تعمیم‌­پذیری زیاد ندارد. این تحقیقات نیز بر داده‌­های تحقیقات بنیادی تکیه دارند؛ زیرا از معلومات و قوانین آنها استفاده می­‌شود. چون تحقیقات عملی با هدف رفع مشکل انجام می­شود، هر کس که با مشکل روبه‌­رو باشد می‌­تواند آن را انجام دهد.

بر اساس ماهیت و روش، انواع تحقیقات علمی را می‌توان به پنج گروه تقسیم کرد که عبارتند از: تحقیقات تاریخی، توصیفی، همبستگی، تجربی و علی.

منبع: حافظ‌نیا، محمدرضا. (۱۳۹۴). مقدمه‌ای بر روش تحقیق در علوم انسانی. تهران: سمت.

3.8 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله