نشان GMP

نشان GMP نشان می‌دهد عملیات تولیدی شرکت براساس استانداردهای مناسب تولید و رعایت اصول ایمنی و بهداشتی صورت می‌گیرد. این استاندارد با تمرکز بر ساختارهای محیطی و نیز لوازم و تجهیزات مورد استفاده در فرآوری غذا، دارو و مواد افزودنی، راهکارهای عملی مناسبی را در ارتباط ویژه با نوع فرآوری و به منظور رسیدن به یک زیر ساخت مناسب ارائه می‌دهد. مناسب بودن شرایط تولید و بهداشتی بودن آن یا به طور خلاصه GMP برای مصرف‌کنندگان به عنوان یک دغدغه مهم در آمده و آنها مایلند بهینه بودن شرایط تولید به نحو مناسبی به اثبات برسد.

در واقع GMP مخفف Good Manufacturing Practices و به معنای «روش‌های خوب ساخت» می‌باشد. این نشان از جمله استانداردهای پیش نیازی در برقراری سیستم بهداشتی مدرن مانند HACCP و ISO 22000 محسوب می‌گردد.

نشان GMP پایه و اساس نظام‌های ایمنی مواد غذایی و اجرای این اصول سلامت محصول را طبق استانداردهای مورد نظر تامین می‌کند. اصول GMP عواملی کنترلی هستند که بر کل عملیات تولید و کنترل کیفیت تمرکز دارند و نه بر یک فرایند خاص. اداره‌های استاندارد و نظارت بر غذا و دارو در تمام کشورها بر این مهم نظارت دارند. با این وجوود بسیاری از سازمان‌ها از خدمات یک شرکت گواهی دهنده برای تایید GMP و اعلام آن به مشتریان استفاده می‌کنند. در این مقاله به تشریح بیشتر مباحث مرتبط با نشان روش‌های خوب ساخت پرداخته شده است.

هدف و مزایای نشان GMP

اصول GMP می‌تواند به عنوان ابزار پایش در ارزیابی سطح بهداشتی زیر ساخت‌های مرتبط با فرآوری محصول در سازمان‌های فعال در حیطه مواد غذایی، دارویی مواد افزودنی به کار گرفته شود. سازمان‌های درون زنجیره‌ای مواد غذایی، دامنه‌ای از تولیدکنندگان خوراک دام و تولیدکنندگان اولیه تا تولیدکنندگان موادغذایی،حمل ونقل کنندگان، انبارداران موادغذایی و پیمانکاران فرعی برای خرده فروشی و ارائه خدمات موادغذایی همراه با سازمان‌های وابسته نظیر تولیدکنندگان تجهیزات، مواد بسته بندی، مواد پاک کننده، افزودنی‌ها و مواد تشکیل دهنده را در بر می‌گیرد. ارائه دهندگان خدمات نیز مشمول این دامنه می‌گردند.

مزایای پیاده سازی GMP عبارتند از:

  • ارتقا سطح بهداشتی سازمان
  • افزایش اعتبار شرکت
  • اعتماد سازی برای مشتریان
  • اطمینان از تولید محصول ایمن

ارزیابی یک سازمان مستقل از وضعیت تولید در شرکت و شناسایی فرصت‌های بهبود در سازمان نیز از دیگر مزایای آن است. همچنین اعلام موارد عدم انطباق با مقررات و قوانین و استاندارد‌های GMP نیز وجود داد. صدور گواهینامه و اجازه استفاده از تاییدیه GMP بسیتار مهم است. این گواهینامه در مشتریان و مصرف‌کنندگان ایجاد اطمینان می‌کند. در نهایت نظارت مستمر بر شرایط تولید و رعایت مقررات و قوانین نیز یکی دیگر از مزایای این استاندارد است.

خلاصه و جمع‌بندی

تولید یک محصول سالم و مناسب برای استفاده، نیاز به ایجاد شرایط و زیرساخت هایی وجود دارد. در صنایع غذا و دارو و نجهیزات پزشکی این شرایط به طور خلاصه GMP و GHP خوانده می‌شود. عملیات تولید خوب GMP بخشی از سامانه تضمین کیفیت است. این نشان اطمینان می‌دهد محصول به صورت یکنواخت و مناسب براساس استانداردهای کیفی تولید و مورد کنترل قرار گرفته است.

برای نشان GMP تعاریف مختلفی ارائه شده اما دو تعریف GMP از همه پرکاربردتر می‌باشد. یکی از تعاریف GMP توسط FDA در سال ۲۰۰۱ ارائه شده است. براساس این تعریف GMP عبارت است از کلیه عملیات و فرایندهای مورد نیاز برای تولید مواد غذایی و دارویی ایمن. به عبارت بهتر GMP عبارت است از کلیه  فرایندها و اقدامات مورد نیاز برای عملیات تولیدی مورد نظر، که متخصصین تایید نمایند. عملیات مزبور بر اساس یافته‌های دانش روز انجام می‌گیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله